1. Разговаряйте с детето все повече и повече
Бъдете на „една вълна“ с малчо. Да, много неща за теб са известни и познати, но детето тепърва ги открива и се запознава с тях. Малчуганите растат бързо, а това означава, че ти винаги трябва да бъдеш внимателна и готова за неочаквани промени. Изслушвай малкото, разговаряй с него като с равен и така му преподавай „уроците“ на общуването. Не забравяй да го похвалиш за своевременното „благодаря“ или „извинявай“, както и да му направиш забележка за проявена грубост и агресивност. Естествено, вашето общуване не може да продължи 24 часа, но важното е, детето да знае, че ти имаш време да разговаряш с него. Сутрин, когато всички вкъщи бързате, а малчо се опитва да разкаже нещо, извини му се и му обещай вечерта да го изслушаш. И непременно се върни към обещания разговор – така детето ще се убеди, че то наистина е важно за теб. Бъди внимателен и търпелив слушател, за да може то да продължи да ти се доверява и в бъдеще. Имай предвид, че много често родители на пораснали деца се оплакват, че те не искат да общуват с тях.
2. Учете се от грешките си
Всеки греши. Важното е да си направим обаче нужните поуки от дадената ситуация. Не се страхувай да се извиниш на детето си, когато сбъркаш. Така ще му покажеш, че се случва човек да сгреши, но когато осъзнае грешката си и се извини, не е толкова страшно. Не бива да допускаш една или няколко грешки за един ден да разрушат добрите отношения, които сте изградили с малчо. В трудни ситуации, когато считаш, че не можеш да се справиш, винаги можеш да се обърнеш за помощ към психолог.
3. Проявявайте гъвкавост
Помни, че от правилата винаги има изключения. Но когато правиш изключение, обясни на детето защо го допускаш. Например: „Ти знаеш, че трябва да си лягаш в 20 часа, но тази вечер баба и дядо са на гости и затова можеш да поостанеш“. Така ще научиш детето да бъде гъвкаво при решението на различни проблеми. По-нататък това ще му помогне да се приспособява към промените, без да губи отговорността към правилата и нужните ограничения. Но ако от време на време детето устройва „сцени“, тъй като не иска да ляга да спи, това не означава да промениш правилата. Прояви търпение и настоявай на своето.
4. Информирайте се
Добрите родители умеят инстинктивно да намират вярното решение. А за това е нужно да бъдете добре информирани и ти, и таткото за способностите на детето във всяка една конкретна възраст. За щастие, днес има много литература, свързана с възпитанието на децата. Бъдете готови да научите и още нещо, винаги има с какво да обогатим знанията си.
5. Бъдете последователни
Децата обичат предсказуемостта. Режимът, установените принципи им дават усещане за ред и безопасност в обкръжаващия ги свят. Ясните правила им помагат да избягват конфликти и наказания. Ако детето примерно те удари, не трябва да се успокояваш с това, че то е още малко и не разбира какво прави. Търпеливо му хвани ръчичката и му обясни, че така не се прави. Обясни му и защо не бива да се държи така. Ако продължи да упорства – покажи му, че тогава следва наказание – можеш да го изпратиш в другата стая. Въобще детето трябва да разбере кога дадено поведение се толерира и кога не.
6. Показвайте любовта си
Емоционалната откритост във възпитанието дори е по-важна, отколкото последователността. Когато детето знае, че мама и татко го обичат независимо от всичко, за него няма да е толкова страшно, като му се разсърдите. Постарайте се по-често да говорите на детето одобрително: похвалете го, като си подреди играчките или позволете му като награда още 10 минути да поиграе на компютъра. Малчо ще разбере, че вие цените неговото добро поведение, а когато се сърдите, има защо. Помни, че вашето постоянно „не“ и „не може“ може да предизвика стрес у детето. Постарай се активно да поощряваш интересите на малчо, без да загърбваш своите. Позволете на своето съкровище да прави това, което му е приятно. Така ще покажете своето уважение към неговите способности и ще покажете, че го приемате такова, каквото е.
7. Изграждайте доверие
Ако се придържате към по-горните правила, то няма как да не забележите положителните резултати. Ще се почувствате още по-добри родители. А детето ще бъде абсолютно уверено, че мама и тате знаят как да направя нещата по-добри. То ще ви има доверие.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.