5 излишни майчини тревоги

• от 1

Те по принцип нямат край, майчините тревоги се зараждат едва ли не с всяка крачка на мъничето, а дори и още преди да се е родило то. Но не всяко притеснение има смисъл и енергията, която пилееш за него се оказва излишна.
5 излишни майчини тревоги

5 излишни майчини тревоги

Те по принцип нямат край, майчините тревоги се зараждат едва ли не с всяка крачка на мъничето, а дори и още преди да се е родило то. Всяка майка може да потвърди това. Но не всяко притеснение има смисъл и енергията, която пилееш за него се оказва излишна.

Още по време на бременността си бъдещата майка започва да чертае планове, да сравнява данни, да се бои от болести. Все неща, които натоварват и всяват излишна паника. След като се роди започва сравнение по таблици как се развива детето и какво трябва да прави в определения месец, ден и час. Тези теми се оказват и сред най-обсъжданите по форумите, сякаш бебетата участват в някаква негласна надпревара по покриване на определени достижения за определено време. Ето и някои от най-безсмислените майчини терзания.

Кога ще започне да си държи главата изправена

По принцип способността на бебето да си държи главата изправена се формира в първите два, три месеца. До тогава, а и след това родителите трябва да внимават как държат бебето и да дават опора на вратлето и главата. Само че както винаги и тук има индивидуален момент, някое бебе може да започне с опитите и да успее на втория месец, друго пък на четвъртия. Само че винаги ще се намерят грижовни съседки, роднини или приятелки, които да се чудят защо при твоето е по-рано или по-късно от техния критерий. Просто пропусни това край ушите си, както и много други безсмислени тревоги.

Защо още не пълзи

Още един бисер в класацията на излишните тревоги. Според педиатрите бебетата започват да лазят по различно време, но средно е към шестия месец. Всеки конкретен случай е различен, зависи от темперамента на бебето, от ръста и теглото му, дори от сезона. Но какво винаги ще се намери някой, който да спомене как неговото пропълзяло много рано или пък направо проходило.

Започват сравнения, съвети за консултации „за всеки случай” и спомени на баби как таткото или майката на бебето са свършили тази работа точно когато му е времето. В крайна сметка бебето ти не се готви за маратон по пълзене, освен това въпросното умение не се предава по наследство. Както уточнихме по-горе, то зависи от много обстоятелства, така че просто остави детето да изучава света и да го обхожда когато намери за нужно.

Защо не ходи

Следващият „логичен” въпрос след този за пълзенето. Същите аргументи важат и тук, всяко дете е индивидуално. Според лекарите прохождането е процес, който може да се случи най-общо казано между деветия и осемнадесетия месец. Разбира се, тези граници са най-общи и не бива да очакваш, че всичко трябва да стане точно както пише по таблиците и учебниците.

Има деца, които направо прохождат без да пълзят, както и други, които имат нужда от повече време, за да преминат от единия етап в другия. Остави детето да разглежда света без да му пречиш с излишни амбиции, проходилките и каишките също са следствие на родителското нетърпение.

Защо все още не говори

Изключително често срещана майчина тревога. Всяка нова сричка или думичка е повод за невероятна гордост, сякаш детето е покорило планински връх.

По градинките задължително ще чуеш как баби се хвалят, че внучетата им рецитират стихове още в количката. Ранното проговаряне и научаване на определени звуци и изречения също е част от безкрайните родителски копнежи и амбиции, тежко на тези обаче, които остават разочаровани от „неуспехите” на детето.

Езиковите умения се формират дълго и зависят от индивидуалните дадености на детето и от семейната среда.

Началото е някъде около осмия месец, като процесът продължава няколко години. Има деца, които проговарят постепенно, други дълго време не дават признак за това, след което изведнъж започват да комуникират. Процесът може да спре и да се забави при силен стрес, разболяване или шок от липсата на родител. Важното е да имаш търпение, да не сравняваш детето си с другите, защото то е уникална личност и да си общуваш с него колкото се може повече.

Кога ще се научи на гърне

Това отново е тема за коментари по форумите, сравнения и хвалби с удивителни резултати. Освен всичко е и любима тема на баби и дядовци, които си спомнят светлите времена преди еднократните пелени и дават за пример чутовни подвизи в областта.

Така или иначе ти имаш възможност да се възползваш от новостите и не бива да мъчиш детето с амбициите на родата. Кога ще седне на гърне зависи наистина до голяма степен както от твоя подход, така и от готовността и желанието на детето. Важно е детето да е пораснало до там, че да може да контролира мускулите на отделителната система.

По принцип всяко дете обича да е на чисто и сухо, така че може да започнеш с опитите от рано, но не натоварвай себе си и бебето с излишни очаквания, защото това напрежение ще се отрази негативно. Слагай детето на гърне, дръж го от малко над леген или използвай еко пелени или памучни такива. Може да намериш своя подход към естествената бебешка хигиена, като се съобразиш и с бебето и неговия режим и темперамент.

Важното е да не забравяш, че няма дете, което рано или късно не се е научило. А и в крайна сметка това не е най-важният въпрос в отглеждането на потомство.