Твоят режим и начин на живот влияят на развитието на плода. Обърни внимание на разнообразното меню, пълноценната почивка, психологическият комфорт.
Получаването на оптималното количество витамини, микроелементи и минерали през 9-те месеца ще осигури здраве и спокойствие и за теб, и за твоето бебе.
Всяка бременност е индивидуална и има своите особености. Но все пак има неща, които са общовалидни. Едно от тях е постъпването в организма на необходимите витамини, микроелементи и минерали и то в количества, които удовлетворяват всички потребности на организма на бъдещата майка.
Витамини
Те имат значение за правилното развитие и функциониране на организма. Ето защо сега, когато отговаряш за още един живот, тяхната роля е двойно по-важна. През 9-те месеца се повишава потребността от витамини, най-вече от А, С, В1, В6. Тъй като тялото не произвежда витамини (с изключение на витамин D), те се набавят основно чрез хранителните продукти.
Консултирай се със специалист!
Недостатъчното количество витамини в периода на зачеването и през бременността може да бъде причина за вродени аномалии на плода, хипотрофия, нарушения във физическото и умственото развитие на детето.
В прекалено висока дозировка обаче (на витамин А например), може да се стигне до отрицателно въздействие.
Ето защо нуждата от допълнителен прием на витамини под формата на таблетки за бременни може да се прецени единствено от наблюдаващия те лекар!
В началото на бременността (до 12 г. с.) - особено ако повръщанията са по един-два пъти на ден, се препоръчват комбинирани витамини или преди всичко тези от група В.
Витамините, от които се нуждаеш
Витамините, от които се нуждаеш
Витамин А
Необходимо количество – 800 мкг
Функция – влияе на растежа на клетките, развитието на очите, здравето на кожата
Източници – говеждо месо, черен дроб, рибено масло, млечни продукти, яйца, моркови, спанак, пъпеш
Витамин С
Необходимо количество – 75 мг
Функция – защитава кръвоносните съдове, стимулира работата на нервната система, обмяната на веществата, образуването на антистресови хормони
Източници – лимони, грейпфрути, ягоди, малини, шипки, домати, картофи
Витамин D
Необходимо количество – 10 мкг
Функция – отговаря за костната система както на плода и новороденото, така и на майката в следродовия период
Източници – херинга, сьомга, риба тон, млечни продукти
Витамин Е
Необходимо количество – 15 мг
Функция – влияе на различни процеси, които протичат в организма на майката и плода – като се започне от борба с опасността от нежелано прекъсване на бременността до навременна подготовка за самостоятелно дишане на малкото
Източници – пшеничен зародиш, лешници, бадеми, брюкселско зеле, спанак, яйца
Витамин В1
Необходимо количество – 1,4 мг
Функция – стимулира работата на нервната система, сърцето, мускулите; Източници – зърнени култури (жито, пшеница, овес), орехи, шипки, моркови
Витамин В2
Необходимо количество – 1,6 мг
Функция – контролира множество жизнено важни биохимични процеси; при недостиг след раждането е възможно по-малко количество кърма Източници – яйца, говеждо месо, соя, риба, мляко, черен дроб
Витамин В6
Необходимо количество – 3 мг
Функция – преминавайки от кръвта на майката в организма на бебето, участва в синтеза на белтъчините и ДНК молекулите, активира дейността на черния дроб, сърцето и главния мозък на малкото
Източници – картофи, моркови, боб, банани, лимони, череши, вишни
Фолиева киселина
Фолиева киселина
Тя е витамин от групата на В витамините (В9), но заслужава своето специално внимание, тъй като е добре да се приема още преди бременността.
Всяка жена в детеродна възраст се нуждае от 400 мкг фолиева киселина дневно.
Чрез приема на този витамин преди забременяване се понижава риска от евентуални проблеми, най-често свързани с увреждане на мозъка на бебето или гръбначния му стълб (това обикновено се случва още през първите 4 седмици, когато дори не си разбрала, че си бременна).
Ако бременността не е планирана, то тогава фолиева киселина се приема от момента на нейното установяване до 12 г.с.
В повечето случаи дозата е 400 мкг но по преценка на лекаря може да бъде и 600-800 мкг.
Тя е твърде необходима за правилния растеж на клетките и развитието на ембриона.
Източници на фолиева киселина са зърнените храни, боб, леща, грах, броколи, леблебия ягоди, портокали, кайсии, тиква и др.
Но само чрез храна е трудно да доставиш на организма необходимото количество.
Затова приемът на фолиева киселина чрез таблетки е наложителен.
Микроелементи и минерали
Микроелементи и минерали
Те активират защитните сили на организма. Недостигът например на желязо, йод, селен водят до отслабване на имунната система, а това води до повишен риск от вирусни заболявания.
Магнезият е елемент с особено значение за бременността. Играе важна роля за изграждането на скелета и мускулите на плода. В по-ранни срокове на бременността (след 16 г.с.) ако има данни за усложнения н нейното протичане (повишаване на кръвното налягане на майката или изоставане в развитието на плода) е желателно след консултация с наблюдаващия те лекар профилактично приложение на магнезиеви препарати през устата. Най-общо те могат да бъдат разделени на три групи – с ниско, средно и високо съдържание на магнезий.
Недостигът на магнезий е характерен най-вече за втората половина на бременността. А това може да бъде причина за преждевременни контракции, съответно и преждевременно раждане.
Бъдещата майка се нуждае от 150 мг повече магнезий от нормалния дневен прием, т.е. за да протича бременността нормално дневната доза е 450 мг.
Богати на магнезий храни са: пълнозърнест хляб, боб, грах, овесени ядки, смокини, банани, бадеми. При ниски стойности на магнезий по преценка на специалиста се прилагат и медикаменти.
Консултант: доц. Борислав Маринов, акушер-гинеколог, началник клиника, СБАЛ „Майчин дом“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.