Няма майка, която да не си мечтае детето да не се разболява. Или в най-добрия случай ако се наложи да се оправи бързо и без стандартните лекарства, особено антибиотиците. Има начин да му помогнеш, той не е универсален, но със сигурност укрепва имунитета на цялото семейство и разрешава много от често срещаните здравословни неволи.
Става въпрос за билколечение, за употреба на някои познати храни като лекарства и за приложението им при много широк спектър от проблеми.
Касис
Произхожда от Западна и Средна Европа. Като лекарство се използват не само плодовете, но и листата и пъпките. Съставът на това растение се равнява на същински витаминен склад. Един от най-добрите източници на витамин С, с концентрация три, четири пъти по-висока от тази в лимоните например. Този плод е богат и на калиеви соли, на фосфора и на желязото. В плодовете, листата и пъпките се намира и провитамин А, витамините В1 и В9 (фолиева киселина), Р, В1, органични киселини и други важни вещества. Витамин С в съчетание с витамин Р е чудесна комбинация за укрепване на сърдечно съдовата система, способства за съхранението на еластичността на кръвоносните съдове. А витамин Р активира процесите на клетъчното дишане.
Плодовете на касиса имат общо укрепващо действие, повишават апетита, стимулират функциите на стомашно чревния тракт, влияят добре и при разстройство. За да си направиш отвара вземи 20 грама сушени плодове и ги добави към една чаша кипяща вода. Покрий и остави да поври за 10-15 минути. След това пий течността по една, две лъжички няколко пъти на ден, докато свърши количеството. Свежият сок от касис се препоръчва при язва, гастрит с понижена киселинност. А прясно изцедения сок с мед се дава при респираторни заболявания, кашлица и хрипове. Отварата от листа се препоръчва за простудни заболявания при деца. Чаят с листа от касис има приятен аромат, действа лековито и за по-лесно приемане може да разтвориш в него мед.
Синя боровинка
Вкусът е сладко кисел, с множество малки семенца и приятен аромат. В плодовете се съдържат дъбилни и пектинови вещества, каротен, витамин С, витамини от групата В, органични киселини, захар, много желязо и манган. От край време се използва и като лекарство при проблеми със стомашно чревния тракт, особено при децата. Пектинът поглъща токсините, а другите вещества имат бактерицидно и противовъзпалително действие. Синята боровинка е и чудесно средство за подобряване остротата на зрението и понижаване риска от проблеми с него при диабет. Отварата или сока от плодовете се използва за изплакване на устната кухина при възпалителни процеси. Запарката се приготвя като се залеят 3-4 чаени лъжици от сушени боровинки с две чаши вряща вода в емайлиран или стъклен съд. Така отварата остава в продължение на пет часа. Пие се по половин чаша няколко пъти на ден. Листата на синята боровинка също имат полезни свойства, препоръчва се чай от тях при лека форма на диабет.
Ябълка
Този плод е отглеждан в древен Китай и Индия още преди около 7000 години. Ябълката има много хранителни и лечебни свойства. Съдържа около 85% вода, голямо количество пектин, който е много важен за здравето на детето. Извежда токсините от организма, полезен е за микрофлората на стомашно чревния тракт и често се препоръчва да се консумира ако се приемат антибиотици. Летните сортове ябълки съдържат по-малко захар, отколкото есенните, а най-много съдържат зимните. В състава на плода влизат и солите на желязото и мангана, немного соли на калия, натрия и калция. Различните сортове се отличават и с различно съдържание и съотношение на витамините. Печените ябълки имат противовъзпалително действие. Нарязана и оставена да потъмнее ябълка е чудесно средство против разстройство при деца. Като цяло плодът влияе положително върху обмяната на веществата, укрепва имунитета и е чудесна закуска за децата.
Вишня
Изключително вкусен, полезен и красив плод. Съдържа витамините С, РР и групата В, фолиева киселина, която е полезна не само за бременните, но и за подрастващия организъм. В състава влизат още и мед, калий и голямо количество желязо. Вишната е изключително полезен плод.
Тя подобрява апетита, действа укрепващо на организма и се използва успешно при анемия, постиинфекциозни състояния и при треска. Тъмните сортове съдържат много фенолни съединения, които са с укрепващо и противовъзпалително действие. Ако детето има запек, вишните ще му помогнат да се справи без да се стига до слабителни и клизма. Сокът и пулпата на плода са чудесно средство за отхрачване и се препоръчват при възпалителни процеси и заболявания на дихателните пътища. Вишната има антисептични свойства. В народната медицина отдавна се използват и костилките на вишните. При колит, при възпаления и за общо укрепване се прави отвара. Заливат се 10 костилки с чаша кипяща вода, оставя се за половин час, след това се прецежда и се добавя още една чаша гореща вода. Те обаче в никакъв случай не бива да бъдат чупени и поглъщани, защото в сърцевината си крият определени количества отрова.
Листата също влизат в употреба. Ако са добре измити и смлени, могат да се наложат върху рана като кръвоспиращо средство. Отварата от листа се дава при кръвотечение от носа, достатъчно е просто да пъхнеш по един напоен тампон във всяка ноздра.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.