5 съвета за укрепване здравето на бебето

• от

Още в първите дни след раждането на бебчо, можеш да се погрижиш за укрепването на неговото здраве. Ето и нашите съвети за това.
5 съвета за укрепване здравето на бебето

5 съвета за укрепване здравето на бебето

Още в първите дни след раждането на бебчо, можеш да се погрижиш за укрепването на неговото здраве. Ето и нашите съвети за това.

1. През първата седмица от живота на детето обърни особено внимание на неговата двигателна активност по време на сън. На нас ни се струва, че в този период бебето спи почти през цялото време. Но замисляла ли си се дали всъщност природата може да допусне подобно безделие:)?

В действителност, дори когато малкото спи, можеш да забележиш как периодически рефлекторно потреперва, последвано от едно продължително вдишване (за да се компенсира настъпилия дефицит на кислород). Като резултат от тези несъзнателни действия се оказва, че 50-60 % от времето, през което детето спи, то извършва някакви несъзнателни движения. Ето защо е от значение малкото да се чувства свободно и удобно в дрешките си. В никакъв случай не го повивай, не го „затрупвай“ със завивки. Не пречи на двигателната активност на спящото човече!

2. Най-добрият стимул за мускулната активност се явява разликата в температурата на тялото и обкръжаващата среда. Колкото по-голяма е тази разлика, толкова по-активен е тонусът на мускулите. Разбира се, това не означава, че температурата в стаята трябва да е по-ниска от нормалното (около 22 градуса), но например когато сменяш пеленката или преобличаш бебето, остави го голичко за малко (започни с по няколко секунди за новороденото). 

3. Къпането е много важно за здравето на малкото човече, но докато падне остатъкът от пъпната връв, бъди внимателна. Обтривай бебето с влажна кръпа, като пазиш мястото около пъпчето да бъде сухо. След като пъпът заздравее, къпането ще се превърне в незаменимо удоволствие. Под ръководството на специалист можеш да развиваш вродената способност  на бебето да плува. Това умение идва от вътрешноутробното му развитие. Под „плуване“ не си представяй, че малкото ще може да преплува дадено разстояние. Но то може да се „гмурка“ за 2-3 секунди и това води до активното движение във водата. Помни: подобни занимания са възможни само с помощта на специалист! По принцип активните движения във водата подобряват дишането,  кръвообращението и храносмилането, укрепват костната система, нормализират мускулния тонус. 

4. Всяка една двигателна активност на детето трябва да се осъществява не по принуда, а спрямо интереса на мъничето. Подобен интерес стимулира и двигателните рефлекси. Седмица след седмица, месец след месец малкото ще те изненадва с новите си опити да задържи главата си изправена, да се научи да се обръща, да търси опора, за да се изправи в леглото. Помагай на бебчо във всеки един негов стремеж. Още от първата седмица не подценявай проявите му на самостоятелна активност.

5. Известна е ползата на масажа за бебето. То обича да го докосваш и да го галиш. Освен че масажът укрепва връзката между дете и родител, той има и своите лечебни свойства. Преди сън помага за спокойна нощ. Може и да облекчи коликите, да подпомогне наддаването и растежа на малчо. За улеснение при масажирането използвай подходящо бебешко масло. Ръцете ти трябва да са топли. От бебешкото масло първо сложи на твоите ръце (а не директно на тялото на бебето) и тогава втривай с леки движения. Пусни приятна и успокояваща музика или попей на мъничето, докато нежно го масажираш.