Счита се, че през есента децата боледуват повече в сравнение например с лятото. Защо ли е така? Причините за по-честите болести при децата през есента се обясняват с преходността на времето, което става по-хладно и студено, както и с тръгването на детска градина, където малчо попада в нова среда с много хора. Затова е добре да помислим как да укрепим детското здраве.
1 Храни детето пълноценно
Педиатрите съветват менюто на детето да съдържа Омега-3 мастни киселини, белтъчини, въглехидрати, калций, желязо, повече витамини (най-вече А и С). Затова орехи, риба, мляко и млечни производни, пресни зеленчуци и плодове, сушени плодове, пълнозърнести продукти са неотменна част от здравословното хранене. Не забравяй за природните антибиотици - чесън и лук. Спокойно можеш да добавяш по една скилидка чесън към продуктите за обедното хранене дори на 8-месечно бебе. Не се учудвай, ако апетитът на по-голямото дете се увеличи в сравнение с топлите месеци - сега, през есента, потребността от енергия се повишава.
2 Научи го да се грижи за личната си хигиена
Научи детето да следи за чистотата на ръцете си - това е най-простият метод срещу борбата с микробите. Според някои изследвания повече от 80% от всички инфекциозни болести се предават чрез ръцете. Затова е много важно да научиш малкото да се мие както вкъщи, така и на други места, където ходи (на детска градина, на гости). Чистите ръце помагат много повече да се съхрани здравето, отколкото предпазната маска, която се препоръчва по време на грипна епидемия.
3 Запиши го на спорт
Позволи на мъника да се движи повече и запомни, че малките спортисти боледуват по-малко. Това да е така, защото те регулярно тренират дихателната и сърдечно-съдовата системи и са поустойчиви към въздействието на хладния въздух или микробите. Позволи на палавника не само да бяга и скача на свеж въздух, но и да се закалява. Децата често отказват да сложат шапка или шал, като казват, че им е топло, но мама съвсем не счита така. Не забравяй, че мъниците се движат много повече от нас, възрастните. А дори и прекомерно увитото бебе (нищо, че не се движи) се простудява по-лесно. То се изпотява и най-малкият ветрец е достатъчен, за да му причини дискомфорт и да го разболее. Доказано е, че деца, които стоят повече у дома или малко се движат, боледуват почесто и са по-податливи на стрес, а стресът влияе на имунитета.
4 Не забравяй
Най-добрата защита от всякакви болести са позитивните емоции и умението да се радваш от живота тук и сега. профилактиката Не чакай малкото носле да потече, за да започнеш да търсиш решение. Промивките на носа с разтвор от вода и сол са полезни. Най-лесно се случват лятото, докато малкото е в морето, но разтворите с морска сол също са подходящи за целта. Подсили защитните сили на детския организъм с даровете от природата - мед, лимони, орехи, чай от шипка, лайка (за деца над 2-годишна възраст).
5 Осигури му спокойствие
Стана ясно, че стресът влияе на имунитета. Ако точно тази есен твоето дете ще прекрачи прага на детската градина, нужно е да го подготвиш за това. Нека то знае, че мама и тати го подкрепят във всичко и са готови да му помогнат. Спокойната обстановка у дома ще помогне на малчо да се справи с новите предизвикателства по пътя си.
Най-добрата защита от всякакви болести са позитивните емоции и умението да се радваш от живота тук и сега.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.