5 коварни клопки за родители. Време е да промените нещата!

• от

Ако ти се струва, че с таткото постоянно повтаряте едни и същи грешки в отглеждането на вашето малко дете, тази статия е точно за вас. Време е да промените нещата!

Ако ти се струва, че с таткото постоянно повтаряте едни и същи грешки в отглеждането на вашето малко съкровище, тази статия е точно за вас. Време е да промените нещата!

Първа клопка: Ти и таткото не се подкрепяте

Татко забранява, а само след секунда мама разрешава. Звучи ти познато, нали? Бъди сигурна, че детето ще се възползва максимално от тази ваша грешка. Щом разбере кой от двама ви “слабата брънка”, винаги ще настоява за своето пред него. А това подкопава авторитета на другия родител и неминуемо води до конфликти между двама ви.

Стратегия: Правилото е: без противоречия и спорове пред хлапето! Дори да не си съгласна с някоя от забраните на таткото, изчакай удобен момент и насаме поговорете как бихте реагирали в бъдещи подобни ситуации. Така винаги ще сте единни и няма да позволите на малкият диктатор да ви разиграва и настройва един срещу друг.

За да избегнеш случайни сблъсъци, винаги споделяй с таткото по-важните случки през деня – какво е направило детето у дома и как си реагирала ти. През делничните дни е добра идея да го информираш предварително по телефона, преди да се е върнал от работа. Така ще е наясно, че си забранила анимационните филмчета примерно и ще се съобрази с наказанието.

Втора клопка: Добро ченге – лошо ченге

Мама е отстъпчива, а татко е строг – още едно клише, което само пречи на възпитанието на вашето дете. Припомни си последния път, когато през нощта малкото отново се примъкна във вашето легло. Съпругът ти веднага го отпрати в неговата стая, но ти се поддаде на плача и настоя, че сега не е моментът да се проявява твърдост. Без дори да го съзнаваш влезе в ролята на добрия спасител, а таткото се оказа лошото ченге...

Стратегия: Ти и таткото сте различни личности по темперамент, търпение, поведение и е нормално да има моменти, когато ще реагирате различно. Важно е обаче да обсъдите както основните стъпки от възпитанието и дисциплината, така и всекидневните битки като храненето, миенето на зъби, приспиването. Щом имате обща стратегия, която да следвате, нека всеки се придържа стриктно към нея. Не позволявай плачът да те манипулира – важно е да си строга точно толкова, колкото е и таткото. А за да предотвратиш влизането в противоположни роли, избягвай да заплашваш непослушкото с фрази като „Само почакай баща ти да се върне от работа!”.

Трета клопка: Тате - най-забавният приятел!

Ти си у дома с децата, а съпругът ти работи. Когато се върне от работа, му се иска да навакса пропуснатото време. Започват щури игри, кикотене и търкаляне по земята. Понякога обаче татковците прекаляват и цялата тази забава само превъзбужда и изтощава децата.

Стратегия: Чудесно е, че таткото иска да си поиграе със сина си, но не и точно преди лягане, когато си положила неимоверни усилия да приготвиш мъничето за сън. Все пак постави се на мястото му – ти също ще си нетърпелива да нагушкаш и нацелуваш своето дете, ако сте били разделени. Поговориш с таткото и му обясни, че има и други задължения около възпитанието на децата, а на теб не ти се иска те да го възприемат само като забавния клоун, който идва вечер у дома.

Четвърта клопка: Страх те е да кажеш „не!”

Най-коварният капан! Обяснимо е, че в началото не ти се иска да отказваш на молбите на малкото сладурче, за да му спестиш плача, разочарованието и негативните емоции. С времето обаче нещата придобиват страховити размери. На всеки твой опит за отказ, поотрасналото ти дете започва вече да използва заплахи, обиди, закани, за да ти покаже съвсем ясно и категорично своето разочарование. Добра идея е да вземеш превантивни мерки и да не се поддаваш на манипулациите. Ако продължаваш да се съгласяваш със всичко, детето няма как да се научи да приема отказите нормално и с разбиране. Така че, всеки път, когато казваш „не”, си напомняй, че правиш огромна услуга на своята рожба.

Стратегия: Щом малкото се поуспокои, непременно му обясни защо си казала „не”. Добра идея е това да се превърне в правило – всеки отказ да върви паралелно с разумно обяснение. Така детето ще разбере, че има причина за твоята забрана. И най-важното – всекидневно се опитвай да казваш „не”, когато се налага, но не се обвинявай, че понякога няма да успееш да отстоиш позицията си.

Пета клопка: Липсва ви постоянство

Постоянството е разковничето за всички успехи в отглеждането и възпитанието на детето. Ако с таткото сте избрали вашия път, следвайте го неотлъчно, не сменяйте често методите и стратегията си. Това само би объркало още повече малкото.

Стратегия: Проявявайте постоянство както по основните въпроси като дисциплината, така и при изграждането на ежедневни навици. Със сигурност ще се сблъсквате с плач и избухвания, но това не бива да ви обезсърчава. Всъщност децата се чувстват много по-сигурно и уютно в един подреден дом, с предсказуем дневен режим – така са наясно кое къде се намира, кое кога се прави, какво следва след това и т.н. Ако с таткото сте преценили, че времето за вечерно лягане е 9 часа, например, не се поддавайте на молбите на хлапето за още малко време за игра. Кажете, че е време за сън и пристъпете към действие, без да отлагате. Естествено, има случаи, когато правилата се нарушават. Но нека те наистина са рядкост и да са по специални случаи.

5 начина да работите в родителски екип

1. Като семейство изберете заедно три основни качества, които искате да предадете на вашето дете;
2. Направете си план как да го постигнете и се придържайте към него;
3. Работете последователно. Ако на дневен ред е спането в отделна стая, забравете за момент за хранителните навици;
4. Открийте кои са добрите ви страни като родители;
5. Отделяйте достатъчно време само за вас двамата – без разговори за деца и проблеми.