9 правила за спокойствието на мама

• от

Сигурно се чудиш ще намалеят ли някога хилядите ти притеснения около мъничето.

Сигурно се чудиш ще намалеят ли някога хилядите ти притеснения около мъничето. Ще бъде по-лесно, ако окуражаваш детето си да бъде самостоятелно и ако спазваш определени правила. 

Правило 1: Слагай бебето да спи по гръб

Това се прави с цел да се избегне рискът от задушаване по време на сън (т.нар. Синдром на внезапната детска смърт). Правилото важи за здравите доносени бебета, като е препоръчително да се спазва поне до навършването на първата годинка. Ако малкото ти има например проблеми с дихателните пътища, трябва да попиташ педиатъра как да го слагаш да спи.

9 правила за спокойствието на мамаПравило 2: Не претрупвай леглото

Отново заради риска от задушаване е добре да не прекаляваш с бройката на завивки и възглавници в кошарката поне през 1-та година. Забраната се отнася и за обемистите играчки. Изчакай докато можеш да си сигурна, че попадне ли предмет в близост до мъничето, то е в състояние да го отстрани.

Правило 3: Придържай главата на бебето

Към 3-тия - 4-тия си месец новороденото трябва да е развило контрол над мускулите, които придържат изправена главата му. Можеш да спреш да придържаш вратлето, когато мъничето успява да повдига глава, докато лежи по корем. В началото дръж ръката си на няколко сантиметра от главичката, за да реагираш бързо, ако се наложи, и да предотвратиш наранявания.

Правило 4: Подбирай праха за пране

Чувствителната кожа на малките се нуждае от специални грижи. Затова не се изкушавай да използваш обикновените прахове за пране поне до 4-та му година, особено ако детето е имало кожни проблеми. В случай, че решиш да минеш на един прах за цялото семейство, пробвай като облечеш на малкото дрешка изпрана с него, за да видиш как реагира кожата му.

Правило 5: Режи храната на парченца

Според педиатрите едва към 4-та година на детето то е в състояние вече добре да сдъвква храната си. А и на тази възраст дихателните им пътища са достатъчно големи, за да не се стигне до задушаване при инцидентно попадане на парче храна. Разбира се, винаги бъди внимателна, ако малкото иска да хапне ядки.

Правило 6: Купи легълце с решетка

9 правила за спокойствието на мама

Можеш да махнеш решетката, когато малкото започне по-рядко да сменя позицията си по време на сън. Обикновено това е към третата-четвъртата му година. Добре е в началото да сложиш няколко меки възглавници около леглото. Разбира се, ще се наложи да отстраниш решетката и порано, ако детето започне да се катери по нея. Така ще е по-малко вероятно да се нарани.

Правило 7: Обезопаси контактите

Трябва сама да прецениш кога можеш да махнеш предпазните капачки на контактите. Ако решиш, увери се първо дали малкият любопитко е разбрал, че като ровичка в тях може да се нарани. Има дори седемгодишни деца, които са силно изкушени от необезопасени контакти.

Правило 8: Избягвай миниатюрни играчки

Дръж далече от ръцете на палавника всякакви забавни за него играчки и предмети като малки топчета, винтчета, монети. Ако детето е навършило 3 г. и вече не слага в устата си други предмети освен храна, можеш да му позволиш да се забавлява с малки неразглобяеми играчки, но винаги го наблюдавай. После ги прибирай на място, където не може да ги достигне.

Правило 9: Наблюдавай детето в банята

Никога не оставяй мъничето само в банята (ваната), докато не стане на 5 г. След тази възраст можеш да излизаш за по няколко минути, докато не стане на седем. Когато детето порасне и иска повече самостоятелност, се споразумейте поне да не заключва вратата на банята.


Автор: Цветанка Райчева-Скордева