5 правила за пълноценно хранене на детето

• от

Не е сложно да създадеш на детето си здравословни навици за хранене. Просто се постарай да избягваш най-често допусканите грешки, като спазваш някои правила.
5 правила за пълноценно хранене на детето

5 правила за пълноценно хранене на детето

Не е сложно да създадеш на детето си здравословни навици за хранене. Просто се постарай да избягваш най-често допусканите грешки, като спазваш някои правила.

1.СПРИ ТЕЛЕВИЗОРА

Време е за обяд, но тъкмо тогава започва повторението на любимото ти предаване. Мислиш си, че няма никакъв проблем да хвърляш по едно око на телевизора, докато нахраниш малкото. Оказва се обаче, че съвсем скоро и то е запленено от забавните случки и отказва да се храни. Ако детето не откъсва поглед от „говорещата кутия“, най-вероятно няма да може да се съсредоточи върху храненето. Така надали ще се научи да разпознава кога стомахчето му е пълно и дали наистина е сито. Когато мъничето се разсейва, било от телевизора или от радиото, то ще се храни прекалено бързо, а може също така да откаже да близне и лъжичка. Нормално е, защото съзнанието му е заето да обработва твърде много разнородна информация по едно и също време. Най-добре спри телевизора и се фокусирайте върху храненето. Ако не искаш да се лишиш от любимото предаване, хм... здравето на детето е по-важно от което и да е телевизионно изкушение

2. ОСТАВИ ИГРАЧКИТЕ

Чувала си как дървеното влакче, плюшеният мечо или пластмасовият самолет помагат на другите майки да накарат малките капризни малчугани да отворят уста поне за една лъжичка. В началото може и да е така, но в един момент ще се наложи да даваш все нови и нови играчки и да измисляш все по-интересни истории, с които да предизвикаш интерес към храната. Така или иначе, надали твоето съкровище ще заобича спаначеното пюре, докато се опитва да построи най-високата кула от шарени кубчета. Най-добре оставете играчките, докато се нахраните. А след това играта ще продължи с нова сила.

3. НУЖЕН Е РЕЖИМ

Леките закуски между основните хранения са здравословни, особено ако предлагаш плод или зеленчук. Важно е това де не се превърне в постоянно похапване през целия ден. Затова е важно да създадеш своеобразен режим на хранене. Не говорим за английска точност, но е добре закуската, обядът и вечерята да са по едно и също време. Децата обичат рутината, така че навярно ще се учудиш колко по-лесно ще е и за двама ви да следвате един и същ режим за хранене всеки ден.

4. НЕ НАСИЛВАЙ ДЕТЕТО

Спри да се притесняваш, че твоето дете остава гладно, защото не е изяло цялата купичка с попарка. По-добре следи сигналите, които ти дава. Ако за пореден път извръща глава от пълната лъжичка, най-вероятно вече се е нахранило. Важно е да знаеш, че децата не изяждат едно и също количество храна всеки път. Възможно е малчо да предпочита да похапне повече на следобедната закуска, отколкото на вечеря. Ако често го насилваш да изяжда цялото пюре, рискуваш да го прехранваш. Довери си на неговото чувство за ситост и глад. Можеш да предложиш междинна закуска или да изместиш часа на следващото хранене с 20-30 минути.

5. НЕ БЪРЗАЙ

Не превръщай храненето в надпревара. Важно е да има паузи между лъжичките. Така детето ще се научи да сдъвква добре храната, а това ще спомага за правилното храносмилане. Можеш например да измислиш история за лъжичките, които не се гонят, а се изчакват една след друга. Така храненето ще стане и забавно, и здравословно.