Аборт по медицински причини

• от 1

Понякога се случва въпреки голямото желание родителите да имат дете, да се наложи бременността да бъде прекъсната. Какво трябва да знаеш за аборта по медицински показатели и за състоянието ти след него?
Аборт по медицински причини

Аборт по медицински причини

Понякога се случва въпреки голямото желание родителите да имат дете, да се наложи бременността да бъде прекъсната. Какво трябва да знаеш за аборта по медицински показатели и за състоянието ти след него?

Абортът по медицински показатели се извършва при наличие на заболяване, доказано и документирано, при което по-нататъшното протичане на бременността или раждането може да застраши живота или здравето на жената. За да се извърши процедурата, бременността не бива да е в период, по-голям от 20-22-ата г. с. Аборт след този срок се разрешава единствено при неотложни причини за спасяване живота на жената или при доказване на груби анатомични увреждания на плода. Освен заради сериозни заболявания на бременната и несъвместими с живота малформации на плода, аборт по медицински показания се извършва и заради социални и морално-етични показания - при кръвосмешение, доказана лекарска грешка при неразпознаване на начална бременност и др.

Какво трябва да знаеш?

Ще ти бъдат направени необходимите клинични и параклинични изследвания, а също и документи за удостоверение, че страдаш от заболяване или че детето е увредено, което налага извършването на медицински аборт. След това гинекологът ще те насочи към специализирана медицинска комисия. Когато е установена вродена аномалия на плода, може да се наложи, по преценка на водещия гинеколог, да те прегледат специалисти по генетика, хирургия, неврохирургия, урология, кардиология и неонатология. Абортът по медицински показания се извършва в специализирани акушеро-гинекологични болници от лекар акушер-гинеколог и лекар реаниматор, а при необходимост и в присъствието на лекар - специалист по заболяването на бременната, дало основание за решението за аборт. Когато се налага спешно извършване на аборт по медицински показания на бременни жени, чието състояние не позволява да бъдат транспортирани, абортът се извършва в най-близкото болнично заведение от специалисти.

Причини

  • Установено е заболяване или аномалия на плода, която със сигурност ще доведе до раждането на болно дете.
  • Жената има здравословни проблеми и износването на плода би застрашило живота и здравето й.

Методи

Прекъсването на бременност не винаги е лично решение, но това не го прави по-леко. Затова всяка жена трябва да е запозната и с рисковете на методите за премахване на плода.

Ранен аборт (до 13 г. с.)

  • Медикаментозен:

Ефективен е, ако бременността e под 8 г. с. В България този метод не е легализиран и тези медикаменти не са регистрирани. Приемат се лекарства, които предизвикват аборт. Очакваните странични ефекти са коремна болка, вагинално кървене, понякога гадене и повръщане, висока температура. Но пък няма анестезия или оперативна намеса. При около 2% методът не е успешен и се налага операция. Може да се появи по-обилно и продължително вагинално кървене, което също да наложи оперативна намеса.

  • Оперативен:

Подходящ е както при по-ранни бременности, така и при по-големи от 8-12 г. с. включително. Процедурата се извършва под анестезия, обикновено обща. След дезинфекция на вътрешните полови органи и влагалището се прави дилатация на маточната шийка, след което с вакуум или с кюретата се изважда плодният сак от кухината на матката. Очакваните странични ефекти са вагинално кървене, което обикновено е слабо и кратко, придружено от слаби коремни болки. Предимствата са, че всичко приключва по-бързо и кръвозагубата е малка. Недостатъците са, че се налага да те поставят под анестезия, съществува риск от инфекция, макар и минимален, както и от перфорация на матката.

Късен аборт (след 13 г. с.)

При късните аборти по медицински показания (13-22 г. с.) абортът протича по типа на раждане в два етапа. Първо се предизвикват маточни контракции с помощта на медикаменти, които водят до раждане на плода и плацентата. След това се извършва кюретаж, за да се провери дали има задържани части.

След аборта:

Пациентката е готова да се върне към ежедневните си занимания след 1-2 дни. Възможни са леки болки или крампи, които се повлияват от обезболяващи лекарства. Трябва да се избягват употребата на тампони, както и сексуални контакти до 2 седмици след процедурата. Седмица след аборта лекарят ще направи контролен преглед, но ако болката се засили, температурата се повиши или се появи обилно кървене преди това, трябва да го уведомиш незабавно.

ТЕМА ОТ ФОРУМА: БИХТЕ ЛИ НАПРАВИЛИ АБОРТ? >>>

Като цялo абортите, независимо от причините, направени в специализирани медицински заведения, са безопасни и не водят до сериозни усложнения. Но понякога са възможни и проблеми - перфорация на матката, травма на шийката, инфекции, вътрематочни сраствания, менструални болки, проблеми със забременяването.

Автор: Алекс Борисова
Консултант: д-р Даниела Велкова, акушер-гинеколог, болница „Вита", София