Склонни сме да вярваме на митове и суеверия, особено когато информацията за раждането е малко и неадекватна спрямо съвременните критерии. А информацията дава сила, особенно на бременните, които имат нужда от кураж и познания относно този естетсвен процес.
Колкото си по-добре информирана, толкова по-малко страхове ще изпитваш, а те пречат на нормалното развитие на родилния процес. Не забравяй, че той се контролира от хормоните, а техния баланс може лесно да се наруши от нестабилно емоционално състояние.
Раждането много боли
Свикнали сме да мислим така, виждаме по филмите крещящи жени и четем и слушаме разказите на измъчени из родилните домове майки. Всъщност страховете и многото болка от раждането са патент на западната цивилизация. В други култури раждането изобщо не се свързва с болка и ужас, а напротив. Според много изследвания именно тези убеждения, които често са дори на подсъзнателно ниво, до голяма степен предполагат и начина по който ще протече раждането на жената в съответната култура. Тялото ни е програмирано така, че да понесе напъните, стига да не пречим на естествения ход на нещата. Подготви се физически с подходящите за бременни упражнения на тазовото дъно, краката и кръста, както и психически, като изчистиш страховете си и се информираш за процеса. Не забравяй и за силата на водата и масажите по време на раждане, те могат да свършат чудеса. Над 70% от родилните болки се зараждат в... главата ти, в зависимост от психологическата настройка. Едва 30% е реалната физиологична болка.
Мъжът няма място на раждането
Неговото място е точно там, защото раждането е интимен момент за цялото семейство. Партньорът ти носи същите права и отговорности, както и ти, той може да ти помогне физически и психически по време на раждането. Ще се почувстваш много по-комфортно и защитено ако силната половинка е до теб в този момент. Масажите, поддръжката в различните пози, както и всякакъв друг вид подкрепа, включително разговори с медицинския персонал, са незаменими по време на раждане.
Раждането е кърваво и неестетично
Съвременните ни критерии за естетика са доста изкривени, като се има предвид, че подаряваме на момиченцата кукли Барби и ги отглеждаме в чалга среда. Няма нищо по-естествено и нежно от бременната и раждаща жена. Дори измененията в тялото, което постепенно връща формите си, са красиви, тъй като свидетелстват за най-прекрасния момент от живота - майчинството. Освен това, ако раждането протече напълно естествено, без форсиране, то наличието на кръв е минимално и дори при някои липсва напълно.
Епизиотомията е задължителна
Пълна заблуда, която за съжеление масово се шири из нашите родилни домове. Епизиотомията изобщо не е задължителна, напротив, тя трябва да се прилага само в много краен случай. Изкуството на израждането е именно това – акушерката да подпомогне родилката да роди плавно и спокойно, без изкуствено предизвикани и дирижирани напъни, без медикаменти за подсилване на контракциите, така че вагиналните мускули и шийката на матката да имат време да се отпуснат и да пропуснат бебето без разкъсвания. За това е нужно време, спокойствие, масажи, компреси с топла вода или водно раждане. Освен това има много изследвания, които показват, че дори да се получат разкъсвания те рядко са толкова сериозни, колкото директното срязване на мускула, както е при епизиотомията.
Лекарят трябва да е постоянно при теб
Нямаш нужда от лекар редом до теб, раждането е естествен процес и основните участници сте ти и бебето, а не лекаря. Опитната акушерка е съвсем достатъчна за едно нормално, естествено раждане. Ако си добре подготвена и знаеш как се развива процеса, знаеш как да заемеш съответните пози, които да облекчат дискомфорта, то тогава за какво ти е лекар? Много често лекарите са тези, които обичат интервенциите, форсирането на раждането и ненужните процедури, които затормозяват раждането и притесняват бъдещата майка.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.