
Адреналиново изтощение
Адреналиновото изтощение е синдром на модерния свят. Той представлява срив в енергийната система на тялото, засягащ и психологическото състояние на индивида.
За щастие, адреналиновото изтощение не е болест, а състояние, което може да се регулира. И всъщност може да се окаже благословия, защото ще ви провокира да обърнете повече внимание на здравословното си състояние и да промените цялостно начина си на живот.
Ето какво трябва да знаете за адреналиновото изтощение.
Чувствате ли се постоянно уморени, дори след 12-часов сън? Липсва ли ви енергия да изпълнявате дори най-елементарните си ежедневни задължения? Имате ли проблеми със съня и със ставането сутрин дори да сте си легнали рано? Това определено са симптоми за адреналиново изтощение.
Причината за адреналиново изтощение е неефективното производство на хормона кортизол от адреналиновите жлези (разположени над бъбреците). Т.е те са или с понижена, или с повишена функция.
Отделян в нормални количества, кортизолът е отговорен за цялостното здравословно (физическо и психическо) състояние на организма, поддържа имунната система и оказва влияние върху всяка тъкан, орган и жлеза в тялото. Той е и основният хормон за справяне със стреса.
Ако обаче адреналиновите жлези не произвеждат достатъчно за нуждите на организма кортизол или организмът е подложен на толкова стрес, че жлезите не могат да „отговорят” адекватно, в стремежа си да наваксат, те се изтощават.
При хиперфункция на адреналиновите жлези, те произвеждат повече от необходимия за организма кортизол. Това води до тяхното „прегряване”, ефективността им отслабва, имунната система също и ако не бъдат взети мерки може да се стигне до сериозни физически и психологически заболявания.
Адреналиновото изтощение най-често е резултат от енергично ежедневие, динамичен начин на живот и стресираща околна среда. Фактори като домашно насилие, финансови проблеми, емоционални и душевни терзания, натоварен работен график и вътрешни страхове са от съществено значение за биохимичното състояние на организма.
Но адреналиново изтощение може да възникне и в резултат на неправилен хранителен режим (недостиг на жизненоважни за организма вещества), прекаляване със стимуланти (кофеинови напитки, лекарства, алкохол), хронични инфекции, токсични натравяния (включително вътрешни).
Важно е да знаете, че умората и адреналиновото изтощение не са едно и също нещо, а първото е резултат (или симптом) на второто. За разлика от умората, която изчезва след няколко нощи пълноценен сън, адреналиновото изтощение засяга енергийните запаси на организма и се нуждае от по-комплексно възстановяване.
Симптоми на адреналиново изтощение
Недостигът на достатъчно кортизол може да бъде причина за всеки (или за всички) от следните симптоми:
- Цялостна слабост на организма, липса на енергия сутрин и следобед (между 15 и 17 ч), умора (особено между 21 и 22 ч. вечер), летаргични състояния
- Замаяност (включително световъртеж и припадъци) при ставане от седнало или легнало положение
- Лошо кръвообръщение и слаба поносимост към студа
- Ниско кръвно налягане и ниска кръвна захар
- Гадене
- Проблеми с храносмилането, редуване на запек с диария
- Нарушения в съня, концентрацията и запомнянето на информация
- Постоянно усещане за неразположеност и трудно възстановяване от инфекции
- Необясними косопад и болки в горната част на гърба и във врата
- Намалено либидо
- Повишени симптоми на ПМС, тежки месечни цикли с кратко прекъсване на 4-ия ден
- Наддаване на тегло (обикновено в областта на талията) и трудно отлсабване
- По-често боледуване от грип и дихателни заболявания и по-бавно оздравяване
- Апатия, депресия, промяна в настроенията, тревожност, раздразнителност, усещане за безнадеждност
Как се лекува адреналиново изтощение?
За да се диагностицира и определи нивото на адреналиново изтощение, лекарят назначава кръвни изследвания и хормонални тестове. В много редки случаи се предписват хормонални медикаменти, тъй като състоянието лесно се повлиява от естествени методи, свързани преди всичко с промени в начина на живот. Ето какво можете да направите, за да спрете развитието на синдрома:
Променете хранителния си режим – хранете се редовно и правилно, наблягайте на плодовете и зеленчуците, прекратете консумацията на вредни и преработени продукти, намалете кофеина, алкохола, цигарите и въглехидратите.
Взимайте витаминни добавки – организмът се нуждае от определено количество магнезий, витамин С и витамин В комплекс, за да стимулира адреналиновите жлези и да реагира адекватно на стреса.
Освобождавайте стреса – запишете се на спорт или йога, правете разходки на чист въздух, медитирайте, четете книги – практикувайте занимания, които ви отпускат. Ако не можете да смените работата си, намерете начин да я облекчите.
Спете пълноценно – минимум 8 часа и поне до 9 ч. сутринта, когато можете.
Смейте се, забавлявайте се, глезете се - поставете си за задача да правите поне по едно забавно нещо всеки ден, да прогоните отрицателните емоции и мисли, да се обграждате с позитивни хора и с приятели, които ви карат да се чувствате добре, да гледате по-леко на живота, да не се безпокоите за неща, които не можете да промените и да действате в посока на онези, които можете.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.