За доброто развитие на бебето и здравето на майката, е важен приемът на храни с високо съдържание на фибри, желязо и фолиева киселина.
Някои съвсем обикновени храни като пресен лук, тиквени семки и шарен боб могат почти да задоволят дневните ви нужди от такива ценни вещества като калций, витамин С, желязо и др.
Ето 5 изненадващо полезни и вкусни храни, които да хапвате през 9-те месеца.
1. Смокини:
Приблизително осем сушени смокини ти дават цели 5 грама фибри. Освен това вкусно лакомство, те са и изключителен източник на калций извън млечните храни. Чаша сушени смокини съдържа една четвърт от дневните нужди (1000 мг) на този толкова важен за бременните елемент. Смокините са богати и на калий, фосфор и магнезий, които са от полза както за вашите зъби, така и за тези 32-а формиращи се зъба в устата на бебето ви. Този плод е добър източник и на желязо, липсата на което често е причина за анемия при бременните.
Как да го консумирате ? Ако не ви харесва зърнената консистенция на сушените смокини, можете да ги консумирате пресни. От тях става вкусно пюре, което може да се направи дори и на шейк като се разбие в блендер с малко вода или мляко.
2. Пресен лук:
Макар че се възприема повече като гарнитура за украса и подправка, пресният лук има много полезни вещества, които ще ви накарат да преосмислите мястото му на масата. Този скромен зеленчук е източник на фолиева киселина, желязо фибри, винамин С, витамин В6, калций и магнезий. Фолиевата киселина под различни форми задължително трябва да присъства в менюто ви особено през първия триместър. Само две супени лъжици нарязан зелен лук ти дават 6.4 микрогр. фолиева киселина, 3.5 мг витамин С и 0.1 мг желязо. Дори поръсването на салатата със зелен лук ви дарява около 12 мг магнезий – минерал, който облекчава запека (често срещан проблем при бременните) и участва в повече от 300 клетъчни реакции, което го прави от изключително значение за вас и бебето.
Как да го консумирате ? Използвайте го като допълнение във всяка салата, включвайте го при допълнително овкусяване на крем-сирената, които мажете върху препечена филийки или върху печен картоф.
3. Шарен боб:
Шареният боб е една от най-здравословните храни на земята !
В 1/2 чаша от него се съдържа 1 мг мед (това задоволява почти на 100% нуждите ти от този елемент) , 5 мг желязо (това е около 20% от препоръчителното количество) и повече от 400 мг фосфор (повече от половината количество необходимо за деня). Медта участва във формирането на червените кръвни телца, желязото пък е нужно за произвоството на хемоглобин, който пренася кислород от твоите бели дробове до бебето. За фосфора пък се знае, че заедно с калция е от изключително значение за костите и зъбите на зародиша. Всичко това плюс високото съдържание на фибри го определя като незаменим за твоята трапеза.
Как да го консумирате ?Най-лесния и традиционен начин за консумирането му е бобена супа или яхния. За да уври по-добре го накисни вечерта преди да го сготвите и използвайте всички хитрости за доброто му увиране. Ако го купите в консерва задължително го изплакни преди да го хапнете, за да се освободите от голямото количество сол в него. Можете да го приготвите и като бобена паста, подправена по ваш вкус.
4. Праз лук :
Този зеленчук е еквивалент на супер таблетка с витамини и минерали. Една чаша нарязан суров праз лук ти носи 55 мг калций, 60 микрогр.фолиева киселина и 0.2 мг витамин В6 (10% от нужната доза за деня). Смята се, че витамин В6 е от голямо значение за метаболизма и помага да се облекчи сутрешното неразположение. Освен това приблизително един стрък праз лук съдържа около 40 микрогр. витамин К, 2 микрогр. желязо и 0.4 микрогр. магнезий. Витамин К е необходим за дорбото кръвосъсирване и растежа на костите, а магнезият помага за нормалното развитие на скелета на бебето.
Как да го консумирате ? Праз лукът е с много мек и дори сладък вкус, което го прави по-привлекателен в сравнение с останалите негови «роднини». За предпочитане е да се яде в суров вид като замества лука например в картофената салата. Може да се включи и в сутрешния ви омлет.
5. Артишок:
Чувствате се отпаднала ? Веднага потърси артишок. Този зеленчук е изключителен източник на желязо извън месните храни, а желязото има енергизиращи свойства. Един средноголям сварен артишок има около 1 мг желязо (повече от 10% от препоръчителната дневна доза за този елемент). Малко познатият за българската трапеза зеленчук е богат и на фолиева киселина, а това е от изключително значение както за здравето на бебето, така и за метаболизма на протеините и формирането на хормоните и ензимите, които карат тялото ти да се чувства пълно с енергия. Артишокът е отличен доставчик и на фибри, около 10 грама само в един брой. Често го препоръчват и при лошо храносмилане, което е проблем за много бременни.
Как да го консумирате ? Най-голяма наслада би ви донесъл този зеленчук, ако потопите листата на задушен артишок в разтопено масло и после изцедите отгоре лимонов сок. Ако срещнете затруднение да го откриете в суров вид, можете да до консумирате и консервиран, като предварително добре го изплакнете. След това можете да го добавите в салати с база картофи или пък за допълнение към пица или паста, както често го предлагат в Италия.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.