От филмите често добиваме нереалистична представа за това какво представлява началото на раждането. В тях обикновено нещата изглеждат така: жената изведнъж усеща силни контракции, след пет минути изтичат околоплодните води и в рамките на час тя ражда без епидурална упойка, крещейки от раздираща болка. Всъщност от тази картина отсъстват непредвидимите елементи при раждането, тъй като всяко едно от тях е уникално. Най-често изминават дълги часове, понякога дори дни, в които тялото се подготвя за него.
Изтичане на околоплодните води
Често изтичането на водите предизвиква контракции на матката, тоест раждането спонтанно започва. Но нарушаването на целостта на околоплодния мехур или пълното му разкъсване може да стане на всеки етап от бременността и не изисква специално наблюдение.
След 37-ата седмица се смята, че бебето може да се появи на бял свят без риск, така че не бива да се прави нищо, за да се възпре естественият процес на изтичането на водите. На този етап от бременността то наистина е сигнал, че раждането наближава. Не е необходимо да се тича панически към болницата, освен ако изтичането на водите не е придружено от силни контракции. Разбира се, не трябва и да се чака много, особено ако става дума за първо раждане.
Редовни, болезнени контракции
Контракциите са признак за наближаващо раждане, но те трябва да отговарят на определени критерии, за да сме сигурни, че е време за болницата. Някои жени усещат нерегулярни и безболезнени контракции през цялата бременност. Контракциите, които предизвестяват раждането, са съвсем различни – те не отминават нито при почивка, нито от топъл душ или масаж, нито от парацетамол. За първо раждане се препоръчва бременната да постъпи в болницата след 2 часа болезнени контракции на 5 минути. За второ и следващи бебета по-добре този срок да се съкрати на 1 час.
Често ходене до тоалетната
Нарастването на бебето се усилва в последните седмици и пикочният мехур е под все-по-голям натиск, когато то се настанява трайно в таза. През последните дни преди раждането се усеща по-голямо и по-често желание за уриниране.
Стомашно разстройство
Този признак невинаги означава спешност, но немалко бъдещи майки изпитват храносмилателни проблеми, щом естественият механизъм на раждането започне да действа. В самото начало на процеса може да се появят меки изпражнения или направо диария, придружена с повръщане.
Облекчаване на киселините
С порастването на корема бебето изтласква стомаха нагоре. Това засилва притока на стомашни киселини към трахеята. С наближаването на термина се усеща облекчение, което се дължи на факта, че бебето слиза надолу към таза, подготвяйки се за излизане.
Зърната на гърдите изпускат течност
През последните три месеца от бременността понякога зърната на гърдите протичат. Това е знак, че тялото се подготвя за кърменето. Феноменът се засилва в последните дни преди раждането, а течността е коластра, която предхожда майчиното мляко.
Прилив на енергия
Последният месец от бременността е изморителен – коремът тежи, безпокойството нараства, появява се безсъние. Въпреки това много често бъдещите майки усещат силен прилив на енергия в дните и часовете преди раждането. Ако преди това болките в гърба са ги карали повече да си почиват, в тези последни моменти имат желание да се движат, да домакинстват, да се разхождат сред природата. Това става под ефекта на хормоните, които подготвят тялото за майчинството, което изисква сили. Не бива да се подценяват и психологическите промени, които съпътстват цялата бременност. Когато появата на бебето наближи, работата на неокортекса – мозъчната кора, която анализира, контролира и предвижда – отстъпва за сметка на примитивния мозък. Той поема управлението, за да подсигури успешния завършек на раждането. Бъдещата майка става „по-тиха“, говори по-малко, дишането й е по-шумно.
Пада слузестата тапа
Често при падането на слузестата тапа погрешно се преценява, че раждането е започнало. Тя се намира при шийката на матката и има задачата да предпазва от инфекции. При някои жени тапата действително пада само няколко часа преди раждането, но при други това става постепенно и започва цели седмици по-рано. Самото падане на тапата не означава начало на раждането, но ако е придружено с болезнени контракции, обилно изтичане на води и загуба на яркочервена кръв, трябва да се отиде в родилния дом максимално скоро.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.