Радвай се на 9 месеца здраве и спокойствие с помощта на полезните идеи, които сме подбрали.
1. Грижи се за зъбите си
Не забравяй да посетиш зъболекаря, веднага след като си научила добрата новина. По време на бременността тъканите в устната кухина стават по-податливи на бактериите в зъбната плака, които водят до възпаления и кървене на венците. За да се справиш с проблема, поддържай изрядна устна хигиена:
- миене на зъбите поне 2 пъти на ден, а по възможност и след всяко хранене;
- зъбите трябва да се изчеткват 2-3 минути с въртеливи движения;
- добре е четката да е средно мека, тъй като твърдата ще нарани венците;
- конците за зъби трябва да прокарваш внимателно в междузъбните пространства, като следваш повърхността, за да щадиш венците;
- може да редуваш хигиенна паста за зъби сутрин и лечебна вечер, както и да се жабуриш с вода за устна хигиена 2 пъти дневно.
Някои стоматологични процедури при бременните се правят при крайна необходимост и след задължителна консултация с наблюдаващия акушер-гинеколог, затова профилактиката е толкова важна за теб.
2. Нови правила на работа
Хормоните на бременността влияят и на емоциите ти, така че не се учудвай, ако изведнъж станеш прекалено чувствителна. Затова не си поставяй големи цели за изпълнение и не се претоварвай с работа. Нормално е да си по-разсеяна - предстоящата поява на бебето поставя на преден план нови отговорности и задачи :). Направи си списък на работните ангажименти, за да се чувстваш спокойна, че няма да пропуснеш нещо.
Не е лошо да провериш какви са правата ти според Кодекса за социално осигуряване и Кодекса на труда. Така например имаш право да излизаш в работно време, за да направиш задължителните си прегледи за проследяване на бременността. Работодателят ти също така не може да те командирова без писменото ти съгласие и по твое искане (в случай, че работиш във вредна среда), би следвало да те премести временно на друга позиция, като по закон това не бива да се отразява върху заплащането ти.
3. Край на токсините
Помни, че плацентата е хранителният мост между теб и нероденото ти дете. Така че се стреми да хапваш храни без консерванти, без много сол и оцветители. Ако все не си се отказала, сега е идеалният момент да оставиш в миналото цигарите и алкохола (дори и в малки количества). Токсините от тях могат да преминат през плацентата и така да стигнат до плода.
4. Намали кофеина
Кафето, шоколадът, какаото съдържат кофеин, който може да предизвика нервност и безсъние. Ако прекаляваш с тях, има риск бебето да се роди с по-ниско от нормалното тегло. Специалистите препоръчват бременните да ограничат приема на кофеин до 200 мг дневно (например чаша филтърно кафе от 150 мл съдържа 100 мг кофеин, а при еспресото е двойно повече.) Не забравяй, че и някои газирани или енергийни напитки, десерти с кафе, както и някои медикаменти (за главоболие, настинка, алергия) също съдържат кофеин.
5. Повече сън
Възможно е да се чувстваш уморена и сънена повече от обичайното („виновници“ за това са хормоните), затова спазвай следните правила:
- Почивай си при всяка възможност;
- Осигури си ранно лягане вечер и по възможност се освободи от някои ангажименти;
- Поговори с партньора си, за да си препразпределите ежедневните задължения.
Особено важен за теб е следобедният отдих след втория триместър, когато нарасналата матка упражнява натиск върху вътрешните ти органи. Когато лежиш плацентата е по-добре кръвоснабдена, а това означава повече сила за твоето бебе.
6. Включи в менюто си Омега-3 мастни киселини
Не забравяй да хапваш риба! Тя е богата на полезните Омега-3 мастни киселини, които ще помогнат за умственото развитие на бебето. Един от най-богатите източници на полезноте вещества е сьомгата. А ако не обичаш риба, можеш да си ги набавиш от орехите. Говори с твоя лекар за възможността да приемаш рибено масло като добавка.
7. Приемай достатъчно течности
Погрешно е схващането, че по време на бременността е добре да се пият по-малко течности, за да не се получават отоци. Причината за тях е готварската сол, така че намали приема й. 1.5-2 литра течности на ден е минимумът течности за бъдещата майка. Нека това количество е разпределено между вода, фрешове и билков чай.
8. Важните хапчета
Редовният прием на фолиева киселина (витамин В9) е особено необходим, за да предотвратиш сериозни заболявания за бебето. Приемай я всеки ден до края на 12-ата седмица от бременността – необходимата доза е 0.4 мг. Хапвай си и зелени листни зеленчуци, пълнозърнест хляб, грах, портокали и др., които също са добри източници на ценния витамин.
9. Обичай тялото си
Може би ти е трудно да продължаваш да се харесваш, докато коремът ти не спира да расте, а в гардероба ти подходящите дрехи са на изчезване. Нормално е да има моменти, в които се чувстваш неудовлетворена. Напомняй си, че твоята задача е специална и уникална!
Когато обновяваш дрехите си, мисли в перспектива. Едва ли имаш нужда от размер, който ще ти пасва само за един месец. За това пък тоалетите, които ти стават около 6-7-и месец, ще се окажат „на място“ и след раждането. Ето защо е по-разумно да купиш повече дрехи именно за този период. Роклята е най-подходящото решение за теб – дава ти най-много свобода и комфорт, а панталонът с ластик е удобен и практичен. Матката се увеличава, а заедно с това нараства и натискът върху пикочния мехур. За да се чувстваш добре, се снабди с удобно бельо.
10. Внимавай с медикаментите
Важно е да знаеш, че има особено критичен период (до 56-ия ден от оплождането), през който различни лекарства могат да повлияят негативно на нормалното развитие на зародиша. Ето защо не прибягвай до самолечение - не приемай без лекарска препоръка аналгетици (към които най-често посягаме при главоболие или болка от друг произход), както и аспирин. В упътванията на почти всички медикаменти е указано дали са подходящи през 9-те месеца.
11. Витаминна бомба
Включи в ежедневното си меню достатъчно плодове и зеленчуци, за да си подсигуриш нужната доза витамини и минерали. Ако постоянно се чувстваш изморена и недоспала, поглези се с богат на витамини шейк. Направи си вкусен и полезен шейк от нар, банан и червено цвекло – пасирани с малко замразени малини и ванилия на вкус. Сокът от нар е богат на биоактивни вещества, които имат антибактериално действие о помагат при възпаление на пикочните пътища (чудесни и за профилактика). А фолиевата киселина в червеното цвекло е особено важна за развитието на бебето.
12. Не пропускай закуската
За добър старт на деня се нуждаеш от прием на т.нар. бавни въглехидрати, както и протеини, които ще ти дадат енергия за по-дълго. Хапни например порция мюсли с кисело мляко или твърдо сварено яйце с филия пълнозърнест хляб и няколко резенчета домати. Не забравяй, че здравословното наддаване е около 400 г на седмица, така че в никакъв случай, не следвай бабиния съвет да хапваш за двама.
13. Релакс за тялото
След 26-та гестационна седмица центърът на тежестта се изменя заради нарасналото ти коремче. Погрижи се за кръста и гръбнака си:
- Не оставай задълго в една и съща поза;
- Почивай си по-често, като използваш възглавници, за да се подпираш;
- Приклякай, когато трябва да вдигнеш нещо, а не се прегъвай през кръста.
- С покачването на килограмите краката започват да тежат, болят и отичат:
- Повдигай ги при всяка възможност, не ги кръстосвай, когато седиш;
- Положението се облекчава също с помощта на хладки душове;
- Задължително говори с лекаря си, ако подуването на краката е сериозно – това може да се окаже един от признаците на прееклампсия (животозастрашаващо състояние по време на бременността).
14. Увеличи приема на белтъчини
Тялото ти се нуждае от повече протеини, за да има достатъчно енергия и градивен материал за клетките на твоето растящо бебе. На практика трябва да приемаш с около 10 г повече белтъчини на ден от нормалните ти потребности преди бременността. Подходящи източници са: кисело мляко на закуска, порция бобена или лещена супа на обяд, филия пълнозърнест хляб с кашкавал за следобедна закуска и крехко пилешко за вечеря.
15. Не се поддавай на депресии
Липсата на достатъчно слънце и студеното време предразполагат към поява на депресии. Физически симптоми за подобно състояние могат да са: умора, сънливост, липса на апетит или обратно – постоянно чувство за глад, понижен имунитет. А емоционалните – нервност, нежелание да общуваш, проблеми с паметта и др. За да избегнеш това, не пропускай всекидневните разходки, избягвай да оставаш сама и да се поддаваш на мрачните мисли, използвай така популярните напоследък социални мрежи в интернет. А други бъдещи мами, с които да общуваш, ще намериш на нашия интернет портал moetodete.bg. Забавлявай се и намери още много полезна информация!
16. Нуждаеш се от фибри
Някои бременни страдат от констипация. Причината е, че хормоните забавят метаболизма ти, за да може от храната да се извлекат повече ценни хранителни вещества. За да помогнеш храносмилането хапвай храна, богата на фибри и изпивай поне 8 чаши вода дневно. При проблеми с перисталтиката помагат също сушените плодове, сок от сини сливи, лененото семе или 1-2 лъжички пшеничени трици, смесени с чаша натурален сок.
17. Намали подправките
Избягвай пикантни, както и пържени и мазни ястия, тъй като могат да предизвикат поява на киселини. Ако често страдаш от неприятното парещо усещане в гръдната област, опитай следните трикове:
- Вечеряй поне 3 часа преди сън и дъвчи бавно храната;
- Пробвай да спиш на по-висока възглавница;
- Направи си една приятна разходка след хранене.
18. Повече слънце
Витамин D, както и калцият са важни за твоето здраве (и за костите на бебето). Затова освен редовното хапване на мляко и млечни изделия и риба опитай се да прекарваш на открито (на слънце и чист въздух) колкото се може повече време.
19. По-малко газирани напитки
Те съдържат въглероден двуокис, който затруднява отделителната система. И освен, че не носят на организма ти полезни вещества, ти „подаряват“ коктейл от оцветители, подсладители и консерванти, които крият риск за поява на стомашно-чревни проблеми при бременната и са рискови за плода заради несъвършените му механизми да се справя с химическите вещества.
20. В добра форма
Изследвания на американски педиатри са показали, че майките, които се движат активно през бременността, подпомагат развитието на плацентата и така осигуряват повече хранителни вещества за своите бебета.
Не спирай да се движиш и да спортуваш, но се съобразявай със своите възможности и с препоръките на лекаря. Ако по време на тренировка се задъхваш или имаш учестено сърцебиене, непременно си почини.
- Редовните занимания с йога за бременни ще въздействат благотворно на теб и бебето;
- Плуването е перфектен спорт за твоето тяло, защото натоварва пълноценно всички мускулни групи, като щади ставите ти, а водата поема тежестта ти;
- Ходи пеш поне по 30 минути на ден. Това ще се отрази добре на кръвообращението ти и ще намали стреса;
- Не забравяй и упражненията за тазовото дъно. Освен че са много полезни (важни за лекото раждане и за бързото ти възстановяване после) популярните Кегелови упражнения можеш да правиш буквално навсякъде, без никой дори да забележи :). Стегни бавно мускулите все едно задържаш уринирането за 10 секунди. Отпусни и повтори 10 пъти. Прави ги всеки ден за най-добри резултати.
21. Поглези се с козметика
Казват, че кожата на жената сияе, докато е бременна. За съжаление не всички бъдещи майки имат това щастие. Възможно е епидермисът да загрубее или изненадващо да получиш акне. Често се появяват и тъмни петна по лицето, врата и бщста. Всички тези оплаквания ще изчезнат, след раждането. В момента обаче сърбежите по кожата на корема ти са нещо нормално, тъй като напрежението в областта е голямо. Поглези се с подходящи продукти, разработени специално за бъдещи майки:
- Използвай натурални масла и козметика против стрии;
- Нанасяй ги внимателно не само в областта на корема, но по гърдите, ханша и краката.
22. В нов размер :)
Уголемяването на гърдите е един от първите признаци, че си бременна. Те стават особено чувствителни – почти болезнени при допир понякога. Затова е добре да носиш предимно памучни материи, които не дразнят толкова много бюста. Добрата новина е, че освен новите ти забележителни форми, ще имаш и основателна причина за шопинг – нуждаеш се от сутиени за бременни, както и удобни сутиени за кърмачки(след раждането, докато кърмиш, гърдите ти ще останат по-големи.)
23. Повече желязо
Нуждаеш се от двойно повече желязо, особено в края на бременността. Този елемент освобождава така жизненоважния кислород за твоето бебе. Проблемът е, че много жени имат дефицитна желязо още преди да забременеят. Можеш да помолиш наблюдаващия те лекар да направи изследване на нивата ти на желязо в кръвта. А ти можеш да увеличиш приема на храни като червени крехки меса, черен дроб, яйца, коприва, спанак и ядки, които са богати на желязо. Не забравяй също да консумираш и портокалов сок, грейпфрут, лимони – те ще ти помогнат да усвояваш желязото по-лесно.
24. Хапвай по малко, на често
Промяната в нивата на хормоните ти е причина за някои неприятни усещания (гадене и повръщане, силна чувствителност към някои аромати). Лекото похапване след сън и през деня ще те предпази от пристъпите на прилошаване и ще облекчи състоянието ти. Можеш да си приготвиш от вечерта солети, плод или бискивити и да закусиш петнадесетина минути, преди да станеш сутринта от леглото. Чаят от джинджифил (в умерени количества) също помага срещу гаденето. А ментовият чай облекчава киселините в стомаха.
25. Не забравяй...
Добре е да посещаваш курсове за бъдещи родители. Така ще научиш повече за раждането и отглеждането на детето и ще преодолееш страховете и притесненията. Непременно разбери възможно най-много повече за техниките на кърмене. Упражненията за правилно дишане по време на контракциите също ще ти бъдат много полезни.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.