Анемия е често срещано здравословно състояние, дължащо се на необичайно ниско ниво на еритроцити (червени кръвни клетки) в кръвта. И въпреки че е характерно за всяка възрастова група, с най-висок риск от анемия са бебетата на възраст между 9 и 18 месеца, чийто организъм, в бързия процес на развитие след раждането, не успява да произведе достатъчно количество червени кръвни клетки.
За щастие анемията при бебетата е лесно лечима и рядко предизвиква усложнения.
Анемията обикновено се изразява със симптоми като умора, световъртеж, раздразнителност и бледа кожа. Причина за тях, както и за цялостната отпадналост на организма, е нарушеният пренос на кислород до тъканите поради недостатъчно хемоглобин в кръвта – вещество, произвеждано от еритроцитите и отговорно за транспортирането на кислорода.
Трябва да си наясно обаче с едно – бебе с анемия се уморява много по-лесно от другите деца, затова трябва да ограничиш нивото му на активност. Уведоми за това и хората, които се грижат за него. Следвай стриктно предписания от лекаря режим.
Видове анемии и причините за тях
От една страна, причина за анемия може да е недостатъчен прием на желязо чрез храната. От друга, липсата на жизнено важни за развитието витамини като фолиева киселина и В 12 също води до понижаване на еритроцитите в кръвта. Първият вид се нарича желязодефицитна анемия и е най-разпространият вид анемия – не само при бебетата, но и сред възрастните. Вторият вид се нарича мегалобластна анемия, но се среща доста рядко при новородените.
Анемия при бебетата може да се развие и в следствие на вродени инфекции, на кръвозагуба още в предродилен период, на преждевременна смърт на еритроцитите (хемолитична анемия), на наследствена обремененост и на генетични заболявания. Тези случаи обаче са много по-редки, затова ще се спрем по-подробно само на първите два вида анемия.
Желязодефицитната анемия при бебетата е смущение на кръвта, при което червените кръвни клетки са по-малко заради недостиг на желязо. При раждането си, бебето разполага със запас от желязо, но в процеса на адаптация на организма и заради бързото му равитие, този запас се изчерпва и се нуждае от ежедневно „презареждане”. При преждевременно родените бебета и тези с ниско родилно тегло, количеството желязо в оргазнима е дори още по-ниско. Затова за да се избегне развиването на желязодефицитна анемия, специалистите препоръчват обогатено с желязо адаптирано мляко и продължително кърмене.
Общото наименование „мегалобластна анемия” се отнася за анемиите, причинени от недостига на двата важни за развитието на организма витамина – фолиева киселина и B 12. Този тип анемия много прилича на желязодефицитната, но тук черевените кръвни клетки, които спомагат за доставянето на кислород до тъканите са зависими от присъствието на тези два витамина. Дефицитът може да се дължи на проблеми с усвояването им след хирургическа интервенция на червата, засилено бактериално присъствие или лош хранителен режим.
Симптоми за анемия при бебетата
- Бледа кожа, устни и нокти – еритроцитите са отговорни за черевения цвят на кръвта и придават на бебешката кожа здрав и румен вид. Но ако не са достатъчно, кожата, устните и / или ноктите му ще изглеждат необичайно бледи, дори бели, а крайниците ще са студени при допир. Но това обезцветяване може да е сигнал и за по-сериозна вътрешна инфекция, така че не губи време да се консултираш с педиатър.
- Учестено дишане или ускорен сърдечен ритъм – неправилното количество еритроцити в кръвта могат да засегнат дишането на бебето и сърдечния му ритъм. Сърцето се опитва да компенсира недостига на кръвни клетки като ускорява ритъма, с който изтласква кръвта към органите. В резултат, бебето с анемия може да развие бърз сърдечен ритъм, комбиниран с учестено дишане, а те от своя страна да предизвикат замаяност и отпадналост.
- Умора и раздразнителност – без достатъчно количество еритроцити и кислород в кръвта, клетките, тъканите и органите на бебето не могат да произвеждат енергия. В резултат бебето може да изглежда необичайно отпаднало, трудно да се буди сутрин или след дрямка, да е раздразнително и сприхаво.
- Липса на апетит – бебето с анемия може да проявява много слаб интерес към храната, да отказва кърменето или шишето в часовете за хранене. Но това означава, че ще са нужни допълнителни грижи, тъй като недохранването допълнително ще отслаби организма му.
Лечение на анемия при бебетата
Лечението на анемията при бебетата зависи от причините, които са я предизвикали. За да се установят, първо се правят кръвни тестове, които индикират определени показатели, отговарящи за различните видове анемии. Много е важно е обаче да не приемаш, че всички симптоми, които бебето ти има, са показател за най-често разпространения вид – желязодефицитната.
Ако все пак, бебето ти има желязодефицитна анемия, вероятно ще му бъдат предписани медикаменти под формата на капки или сироп. Те обикновено трябва да се приемат в продължение на 3 месеца, за да се възстанови запаса на желязо. В същото време може да се наложи да добавиш в хранителния режим на бебето храни, богати на желязо (спанак, например) и да намалите млякото.
В случай, че бебето ти има мегалобластна анемия, вероятно ще му бъдат предписани добавки с фолиева киселина и витамин B 12. Ако анемията е предизвикана от инфекция, то след отшумяването или излекуването й, ще се подобри и състоянието на кръвта. Ако причината за анемията са определени медикаменти, вероятно ще трябва да се прекрати приемът им или да бъдат заменени с други, освен ако предимствата на конкретните лекарства не са повече от този страничен ефект.
Полезни съвети
- Ако искаш да препдазиш бебето си от анемия, трябва да го кърмиш минимум година и да започнеш да го храниш с обогатена с желязо овесена каша, когато навърши 4 – 6-месечна възраст.
- На 6-месечна възраст, трябва да даваш на бебето си храна, богата на витамин С, за да подпомогнеш усвояването на желязото в организма им.
- Ако не можеш да кърмиш бебето си, захранвай го с богато на желязо адаптирано мляко, а ако е преждевременно родено или с ниско родилно тегло – с желязо под формата на капки.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.