
„Не трябва, но много ми се иска...“
Случва се бъдещата майка да има проблеми със здравето. Не са малко случаите, когато се регистрира неразвиваща се бременност и опасност от спонтанен аборт. Ето защо лекарите съветват през 9-те месеца да се въздържаш от всякакви вредни навици и пристрастия.
Преди да запалиш цигарата, помисли за вредата, която нанасяш на един нов невинен живот. Все пак, заслужава си да си наложиш някои ограничения в името на тъй желаното от теб здраво бебе.
Внимание: Не се заблуждавай, че в минимални количества алкохолът, цигарите, наркотиците са безвредни за плода.
„Каквото посееш, това ще пожънеш“
Нероденото дете се храни с това, което похапва мама. Ако ти имаш хранителна алергия, непоносимост към дадени лекарствени препарати, то това ще даде отражение и на плода.
Плацентата има защитна функция, но с токсините не може да се справи. Чрез кръвта те могат да попаднат в крехкия организъм. Не случайно лекарите отбелязват важността на периода от 9-тата до 12-тата седмица например, когато се формира плацентата. Тогава интензивно се изграждат всички органи и системи. А развитието на плода практически зависи от майчиния организъм.
Внимание: През първите три месеца бъди стриктна по отношение на препоръките на лекаря. Вземи всички необходими мерки, за да се „застраховаш“ срещу евентуални проблеми.
За страховете и волностите
Жени с втора или трета бременност често си позволяват някои „волности“.
Те вече имат повече опит и по-малко страхове. Освен това, като по
правило, тези бременности са планирани. И в повечето случаи бъдещите
майки предварително са обърнали внимание на здравето си и са взели
мерки, ако са имали някакво заболяване. Жените с опит от предишни раждания като че ли не по-зле от лекаря очертават границата между позволеното и забраненото.
Но пък понякога се случва именно заради по-голямата си увереност да не
обръщат внимание на препоръките на специалиста. А не би трябвало – и
опитът, и майчината интуиция имат своето значение, но това не отменя
първостепенната роля на специалиста и неговите преценки.
Внимание: Според гинеколозите планираната бременност означава да се подготвиш и психологически, и физически за предстоящите промени през 9-те месеца.
Сладки изкушения
И до днес лекарите спорят доколко е нужно да се ограничава употребата
на захар по време на бременността. Повечето специалисти не виждат
проблем, ако бъдещата майка „злоупотребява“ със сладкишите в разумни
количества (стига да няма противопоказания, като захарен диабет
например.
По отношение на храната обаче няма спор, че тя трябва да
бъде разнообразна и здравословна. Затова не пропускай да включваш всеки
ден в менюто си: плодове и зеленчуци, риба, млечни продукти, месо и пълнозърнести изделия.
Внимание: За формирането на костната система на плода е нужен повече калций. Бебето си го набавя от майчиния организъм, а често пъти това води до проблеми със зъбите при бременната. Именно затова се препоръчва в менюто да присъстват продукти, богати на калций (риба, сирене, мляко). Но това не означава да ядеш „за двама“!
Лекарства
Ясно е, че колкото по-малко лекарства – толкова по-здраво бебе. Но за съжаление не винаги всичко протича безпроблемно. И има случаи, когато няма как да избегнеш дори и антибиотиците. Това не бива да те плаши. Съвременната медицина разполага с лекарствени препарати, които са разрешени през бременността. И със сигурност наблюдаващият те гинеколог знае кой медикамент е подходящ за теб в този период.
Физическо натоварване и релакс
Физическата активност ще ти помогне по-лесно да преодолееш настъпващите физиологични процеси през бременността. Разбира се натоварването трябва да бъде умерено, съобразено с твоето състояние. Полезни са най-вече туризмът, плуването, гимнастиката, йогата. Не се препоръчват упражнения, свързани с бягане, подскоци и задържане на дишането. В този смисъл не са подходящи спортове като конна езда, волейбол, баскетбол, хандбал, лека атлетика, ски.
Внимание: Топлата вана и слънчевите бани не винаги са полезни през бременността. Те повишават температурата и заставят много системи на тялото да работят на повишен режим.
Това - ДА!
Упражнения: Препоръчителни са, ако бременността протича нормално и акушер-гинекологът не е забранил физическата активност. Ако не си спортувала преди, започни с бавни разходки, като постепенно увеличаваш натоварването и продължителността. Ако си била физически активна, можеш да продължиш да спортуваш с обичайния ритъм.
Секс: Не представлява опасност, освен ако няма усложнения и не си изрично предупредена от наблюдаващия те лекар да го избягваш. Ако след секс усетиш обаче болки или прокървиш, задължително позвъни на акушер-гинеколога си.
Ядки: Те са полезна храна, но с уговорката, че някои от тях могат да предизвикат алергии. Като цяло обаче те се отразяват благоприятна върху плода, като му осигуряват необходимите витамини и минерали (фолиева киселина, магнезий, протеини). Важно е да ги съхраняваш правилно, на сухо и прохладно място.
Това – НЕ!
Джакузи или сауна: Температурата е твърде висока и неподходяща за бременни.
Алкохол: Употребата му на алкохол през 9-те месеца е опасна за бебето –
ако е в големи количества, то може да се роди с вроден алкохолен
синдром, който причинява дефекти в развитието, лицеви аномалии и
затруднения във възприятията. Достатъчно е просто да се откажеш от
алкохолните напитки, за да намалиш риска от тези проблеми.
Котешка тоалетна: Тя може да е носител на токсоплазмоза, която носи сериозни рискове през бременността. Най-добре е да помолиш някой друг да се погрижи за хигиената на котешката тоалетна, а ако се налага да го направиш ти, се увери, че си поставила ръкавиците плътно до ръцете си и след като приключиш с почистването, веднага се измий с вода и сапун, за да минимизираш риска от зарази.
Газирани напитки: Освен че издуват стомаха, те съдържат оцветители и консерванти, и са богати на захар, така че определено не са най-подходящият избор на напитки през бременността.
С повишено внимание!
- Изкуствен тен: Няма доказателства за вредата на лосионите за изкуствен тен, но те биха могли да предизвикат алергични реакции. Не е препоръчително да се използват през бременността, тъй като под влияние на промените в хормоналните нива кожата може да стане по-чувствителна от обичайното. Ако все пак решиш да използваш автобронзант, винаги тествай продукта в малък участък от кожата, преди да намажеш цялото тяло.
- Кофеин: Ако не можеш напълно да се откажеш от кафето, се постарай да го намалиш до 1-2 чаши дневно, като го смесиш с повече мляко. Също така не забравяй, че кофеин се съдържа още в колата, в шоколада, какаото и някои видове чай. Най-добрият съвет е да се опиташ да снижиш до минимум консумацията на тези продукти. Вместо това наблегни на чайовете и фрешовете.
- Безкофеиновото кафе е алтернатива, когато вкусът на кафето ти липсва и имаш нужда от него. Това ще ти спести притесненията за количеството, което приемаш.
- Боядисване на косата: Този въпрос винаги е бил спорен и мненията са противоречиви, но като цяло вредата от боите за коса (особено безамонячните и тези на билкова основа) не е доказана. Възможно е поради повишената чувствителност на кожата да се повиши риска от алергии, а за да не проникват химическите вещества и да достигат до плода, е най-добре да избягваш боядисването на косата поне през първия триместър или да замениш боята с къна.
- Ремонт у дома: Контактът с боята в малки количества не е фатален, но е най-добре ако друг се заеме с боядисването вкъщи. Това означава и да не стоиш в помещението, което се ремонтира, за да не вдишваш изпаренията. От тях може да ти прилошее, да предизвикат гадене и повръщане.
- Летене: Пътуването със самолет през бременността се смята за безопасно след 28-а г. с., като повечето авиокомпании изискват бележка от акушер-гинеколога. Също така има и „таван“ (той е различен за различните компании, като най-често е 34 г. с.), тъй като тогава е възможно да започне раждане в самолета. За да избегнеш риска от прилошаване по време на полета, се постарай да заемеш удобна поза, като я сменяш често и периодично ставаш, за да раздвижваш краката си.
- Препарати за почистване: Когато почистваш вкъщи, не забравяй да използваш ръкавици, за да не влизат химическите вещества в контакт с чувствителната ти кожа. Препоръчително е да отвориш широко прозореца, за да не вдишваш изпаренията. Ако някоя от миризмите на препаратите ти предизвиква гадене, най-добре се откажи временно от него и го замени с друг.
5 златни правила за безопасна бременност
1 Чети етикетите на храните, напитките и всички продукти, които влизат в контакт с тялото ти. Следи за съдържанието на вещества, които знаеш, че трябва да избягваш, а ако имаш съмнения, се обърни към лекаря за съвет.
2 Не приемай „натурален“ за синоним на „безопасен“ - винаги предупреждавай, че си бременна в салона за красота, аптеката и пр.
3 Не се поддавай на чуждо влияние – само защото твоите приятелки „правят така“, не значи и ти да правиш същото.
4 Бъди предпазлива с храната. Ако имаш съмнение относно качеството и съхранението им, по-добре се въздържай да ги консумираш. Пазарувай от места, които смяташ за сигурни.
5 Не се оставяй на страха. Не му позволявай да развали приятните емоции около бременността. Чувството за отговорност към малкото човече е похвално и напълно разбираемо, но също така от значение за него (и за теб) е и да запазиш спокойствие, като изгониш мрачните мисли.
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушер-гинеколог, 25 ДКЦ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.