Физическо развитие
Оценката на степента на развитие се прави по следните основни показатели: ръст, телесна маса, обиколка на глава и гърди, никнене на зъби. В този период детето трябва да наддава с около 400-500 г на тегло и 2 см на ръст за един месец.
Нормите за 8-месечно момченце са тегло около 8500 г и ръст 68,2 см, а за момиченцата – тегло около 8100 г и ръст 68,2 см.
Имунизации
Ако не е направено до момента, се проверява за белег върху лявото рамо след БЦЖ имунизация. Ако той липсва, се прави проба Манту. При отрицателна проба, отново се поставя БЦЖ ваксина.
Профилактика
Закаляването продължава, като се спазват неговите основни принципи: постепенност, системност, последователност и индивидуален подход. Не бива да се пропуска ежедневната гимнастика и масажите след къпане. Профилактиката с витамин D продължва до навършване на една годинка. При деца с почти затворена фонтанела не се налага. Добре е да продължи миенето на зъбките с подходяща за възрастта паста.
Нервно-психическо развитие
Бебето трябва вече стабилно да седи. Държано под мишниците и изправено, подскача и се радва, опитва първи стъпки. Опитва се да пълзи. Необходимо е да се знае, че някои бебета прохождат, без да са пълзяли и това е съвсем нормално. Детето прави своите първи опити да се изправя, държейки се за неподвижна опора. Хваща с цяла длан.
Произнася случайни срички и подражава на възрастните. Разпознава вкусово различни храни и вече има предпочитания към някои от тях. Различно реагира на познати и непознати хора. Вглежда се в образа си в огледалото. Търси контакт с околните и не му харесва дълго да стои само в стаята. Заиграва се по-продължително време с играчки.
Хранене
На 8-месечна възраст режимът на хранене е петкратен. Някои кърмачета сами си нагласяват режим на четирикратно хранене. Това не бива да притеснява майката. Важно е в този случай да се увеличи количеството на храната, за да е идентично с това при петкратно хранене.
Количеството храна за еднократен прием трябва да е около 180 милилитра. Момченцата и някои по-едри бебета може да консумират и до 200 милилитра. Плодовият сок, пасираните плодове и плодовите пюрета се дават между два приема на храна. Позволените меса са: пилешко, заешко, пуешко и телешко. Жълтък се дава по половин през ден, твърдо сварен в зеленчуковото пюре.
Примерно меню за 8-месечно бебе
6:30 ч Кърма или адаптирано мляко х 180-200 мл
10:00 ч Попара със сухар, сирене, масло и чай
11:00 ч Плодов сок или пасирани пресни плодове
13:30 ч Млечно-зеленчуково пюре с месо през ден се редува с млечно-зеленчуково пюре без месо с добавен 0,5 твърдо сварен жълтък
17:00 ч Редуват се млечно-плодов кисел и млечна каша
18:00 ч Плодов сок или плодово пюре
20:30-21:00 ч Кърма или адаптирано мляко 180-200 мл
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.