8 начина да отучиш детето да хапе

• от

Ако малкото дете вече е усвоило този вреден навик да хапе, ето как можеш да спреш зъбките му от бъдещи проблеми.
8 начина да отучиш детето да хапе

8 начина да отучиш детето да хапе

Ако малкото дете вече е усвоило този вреден навик да хапе, ето как можеш да спреш зъбките му от бъдещи проблеми.

Хапането е често срещано при децата на възраст 1-3 години. У дома или на детската площадка хапането най-често се използва за изразяване на силна емоция – ярост, несигурност или ревност. Често родителите не осъзнават, че детето им може внезапно да нападне и в ситуация, когато се чувства объркано или неуверено (в нови и непознати за него ситуации).

Ако детето ти често хапе другарчетата или близките си, не се отчайвай, това е просто период от развитието му, който ще отмине с времето. Има много начини, за да спреш хапещото дете, така че ако единият не проработи, продължавай да опитваш до постигане на успех.

1. Открий причината.

Най-добрият съвет е първо да откриеш причината, която подтиква детето да хапе. Някои хапят, заради растящи зъбки. Други - защото се чувстват пренебрегнати и търсят внимание. Трети деца го правят като израз на агресия. За да разбереш истинската причина за хапането, наблюдавай малкото внимателно, докато си играе с други деца. Обърни внимание какво се случва малко преди то да понечи да ухапе. Така ще разбереш как можеш да отстраниш причината.

2. Предложи алтернатива за хапане.

Намери на детето си алтернатива, в която да забива зъбките си, когато е превъзбудено. Носна кърпичка, която да носи в джоба си, е добро решение. Преди това обаче ще трябва да упражните това с детето у дома, за да си спомни и да го направи веднага, щом изпита нужда да хапе. Подготви и персонала на детското заведение. Нека те напомнят на малкото да използва кърпичката си още преди момента, когато може да започне да хапе.

3. Отвличай вниманието му.

Измисляй различни ангажименти на детето, в които то да влага сетивата си. Всичко материално – пясък, вода, меко тесто, както и игрите навън дават на детето възможност да изследва и същевременно да развива нови умения. И най-важното намаляват агресията и възможността детето да понечи да хапе. Когато желанието да хапе се появи (в напрегнати моменти), успокой детето. Гушни го и бързо разсей вниманието му. Старайте се да избягвате пренапрягането и изнервянето на малкото.

4. Научете думички, които да заместят хапането.

Обикновено малките деца хапят, защото все още не са развили говорните умения, с които да изразят нуждите или страховете си. Научете детето на няколко думи, с които да го прави. „Сърдит” или „игра” например. Упражнявайте заедно новите думички, докато то успешно започне да ги използва в ежедневието си. Винаги му показвай колко си горда от това, че то упражнява контрол и изпробва новите си умения. Предложи на детето и други начини да показва емоциите си - например да рита топка, удря по възглавницата или да намери възрастен, който да посредничи в спора.

5. Осигури повече пространство на детето.

Понякога децата хапят, защото чувстват, че нещата са прекалено сложни за тях, затова е добре да следиш за индикации за това. Ако забележиш знаци, осигури повече пространство на детето в отделна стая (за няколко минути), за да се успокои. Същото важи и за ситуациите, когато детето вече е ухапало друг човек. Избирайки детска ясла, спри се на тази, която разполага с подредени и просторни помещения, в които детето лесно може да се ориентира и не се чувства като затворник.

6. Не отвръщай на хапането с хапане.

Никога не хапи детето, за да му покажеш, че това е нещо лошо. Независимо от това какво ще чуеш от другите родители, никога не отвръщай на хапането с хапане! Това не само, че няма да помогне, но ще сигнализира на малкото, че не само децата, но и възрастните могат да хапят. Това само ще го убеди, че хапането е начин да докаже нещо, да привлече внимание или да се наложи. Вместо това, коригирай отрицателното поведение и стимулирай доброто поведение.

7. Винаги награждавай доброто поведение.

Ако ти или детската учителка успеете да хванете детето в момент, когато обикновено понечва да хапе, но все още не го е направило, нека детето получи награда. Не забравяй, че желанието му да хапе не е продиктувано от желание да нарани някого.

8. Покажи му последиците.

Когато детето ти ухапе друго, най-напред се погрижи за ухапаното дете, подкрепи го емоционално и му помогни да изрази чувствата си: „Съжалявам! Сигурно те е заболяло. Какво мога да направя, за да ти помогна?” Това ще научи хапещото дете, че поведението му не му носи повече внимание и че действията му са неуместни. Обясни му, че хапането не е приемливо и че от него боли. Ако ухапаният е някой от родителите, покажи му с думи, жест и изражение на лицето, че това боли. Често малките деца не осъзнават, че по този начин могат да причинят болка.

Потърси професионална помощ 

Следи колко често детето ти посяга да хапе, за да видиш дали проблемът отшумява с течение на времето или не. Ако въпреки опитите ти да спреш агресивното му поведение, то хапе все по-често, потърси помощ от специалист.

Вижте още за: хапане