5 тайни за майчинството, които татковците не знаят

• от

Всяка майка има своите тайни. Тайни, свързани с възпитанието и отглеждането на детето, тайни, чрез които организира деня си ефективно, тайни, които й дават сили да продължава напред, въпреки че се чувства на предела на силите си. Благодарение на тези тайни, децата и таткото се чувстват обгрижвани и обичани.
5 тайни за майчинството, които татковците не знаят

5 тайни за майчинството, които татковците не знаят

Всяка майка има своите тайни. Тайни, свързани с възпитанието и отглеждането на детето, тайни, чрез които организира деня си ефективно, тайни, които й дават сили да продължава напред, въпреки че се чувства на предела на силите си.

Благодарение на тези тайни, децата и таткото се чувстват обгрижвани и обичани. И в безопасност. Но майките имат и няколко тайни, които разкриват уязвимата им и далеч не толкова идеална същност. И дълбоко в себе си биха искали татковците да знаят, без да им се налага да ги признават открито.

С появата на първото бебе, в живота на двамата родители настъпва малък хаос. И въпреки че по правило, майката заема доминираща позиция в грижите за малчугана, ролята на таткото е не по-малко важна. Освен, че се сблъсква с отговорностите и задълженията на бащинството, таткото трябва да бъде опора на половинката си, особено в първите месеци след раждането. Ето в кои моменти.

1. След като роди, жената повече от всякога има нужда да се чувства секси

Възстановяването на фигурата след 9-те месеца бременност е един от най-големите проблеми на жените. Малко са щастливките, които с минимални грижи се връщат към първоначлната си форма. При повечето, допълнителните килограми се задържат дълго, карат ги да се чувстват тромави, непривлекателни и депресирани. Ето защо, когато стане майка, жената повече от всякога се нуждае от комплименти. Тя има нужда да знае, че в очите на любимия мъж тя все още изглежда секси, че промяната във външния й вид не е променила чувствата му, че сега е още по-красива. Защото това, че е майка на неговото дете не означава, че е престанала да бъде неговата любима. И той трябва да се отнася с нея като с такава.

2. Майчинството е нова и трудна роля и за жените

Макар заради вроденото им усещане за грижовност и закрила, майчинството да е отредено на жената, тя също изпитва страх. Страхува се дали ще съумеят да покрият ежедневните нужди на бебето, страхува се за здравето и състоянието му и за ефективността на грижите, които полага за него, страхува се дори от мисълта, че не знае как да го забавлява, къпе и разхожда. И въпреки че с времето натрупва опит, първите няколко седмици, прекарани насаме с малчугана, поставят на изпитание самооценката на жената за ролята й на пълноценна майка.

3. Жената обича партньора си, но просто е изтощена и докачлива

Това, че фокусът на внимание се е изместил временно от таткото към бебето, не означава, че жената е спряла да желае и да обича любимия си. Всъщност, когато стане майка, чувствата й към него стават дори още по-силни, защото я е дарил с най-голямата радост в човешкия живот – наследник. Просто стресът, грижите, справянето с нови и изтощителни задължения постепенно се натрупват и започват да се проявяват под една или друга форма – заядливост, липса на настроение, нежелание за секс, отегчение или агресивни изблици. Но таткото не трябва да го приема лично. Това от което има нужда жената в такъв момент е, да почувства неговата опора и вярата му в любовта й.

4. Бременността, раждането и кърменето НЕ са лесни задачи

Болките след раждане са почти толкова мъчителни, колкото и при преждевременно раждане. А процесът на възстановяване продължава неопределено време, понякога съпроводен с постродилна депресия, усложнения при кърменето, борбата с излишните килограми. Първите две седмици след раждането са особено важни за жените, които току що са станали майки. И таткото няма никаква идея през какви трудности преминава половинката му, опитвайки се да открие най-правилния начин на действие, докато буквално е засипана от мнения, съвети, научна информация и сигнали на собствения си майчински инстинкт.

5. Когато стане майка, жената се нуждае от помощ... и от почивка

Това че е майка, не прави жената човек със свръх сили. Тя си остава човек с естествени нужди от храна, сън и обич. И дори да не го изразява гласно, вътре в себе си моли за помощ. Една топла вечеря, едно цвете или няколко часа разходка с детето са достатъчен жест от страна на таткото, с който да върне усмивката на лицето й. Или да смени памперсите и отпрати нежеланите посетители, докато майката на неговото дете подремне. Повече от всякога той трябва да й оказва подкрепа и да задоволява нуждите, за които тя самата няма да го помоли!