7 заблуди по КГ през 9-те месеца :)

• от

Всяка бъдеща майка се вълнува от въпроса за покачването на килограмите през 9-те месеца и тяхното влияние за нея и за бебето.
7 заблуди по КГ през 9-те месеца :)

7 заблуди по КГ през 9-те месеца :)

Всяка бъдеща майка се вълнува от въпроса за покачването на килограмите през 9-те месеца и тяхното влияние за нея и за бебето.

Наред с различните суеверия, споделените разкази за раждания, които вероятно ще чуеш през бременността, няма да те подминат и мненията за безкомпромисния кантар, който е толкова важен, за да се чувствате ти и бебчо добре.

Заблуда 1: Колкото повече килограма качиш през 9-те месеца, толкова по-голямо и силно бебе ще родиш.

Естествено, теглото на бебето при раждането зависи от килограмите на майката, но тази зависимост не е пряка. От 2900 до 3800 кг се счита за нормалното теглото на новороденото. Бебе с по-малко килограми е предразположено към различни заболявания, а по-едрият плод може да усложни хода на раждането. Като правило ако бъдещата майка се храни правилно, приема достатъчно витамини и през 9-те месеца прибави 9-12 кг, това означава, че детето ще се роди с нормално тегло. Ако майката качи повече от 20 кг (поради изобилно и калорично хранене), това съвсем не означава, че ще роди дете с нормално тегло. В този случай дори може бебето да тежи по-малко от 2 кг., тъй като то се нуждае не от излишни калории, а от хранителни вещества. И ако менюто на мама е калорично, но не е хранително, бебето няма да достигне оптимално тегло.

Заблуда 2: Най-доброто средство да се справиш с гаденето и повръщането е да намалиш до минимум храненето.

Все още не е изучен докрай механизма за това тъй разпространено неразположение – гаденето. Но учените предполагат, че една от възможните причини може да бъде липсата на достатъчно белтъчини в менюто на бъдещата майка. Приема се, че в повечето случаи този симптом е като следствие от небалансираното меню. Ако въобще престанеш да се храниш, гаденето и повръщането дори може и да се засилят, тъй като стомахът продължава да произвежда стомашен сок и ще се чувстваш зле не от хранене, а от глад. И само процесът на храносмилането ще помогне на стомаха да отдели излишните киселини и да понижи усещанията за гадене. По принцип, когато повръщането е твърде често това води до загуба на течности на майчиния организъм, а заедно с това и до загуба на важни микроелементи, необходими за развитието на детето. Ето защо идеята да се откажеш от храната не е ползотворна. Нужно е да пробваш различни хранителни продукти, за да решиш кои ти действат по-добре. Ако повръщанията са значителни е задължителна консултацията със специалист, понякога се налага и хоспитализация.

Заблуда 3: Прибавените килограми през бременността не влияят на здравето на детето. Те оказват значение само на неговото тегло при раждане.

Развитието на детето е свързано с балансираното хранене на майката. Всяка една калория, всеки милиграм витамини бебето може да получи единствено от майчиния организъм. Недостатъчният прием на витамини и хранителни вещества влияе не толкова на килограмите, но и на развитието на плода. Важно е да се следи за равномерното покачване на килограмите през цялата бременност. Задачата на бъдещата майка е да обезпечи бебето с необходимите „строителни материали“ (витамини и микроелементи). При недостатъчно или обратното – излишно покачване на килограми може да се стигне до нарушения във формирането и развитието на главния мозък и жизнено необходими системи.

Заблуда 4: Ако за няколко дни си на диета преди раждането, по-лесно ще родиш.

Действително, по-слабите жени с оптимално качени килограми раждат по-лесно, отколкото по-пълните, които през 9-те месеца не са се ограничавали и са качили повече от 20 кг. Обикновено преди раждането теглото на бременната жена се понижава с приблизително 500 г (ако тя не преяжда) или задържа килограмите. Помни, че раждането (особено естественото) изисква от жената огромен енергичен запас. И ако няколко дни точно преди раждането преминеш на диета, просто няма да имаш достатъчно сили активно да участваш в предстоящия процес.

Заблуда 5: При второ раждане се качват повече килограми, особено ако разликата между двете раждания е по-малко от три години.

Наистина, при второто раждане теглото на новороденото обикновено е повече, но това не се отразява на килограмите на майката. Независимо от това дали си бременна за първи път ли за пети, оптималните килограми би трябвало да качиш през 9-те месеца трябва да са 12. Но много жени пристъпвайки към втората бременност, след като не са успели да възстановят килограмите след първото раждане, считат излишните килограми като прибавка към теглото. Следва да помниш, че теглото, с което стартираш бременността, не би трябвало да смяташ излишните килограми като прибавка. И напротив, при втората бременност „чистото“ прибавяне към теглото е по-малко отколкото при първата.

Заблуда 6: Организмът на бременна жена сам знае какво му е нужно и не трябва да се ограничава в храненето.

Само от части тази заблуда е вярна. Като правило бременната жена интуитивно чувства „вредните“ за детето продукти и сама се отказва от тях. Така например, заклетата кафеджийка или страстната почитателка на сладкото с удоволствие установява, че предпочита свеж сок или просто една ябълка. Но понякога пък бъдещата майка решава ,че сега е моментът да покапризничи и никой не може да я упрекне за това. Обаче ако установиш, че имаш специфични вкусове (например готова си да опиташ вкуса на тебешира), това е признак за недостатъчно хранителни вещества. Непременно разкажи на наблюдаващия те лекар за причудливите вкусове. Тогава той ще подбере най-добрия за теб комплекс от витамини и минерални вещества.

Заблуда 7: Бъдещата майка трябва да се храни за двама.

Да, в теб расте и се развива твоето малко съкровище и ти трябва да му осигуриш пълноценно хранене, но това не означава да се храниш за двама. Всъщност едва през третия триместър имаш нужда от допълнителните 300 калории на денонощие. Не забравяй, когато следиш за калориите е важно да отчиташ качеството на храната и наличието на хранителни вещества. В този случай прибавянето на килограми може и да не превиши оптималното количество, но вероятността е голяма.да се роди слабо дете, по-малко от 2 кг. Храни се пълноценно – отдай предпочитание в менюто си на млечните продукти, месото, рибата, пълнозърнестите храни, плодовете и зеленчуците.

Консултант: д-р Росица Иванова, акушер-гинеколог, МЦ „Полимед“, София