Апитерапия – здраве с пчелни продукти

• от

Познато от дълбока древност, лечението с пчелни продукти, или т.нар Апитерапия, и днес продължава да се прилага ефективно в борбата с множество заболявания.

Познато от дълбока древност, лечението с пчелни продукти, или т.нар Апитерапия, и днес продължава да се прилага ефективно в борбата с множество заболявания. На този тип алтернативна медицина се доверяват лекари професионалисти, природолечители и привържениците на лечението с бабини илачи. Защото апитерапията е една своеобразна хармония между мъдрост и наука, която съдържа здраве във всяка капка пчелен продукт.

Историята на апитерапията като метод на лечение може да се проследи назад до Древен Египет, Елада и Китай, когато пчелните продукти са се използвали с терапевтични цели и като профилактично средство срещу болести.

Здравето, добивано с пчелни продукти е описано дори в религиозни трудове като Библията, Корана и Ведите (древноиндийски свещени книги). И въпреки че имат доказана във времето ефективност обаче, науката все още не разполага със стабилни доказателства за този факт. Тласък на модерното систематично изследване на апитерапията дава австрийският физик Филип Терц, който през 1888 г. описва своите наблюдения в труда си „Доклад за особената връзка между жилото на пчелата и ревматизма”.

Апитерапия – здраве с пчелни продукти


Макар от научна гледна точка, апитерапията да си остава един сравнително нов метод на лечение, той бързо набира популярност, най-вече заради природосъобразната си методика. Продължават да се провеждат изследвания, за да се определи прилагането на пчелна отрова в лечението на сериозни здравословни състояния, каквите са автоимунните заболявания, например. Това обаче не пречи на по-либералните специалисти в медицината да прилагат дейно и успешно апитерапията като метод за лечение дори на заболявания като рак и мозъчен удар.

Какво представлява апитерапията?

Апитерапия – здраве с пчелни продуктиТерминът „апитерапия” произхожда от сливането на латинската дума за пчела – „api”, и гръцката за терапия - „therapeuein”.

Грешно се смята обаче, че „апитерапия” означава предимно и само лечение с мед.

Да, наистина, суровият мед е сред основните и най-популярни продукти за практикуване на този вид лечение, но далеч не е единствен. Апитерапията използва почти всички продукти на работливите пчелички, сред които пчелен прашец, пчелно млечице, прополис и т.н тъй като широкият им диапазон от полезни свойства обхваща повече и различни по вид заболявания.

Методите за лечение с апитерапия зависят от конкретния продукт, който се използва. Някои се използват под формата на хапчета, пудра и инжекции, други се нанасят директно върху тялото чрез масаж, например, а трети се приготвят по определи предписания. Във всички случаи обаче, е необходимо правилно познаване на отделните пчелни продукти както и цялостни знания за апитерапията като изкуство, наука и метод за лечение.

Пчелни продукти, използвани за апитерапия

Макар апитерапията да използва за процедурите си широк спектър от пчелни продукти 5 от тях са най-популярни. Ето кои са те:

  • Апитерапия – здраве с пчелни продуктиСуров мед – той се прави от нектара на цветята, събиран от пчеличките. Те го натрупват в кошера си, под концентрираната форма и го използват предимно като храна. Медът е добър източник на енергия, защото съдържа въглехидрати, както и на витамини и минерали. Има меко антибактериално и антимикробно действие, облекчава възпаленото гърло и действа регенериращо за кожата – една от причините да се ползва с широко приложение в козметичните разкрасителни процедури (добре позната е домаяната пилинг маска от мед и лимонов сок). В апитерапията обаче се използва суров мед, който не е бил филтриран, загряван или преработван, защото се смята за много по-ефективен и полезен. В домашни условия може да се използва и обикновен мед, който като ефективно детоксикиращо средство, при схващане и срещу циреи, пъпки и кожни травми.
  • Прополис – лепкавото смолисто вещество, извличано от пъпките на определени дървета и примесено със слюнчения секрет на пчелите, се използва за защита на вътрешността на кошера. Той обаче е много полезен за здравето, тъй като има антибактериални свойства и облекчава порязванията и натъртванията по тялото на човека. Богат източник на флаваноиди, прополисът е добър антиоксидант за възстановяване на увредените клетки на организма. Укрепва сърцето и предпазва от катаракта.
  • Пчелна отрова – най-популярният пчелен продукт за лечение на множествена склероза и много форми на артрит. Здравослоните й свойства се дължат на веществата, които съдържа, а именно – адолапин и мелитин, които имат силно антивъзпалително действие, надминаващо дори това на стероидите. Използва се при лечение на сериозни възпалителни процеси, на остеопороза, на невралгия, на инфекциозни, сърдечно-съдови, белодробни и стомашно-чревни заболявания, на хронични и невропатични болки. Прилага се или чрез директно ужилване от пчела или чрез инжектиране.
  • Апитерапия – здраве с пчелни продуктиПчелен прашец – пчелите го събират от цветята и го използват като храна. Той е ценна добавка към хранителни режим, тъй като осигурява солидно количество енергия. Съдържа различни витамини, минерали, мастни киселини и протеини. Използва се за лечение на сезонни алергии, за укрепване на мускулатурата при редовно физическо натоварване, както и като противостареещ продукт.
  • Пчелно млечице – млечнобяло, наподобяващо восък вещество, съдържащо предимно вода, протеини и захариди и използвано за захранване на пчелните ларви и за храна на пчелата майка. То осигурява правилното развитие на обикновените пчели и дълголетието на тяхната кралица. Вярва се също, че на него се дължи й плодовитостта й. Прилага се за много здравословни оплаквания, включително умора, безплодие, липса на апетит и астма. Помага за намаляване нивата на холестерол в кръвта и намира широко приложение в козметиката, особено в продуктите против бръчки.