Мъдрата природа е дала на новороденото цял арсенал от вродени рефлекси, които му помагат бързо да се приспособи към новата среда.
На пръв поглед ни се струва, че току-що роденото бебе е съвършено безпомощно, но това не е точно така. Едва поело първа глътка въздух и оставено върху корема на майка си то бързо ще се ориентира какво да прави – ще „запълзи” към гърдите, ще избере една (най-често лявата) и ще засуче. Точно както и останалите бозайници, човешкото бебе е в състояние да „намери“ храната си. И това далеч не е единственият важен жизнен рефлекс, който то притежава.
Етапи. Вродените рефлекси са наследство, достигнало до нас от далечните предци по пътя на еволюцията. Те са заложени от първите седмици на бременността в периода на вътреутробното развитие и се проявяват в първите часове, дни или седмици след раждането. Всичките вродени рефлекси се считат за безусловни, т. е. възникват извън нашата воля и не се поддават на осъзнат контрол. По същество те се явяват неволна реакция на нервната система като отговор на стимул, който възниква в организма или извън него. Регулират се преди всичко от средния мозък, който се развива първи. Когато започне да се развива кората на главния мозък, тя взема под свой контрол основната част на нервната система. След като това се случи, вродените рефлекси отстъпват място на условните. Ето защо „угасването“ на повечето непроизволни реакции става още през първата година.
Рефлекси
- Оралните рефлекси са най-важните безусловни рефлекси, благодарение на които детето може да „намери“ храната. Този рефлекс се появява при докосване на ъгълчето на устните на бебето. Бебето завърта главата си и си отваря устата в посока на дразнението.
- Сукателен - трябва само да подадеш гръдта си на бебето и то ще започне ритмично да суче. Такава реакция ще забележиш и ако до устата му се допре неговия или чужд палец, залъгалка, играчка. Рефлексът се появява още вътреутробно и е изключително силен през първия час след раждането. С течение на времето, ако на бебето бъдат давани различни стимули (гърда, шише, биберон залъгалка), той може да се притъпи.
- Хоботков - при бързо и леко чукване върху устните на детето се получава издаването им напред като хоботче. Тези реакции се проявяват в първите часове от раждането и изчезват към края на 2-3 месец.
- Рефлекс на търсене - внимателно и нежно погали бебето по бузката и то ще обърне глава към страната, откъдето идва стимулът. Ако със залъгалката леко натиснеш долната устна, малкото ще отвори уста и ще опита да я лапне. Рефлексът се проявява в първите часове и се съхранява до 3-4 месец.
- Рефлекс на Бабкин - ако сложиш бебето по гръб, вземеш ръчичката му и с палец натиснеш по средата на дланта му, то ще отвори уста. Ако направиш същото и с другата ръка, реакцията следва да е същата. Този рефлекс подготвя базата на осъзнатите движения на устата и ръцете, с помощта на които съвсем скоро ще започне да изследва света около себе си. Тази способност се проявява в първите 2-3 дни от живота на мъничето и продължава до към 3-тия месец.
- Спиналните рефлекси са двигателни рефлекси, регулиращи се от костния мозък. При тяхното участие нашето тяло заема различни пози и се движи в пространството. Проверявайки силата на тези „реакции“, педиатърът може да прецени двигателната активност на детето.
- Хватателен - ако поставиш пръст в дланта на бебето, то го хваща, задържа го и го стиска. Понякога това стискане е толкова силно, че можеш да повдигнеш мъничето. Рефлексът способства за развитието на двигателните умения и речевата дейност. Проявява се през първата седмица от раждането и изчезва към 3-4-ти месец.
- Рефлекс на опората, изправянето и автоматичното ходене - ако обърнеш малкото с лице към себе си и го хванеш под мишниците, то свива крачета. Ако го поставиш на пода, то ще се опре на стъпалата си. Ако го наклониш напред - ще започне да „пристъпва“ с крачета. Това е т. нар. „автоматично ходене”. Рефлексът се проявява в първите седмици от раждането и към 3-ия месец „угасва“.
- Рефлекс на пълзене - ако сложиш бебето по корем, то ще започне да прави движения, все едно пълзи (спонтанно пълзене). Ако едновременно с това сложиш ръка върху стъпалото му, то рефлексивно ще се отблъсне от нея и ще започне да „пълзи“ по-активно. Рефлексите се активират практически от всички зони на главния мозък, развивайки координацията на движение. Мъниците започват да „пълзят“ към 3-4-ти ден от живота им, а към 3-4-ти месец „пълзенето“ преминава към по-осъзнато равнище.
- Рефлекс на Галант - при дразнене на мускулите около гръбначния стълб тялото на бебето се извива по посока на дразненето. Появява се на 5-ия-6-ия ден след раждането и изчезва към З-тия-4-тия месец.
- Защитен - когато сложиш бебето по корем, то веднага завърта главичката си настрани и се опитва да я вдигне. Рефлексът помага тазът, главата, ръчичките и краката да бъдат в най-удобната поза за дишане. Изразен е още в първите часове от живота на бебето и продължава до към 1,5 месеца.
- Рефлекс на Перес - при движение с лек натиск върху гръбначния стълб бебето повдига глава и таз, свива крачета в коленете. Рефлексът се появява през първата седмица от раждането и изчезва към 3-4-ти месец.
- Рефлекс на Моро - при този рефлекс бебето се стряска от силен звук или шум. Отначало разтваря широко ръце, разперва пръсти и опъва крачета. След няколко секунди ръцете се връщат в първоначалното си положение. Рефлексът се проявява в първите дни след раждането и продължава до 4-тия-5-ия месец.
- Рефлекс на Бабински – предизвиква се чрез натискане с палец по стъпалото в основата на втори и трети пръст. Детето свива пръстите на крака. Появява се в първите дни след раждането и избледнява към 12-14-ия месец.
- Шийно-тоничните рефлекси отговорят за способността на мускулите да фиксират и задържат нужното положение на тялото. Те позволяват да се оцени тонуса на мускулите и развитието на продълговатия и среден мозък.
- Асиметричен - ако обърнеш главата на малкото надясно, то изпъва дясната ръка и дясното краче, а свива лявата ръка и лявото краче. Рефлексът помага на детето да „намери“ и да разгледа ръцете си в първите месеци от живота си, координира се работата на очите и мозъка и се способства развитието на вестибуларния апарат. Рефлексът се появява в първите дни след раждането и изчезва към 3-4-ти месец.
- Симетричен - внимателно наведи главичката на бебето така че брадичката да докосне гърдите му: ръчичките се сгъват в лактите, а краката се изпъват. Ако главата се наведе назад, всичко е на обратно: ръцете се изправят, а краката се свиват. Тази реакция подготвя бебето за осъзнато пълзене. Рефлексът се появява в първите дни от живота и изчезва към 3-4-ти месец.
- Лабиринтен - в положение „по корем“ главата на бебето пада напред или се задържа назад, ръцете се приближават към гърдите, крачетата се свиват в коленете и се придвижват към корема. След няколко минути детето започва да изпълнява плавателни движения, които преминават в спонтанно пълзене. Рефлексът помага за тренирането на мускулатурата. Рефлексът се появява в първите дни от живота и продължава до 3-4-ти месец.
Важно! Вродените рефлекси се явяват показател за развитието на бебето. По тях педиатърът може да разпознае евентуални проблеми.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.