9 начина да се сближиш с бебето преди раждането му

• от

Бременна си и вълненията не спират. С времето коремчето расте, а ти все повече осъзнаваш, че ти предстои да станеш мама. За да бъдеш готова за новата роля, добре е да общуваш със своето мъниче още преди да се е родило. Бременността е само началото на неразривната връзка между майка и дете.
9 начина да се сближиш с бебето преди раждането му

9 начина да се сближиш с бебето преди раждането му

Бременна си и вълненията не спират. С времето коремчето расте, а ти все повече осъзнаваш, че ти предстои да станеш мама.

За да бъдеш готова за новата роля, добре е да общуваш със своето мъниче още преди да се е родило. Бременността е само началото на неразривната връзка между майка и дете.

1.Погали коремчето си

Добър способ човечето да те усети е да направиш лек масаж на корема си с подходящо масло, олио, крем. Много жени възприемат подобна процедура като полезна и необходима против стрии. Но всъщност лекият масаж е отличен начин да се отпуснеш, да поглезиш себе си и да посветиш това време на разговор с бебето в теб. Можеш да помолиш масажът да бъде направен от бъдещия татко. Това ще му помогне да разбира по-добре твоето състояние, а и да установи контакт с мъничето.

2.Плувай

Ако искаш да снемеш напрежението от краката си или пък да си представиш по-добре в каква среда се намира в момента твоето съкровище - плуването ще ти помогне. Това не е само безопасен начин да се поддържаш в добра физическа форма, но и възможност да съотнесеш твоето състояние с това на бебето, което също плува в амниотичната течност.

Водата ще ти помогне да се усещаш по-лека, ще можеш да релаксираш, болките в гърба и кръста ще се облекчат. Освен това плуването е вид тренировка за раждането.

Полезна е и водната аеробика за бременни. Тя ще ти позволи да бъдеш в добър тонус, а и ще установиш нови запознанства.

3.Разговаряй с бебето

През цялото време слухът на мъничето се усъвършенства. Този процес стартира приблизително от 23 г.с., когато бебето започва да слуша твоето сърцебиене и шумовете в корема. То също така чува звуците от външния свят, които проникват през защитната обвивка от амниотична течност и мускулната стена на матката. Способността му да познава гласа на мама още преди раждането е нужна за формирането на тясна връзка с теб. Когато малкото се появи на бял свят то ще се ориентира много добре точно къде си ти само по говора. След като знаеш, че то те чува докато е в корема ти, е добре да му пееш и да разговаряш на глас с него, като не пропускаш да включиш и бъдещия татко в тази нова комуникация.

4.Топла вана

Топлата, но не горещата вана, е една от възможностите за бременната жена да се отпусне и да отдели внимание само на себе си и детето в нея. Спокойно полегни в топлата вода, дишай дълбоко, отпусни се и се постарай да си представиш как изглежда твоето съкровище. Помисли, какво би искала да му кажеш и как го гушкаш в обятията си, щом се роди. Не забравяй все пак, че престоят във ваната не се препоръчва да бъде повече от 15 минути и в никакъв случай водата да не е гореща.

5.Йога

Ако преди това не си се занимавала с йога, то бременността е прекрасно време да започнеш. Най-добре е да започнеш да посещаваш занятия по йога за бременни след 14 г.с. Асаните ще ти помогнат да се отпуснеш, да осъзнаеш какви важни процеси протичат сега в тялото ти и да се съсредоточиш върху бебето. Ще се научиш леко да разтягаш мускулите, да дишаш правилно, което е много важно при раждането. Ще знаеш как да отпускаш тялото си, как да се освобождаваш от ненужни мисли и ще се почувстваш едно цяло с твоето дете.

6. Ехографските „картинки“

Снимката на твоето дете, направена по време на първото ехографско изследване е бележит начин да документираш запознанство си с него. Всеки следващ преглед ще ти помогне не само да си представиш как бебето се развива в теб, а да следиш процеса детайлно. Снимката, направена през 20 г.с. ще ти покаже дали под сърцето ти расте момче или момиче. Нека тези „картинки“ бъдат пред очите ти по-често. Така ще отделяш повече време на мисли около развитието на мъничето. А 3Д/4Д ехографът ще ти покаже лицето на малкото, неговите мимики, а нищо чудно и още тогава да установиш дали нослето му прилича на твоето или на някой друг от роднините :). На 4Д се вижда как се държи бебето в реално време - как отваря уста, движи ръчички,смуче пръст, пие околоплодна течност... Свят напълно непознат и въпреки всичко съществуващ в теб точно в този момент.

7. Помогни на тати

На повечето бъдещи мами ежедневните физиологични „напомняния“ им помагат бързо да формират връзката с детето още от самото начало. И тъй като бъдещият татко е лишен от тези „особености“, ти трябва да му помогнеш да почувства връзката с бебчето преди неговото раждане. Подканяй го да му говори, а защо не и да му прочете приказка. Това ще даде възможност на бебето да познава не сама гласа на мама, но и на тати. Добър вариант е заедно с твоя партньор да посещавате училище за родители. Така двамата ще бъдете подготвени за предстоящото. Бъдещите родители трябва да бъдат екип. И всъщност не е толкова важно, че родителските чувства се проявяват още в първите седмици при жените, а при мъжете - далеч по-късно. Ако твоят любим се грижи за теб - помага ти в домакинството, подготвя ти топлата вана или е готов по всяко време да изтича до магазина, за да изпълни твое желание, непременно ще почувстваш, че състоянието ти в някаква степен е споделено и, че си разбирана и подкрепяна.

8.Разхождай се

Разходките на свеж въздух са толкова полезни и необходими. Дали сама или с приятна компания, те действат тонизиращо и ободряващо. Ако си на работа, можеш да използваш обедната почивка за разходка под мотото „Аз и моето бебе“. Така ще отделиш нужното време на мъничето.
Ако до бременността не си обичала разходките, постарай се сега да промениш този факт. Хубаво е движението на чист въздух да бъде неотменна част от дните ти.

9. Пърхане на пеперуди

Всяка бъдеща мама очаква с трепет първите движения на бебето и често те биват сравнявани като пърхане на пеперуди. Преживяването е незаменимо! Ако си бременна за първи път най-вероятно първите движения ще усетиш между 18 и 20 г.с. При втора бременност - и по-рано, към 16 г.с. Когато почувстваш движенията на мъничето и реагираш на тях - това си е почти разговор. С тази комуникация се свиква лесно. Научи се да я предизвикваш с мисъл или движение и ще видиш как всяка сутрин ще имаш приятно събуждане от мъничето :)

Нужно е да знаеш...

Т. нар. пренатална (преди раждането) психология утвърждава, че детето в утробата не е просто развиващ се плод, а човешко същество, което комуникира и си взаимодейства с мама, с околната среда и с условията извън утробата.

През 9-те месеца ти и бебето сте едно цяло. Твоите настроения, емоции, преживявания влияят на неговото физическо и психическо развитие. Бъди спокойна и щастлива през бременността, за да родиш спокойно и щастливо дете.