Може ли да се отгледа здраво дете, ако майката и таткото са болни от астма? Да. Само трябва да се помогне на бебето да премине петте критични периода.
До неотдавна се смяташе, че вероятността такова дете да развие бронхиална астма е 50%, ако майката е болна, и 70%, когато и двамата родители са астматици. Но специалистите сега твърдят, че дори с най-лошата наследственост астмата може да бъде избегната при 100% от случаите. Най-важното е, докато имунитетът на детето още не е укрепнал, то да се пази от контакти с алергените и простудите.
Особено внимателни трябва да бъдат родителите в критичните периоди от развитието на детето в първия, третия, шестия и дванадесетия месец.
Кои са петте критични периода за бебето?
Кои са петте критични периода за бебето?
Първите дни на новороденото.
Имунитетът на новороденото трябва да се провери още в родилния дом, а след изписването му то веднага да се заведе на преглед при имунолог-алерголог. Именно този специалист ще назначи специалното изследване. До една година такова изследване трябва да се направи два пъти.
В стаята на новороденото не бива да има прах или влага, килими, пухени възглавници, домашни животни, аквариум и растения, т.е. каквито и да било възможни алергени.
Първият месец на бебето.
През това време майката може да се сблъска със следния проблем: поради слабия имунитет на малкото човече активно се развиват патогенните, а не полезните бактерии в стомашно-чревния му тракт. Първият признак за това са коликите. Ако не им се обърне внимание - нали всички новородени плачат - с течение на времето от продуктите на жизнената дейност на вредните микроорганизми ще започне да реагира кожата. Най-добре е да се направи бактериологичен анализ на изпражненията. Повече от желателно е детето да се кърми поне 4-6 месеца!
При всяко второ дете, предразположено към астма, симптомите на болестта се появяват до 3-годишна възраст, а до 80% от тези деца получават диагнозата си в училищна възраст.
Третият месец на бебето.
Имунизациите също могат да алергизират организма на бебето, за това за тях то трябва да се подготви: 3 дни преди имунизирането и 3 дни след него на малчугана трябва да се дават антихистаминови препарати (те трябва да се изберат заедно с педиатъра!). Бъдете особено внимателни към имунизацията ДТК (дифтерия, тетанус, коклюш). Първата година тази имунизация се прави 4 пъти. Ако бебето не се чувства добре, имунизирането трябва да се отложи до оздравяването му.
Половин година на бебето.
"Къде ми е супата?" - с целия си вид дребосъкът задава този въпрос и мама бърза да го нахрани с всички възможни вкуснотии. Не бързайте! всяка алергична реакция увеличава риска от възникването на бронхиална астма с 20%. Алергените могат да бъдат кравето мляко, рибата и морските дарове, медът, цитрусите, шоколадът, орехите, яйцата, пилешкото месо и дори доматите. Затова въвеждайте новите продукти в храната на детето много бавно - буквално троха по троха, и записвайте в специален дневник какво и по колко сте му давали и каква е била реакцията му. Впрочем алергичната реакция не е непременно червени петна и лющене на кожата. Тя може да бъде алергична хрема, промяна в изпражненията и дори колебания в настроението. Ако е възникнала реакция, заведете детето на алерголог. възможно е да се наложи да се изследва кръвта му за хранителни и битови алергени. Щом погледнете „врага" в очите, без капка жал го изключете от живота на детето, за да дадете възможност на имунната му система да укрепне.
Детето на една година.
По това време повечето майки вече не кърмят и детето често страда от простуда. Отнесете се към нейното лечение сериозно: недолекуваната остра вирусна инфекция при децата с наследствена склонност към астма нерядко преминават в бронхити, а по-късно такива деца попадат в категорията на често боледуващите.
Грешките, които допускат майките, които страдат от астма.
Грешките, които допускат майките, които страдат от астма.
Не се подготвят за бременността или се държат неправилно по време на нея.
Как е правилно? При бронхиална астма вероятността от спонтанен аборт, преждевременно раждане и други усложнения е по-голяма. Затова жената, която иска да стане майка, трябва да се подготви задължително и да започне консултации с пулмонолог. Той ще се постарае предварително да укрепи белите дробове за бъдещото натоварване, ще изпише антиастматични средства. Тогава най-вероятно няма да се наложи те да се приемат по време на бременността или дозировката им ще бъде намалена.
Глюкокортикостероидите, които снемат възпалението на бронхите, е най-добре да се приемат чрез инхалатор, за да не се навреди на плода, но отказът от тях е неприемлив.
До бременността жените астматички трябва да се избавят от инфекциите и да се пазят от простуда!
Вместо алергенното краве мляко на детето дават козе или соево мляко.
Как е правилно? Истината е, че всяко пето дете с алергия към кравето мляко не понася добре и козето. Най-добре е да се замени млякото със специална хипоалергенна млечна смес на основата на хидролизиран протеин.
Соята също може да стане алерген и много производители на детски храни, знаейки за това, се отказват да я добавят към зеленчуковите и месните пюрета. Затова етикетите на хранителните продукти трябва внимателно да се четат.
Момченцата боледуват от бронхиална астма почти два пъти по-често от момиченцата.
Смята се, че инфекциите тренират имунитета, който с времето ще укрепне и детето ще се справя по-лесно с болестите.
Кака е правилно? За здравото дете това е вярно, но имунната система на потенциалния астматик може да не издържи честите простуди. Нарушението на имунитета лесно може да се заподозре, ако дребосъкът боледува по-често от 4-6 пъти в годината, а всяка остра вирусна инфекция (особено на фона на алергията) се проточва дълго и завършва с прием на антибиотици. Необходима е задължителна консултация с имунолог и изследване на слюнката, секрета от носа, както и изследване на кръвта за имунния статус. Те ще покажат защо детето толкова често настива. Корекцията на имунитета, която ще назначи лекарят (таблетки, свещички, капки или инжекции), ще отнеме няколко месеца; може да се наложи и повторен курс. Басейнът и дихателната гимнастика могат много да помогнат.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.