
15 неща, които да направиш, преди бебeто да дойде
В момента, в който видиш двете чертички върху теста за бременност, е много вероятно да те залee лавина от разнородни чувства - вълнение, радост, страх от неизвестното, тревога. Дори и бременността ти да е планирана отдавна и много желана, възможно е да се почувстваш объркана и несигурна, да се запиташ "А сега какво?".
Точно в този момент ще се опитаме да ти ти помогнем с този списък, в които са включени най-важните неща, които трябва да направиш, преди да гушнеш рожбата си.
ПЪРВO ТРИМЕСЕЧИЕ
1. Отпусни се по течението.
Жените обичат да планират, особено толкова важна част от живота си като бременността и майчинството. Представяме си "пролетно" бебе, с което да излизаме на разходки по цял ден през следващите няколко месеца, или пък съкровище, което да се появи като дългоочакван коледен подарък...
Каквито и да са били плановете ти за това кога тoчно и как ще се случи бременността, време е да забравиш за тях и да се отпуснеш. Сега, когато бъдещото бебче е вече факт, погледни положително на предстоящите ти незабравими девет месеца. Гранатирам ти, колкото и наивно да ти звучи сега, че без значение през кой сезон или на коя дата ще се появи съкровището ти, това със сигурност ще бъде най-любимият ти ден!
2. Погрижи се за здравето си.
Знаеш, че първите месеци и дори седмици от бременността са жизненоважни за формирането на здрав плод със здрави органи. В идеалния случай, в който бременността е планирана, би следвало още преди зачеването да си се разделила с нездравословните навици като алкохол, тютюнопушене и т.н. и би било чудесно, ако си започнала да приемаш фолиева киселина.
Но както вече стана дума, не винаги всичко се случва по план. Ако не си го сторила до сега, можеш веднага, след като разбереш, че си бременна, да започнеш да приемаш фолиева киселина като добавка, както и да елиминираш нездравословните фактори от ежедневието си.
А ето и нещо успокоително :) - в случай, че бъдещото бебче е било заченато след незабравимо парти, обилно полято с качествено вино, не се тревожи твърде много за последствията. Природата има хитър начин да предпази зародиша в първите дни, когато майката все още не подозира за наличието на бременност. Скоро след зачеването зародишът все още е сравнително независим от майчиния организъм, все още не е свързан с нейната кръвоносна система и това в голяма степен го предпазва от вредни влияния. Ако все пак имаш сериозни притеснения, свързани с прием на лекарствени или други препарати скоро след зачеването, не се колебай да ги споделиш с гинеколога си. И тъй като вече го споменахмe...
3. Посети гинекологa си.
След като вече си видяла няколко положителни теста за бременност, време е да уговориш посещение при гинеколога си. Около седмица след закъснението на цикъла ти, би трябвало лекарят вече да може да види импалнтирания зародиш при ехографски преглед. Това е важно, за да си спокойна, че той се развива на правилното място, както, и за да разбереш дали става дума за един или повече зародиши. Лекарят вероятно ще поиска да те види отново след около десетина дни, когато вече ще може да се улови и сърдечният ритъм на бъдещото бебче. Това е и времето за първите ти изследвания, претегляния и измервания, които ще служат за изходна точка при проследяването на бременността.
4. Опитай се да се храниш и почивай.
През първите 2-3 месеца от бременността е много вероятно да се чувстваш уморена и сънлива, а "сутрешното гадене", което всъщност понякога продължава през целия ден, може буквално да вгорчава живота ти. Независимо от неприятните усещания, не падай духом! Опитай се, въпреки гаденето, да се храниш поне по малко, експериментирай и със сигурност ще откриеш нещо, от което не ти става лошо, или което дори те кара да се чувстваш поне мааааалко по-добре.
Газирана вода с малко лимон на малки глътки, например, може да намали неприятните усещания, ако пък не - просто опитай друго, няма какъо да губиш. Помисли за неща, от които не ти се гади - бонбони тип "лукчета", препечена филийка със сирене и ментов чай, кисело мляко или айрян, сладолед, все ще откриеш нещо. И все пак, ако повръщаш много често и се чувстваш наистина зле, акушер-гинекологът ти може да ти предложи медикаменти, които да облекчат състоянието ти.
Колкото до сънливостта - не пропускай възможността да си поспиваш без никакви угризения при всеки удобен случаи. Много е вероятно след появата на бебето да нямаш време за достатъчно сън и почивка, затова не пропускай да го сториш сега.
5. Говори с шефа си.
Много жени предпочитат да говорят с прекия си ръководител или работодателя едва, когато достигнат поне до третия месец от бременността, а понякога дори и по-късно. Ще си позволя да те посъветвам да проведеш този разговор по-рано, особено, в случай, че започнеш да изпитваш физическо неразположение. Дори и без да споделяш все още с колегите си, може да бъде много облекчаващо, ако ръководителят ти е наясно с причината за честите ти сутрешни закъснения или понижения ти трудов ентусиазъм, вместо да ги тълкуъа като обикновен мързел или некоректност от твоя страна.
Това, разбира се, не означава, че можеш да използваш положението си, за да извиняваш всяко виновно поведение в службата, но със сигурност ще се чувстваш много по-спокойна, ако ръководителят ти знае за какво точно става въпрос.
А и не на последно място, решението ти да информираш за случващото се и предстоящите промени, свързани с намирането на заместващ колега, може да се тълкува като проява на висок професионализъм и отговорност. Въпреки привидното изобилие от кадри на пазара на труда, намирането на качествен заместник може да се окаже трудна и времеемка задача. Възможно е и да ти се наложи да ползваш болничен или да останеш вкъщи доста преди 45-те дни преди раждането, затова, колкото по-рано работодателят знае за предстоящото ти майчинство, толкова по-добре за всички.
6. Помисли за осигуровките си и планирай отпуските.
В продължение да предходната точка и в случай, че работодателят не те осигурява върху цялата сума, която получаваш - обсъди с него възможността да започне да го прави (дори и със задна дата) или в краен случай, самата ти да доплащаш известна сума към осигуровките си, за да имаш по-високо обезщетение през първата година от майчинството.
Ако очакваш по-продължителна помощ от таткото вкъщи след раждането (повече от полагаемите 15 дни) или от друг работещ близък, ще е добре те да планират отпуските си още от сега. Сигурно знаеш, че грфикът за отпуски вече трявба да се изготвя в началото на всяка година, затова, планирайте ги достатъчно рано, за да сте спокойни.
ВТОРО ТРИМЕСЕЧИЕ
7. Купи си дрехи.
Промените на тялото по време на бременността са строго индивидуални, и все пак, около четвъртия-петия месец, коремчето ти най-вероятно вече няма да се чувства комфортно в старите дрехи. Не прекаляваи с шопинг-а - мисли практично и вземи неща, които ще можеш да носиш по-дълго време, и които се комбинират успешно помежду си. Един-два панталона или пола и панталон плюс няколко туники са повече от достатъчни на първо време. Не заради друго, но има голяма вероятност да не успэш да ги носиш повече от 2-3 месеца, а и за следващия сезон със сигурност ще ти трябва нещо ново.
Не обичаш дрехи за бременни? Чудесно! В повечето магазини можеш да намериш много модели, които спокойно да носиш, без да са предназначени специално за бременни. Достатйчно е да вземеш панталон с платка или ниска талия и да го комбинираш с лежерна туника от лека материя, или пък просто избери рокличка, която
пада свободно около коремчето. Не забравяй и удобното бельо от естествени материи и задължително - подходящ сутиен.
8. Ремонтирай и обзавеждай.
От опит знам, че няма нищо по-кошмарно от това да слаломираш между легени с лепило за тапети, кофи с латекс, стълби и кашони с теракот през последните месеци или (о, ужас!) седмици от бременността. Затова си позволявам да те посъветвам - започни и завърши всички ремонти и ремонтчета, колкото и незначителни да ти се струват, преди последното тримесечие. Сигурно си забелязала, че ремонтите винаги се оказват поне наполовина по-скъпи от предвиденото и най-малко два пъти по-продължителни от очакваното. И понеже мога да напиша книга на тази тема, ще обобщя - започни замислените преустройства при първа възможност - ще се изненадаш колко непредвидени неща могат да изскочат от едно на пръв поглед незначително освежаване на стаята.
Това е и времето да изберете бебешкото креватче и дори количката, да обикаляте магазините, да разглеждате и да сравнявате. В края на бременността ще ти е нужна много повече енергия за това, а в случай, че се затрудняваш с избора, може да се почувстваш приритисната от времето. Дори и да не купите избраните неща веднага, фактът, че сте ги намерили, харесали и запазили, ще ти донесе повече спокойствие и увереност.
9. Подреди.
Използвай естествения си инстинкт за "гнездене", за да се отървеш от натрупаните ненужни вещи, както и да организираш и подредиш неща, за които досега не си намирала време или вдъхновение - стари дрехи, документи, шкафове, пълни с низползваеми дреболии. Ще се почувстваш чудесно, след като разчистиш всички ненужни неща и отвориш място за новото, което предстои да влезе в живота ви. А и освен това, съвсем скоро ежедневието ти ще е запълнено с грижи около бебето, така че въобще няма да ти е до подреждане, затова - възползвай се от момента!
ТРЕТО ТРИМЕСЕЧИЕ
10. Избери болницата, в която ще раждаш.
В зависимост от представите и желанията ти за това как и в какви условия искаш да протече раждането, а и след доста чуто и прочетено по въпроса, сигурно си се насочила към една или дори няколко болници, където да ти помогнат при раждането. Ако имаш колебания по отношение на избора, (а дори и да нямаш), не пропускай възможността да посетиш болницата в рамките на така наречените "дни на отворените врати", които повечето болници организират един или два пъти месечно.
По време на това посещение ще можеш да видиш обстановката вътре, да се запознаеш с част от персонала, да разбереш какви за изискванията и порядките, процедурите по време на самото раждане и после при престоя. Фактът, че предварително познаваш обстановката, ще те накара да се чувстваш по-спокойна и уверена, когато дойде време за самото раждане. Във всеки случай, избери болницата достатъчно рано, не чакай да влезеш в деветия месец, защото така рискуваш да изложиш себе си и бъдещия татко на излишен стрес, в случай, че бебето реши да подрани.
11. Избери име.
Още нещо, което в никакъв случай не те съветвам да отлагаш за последните седмици – какво по-притеснително от мисълта, че ако бебето се роди утре или след 5 часа например, все още не сте му измислили име?
И за да сведеш до минимум излишните вълнения и нерви, съветвам те още в самото начало на бременността, когато съобщите на близките и родителите чудесната новина, недвусмислено да дадете да се разбере, че вие с половинката ти сте родителите на бъдещото човече и само вие, въпреки огромната любов и уважение, което изпитвате към родителите си, ще решите какво име ще носи то. По този въпрос с бъдещия татко трбва да сте твърди и категорични, важно е, още преди бебето да се роди, да бъде ясно, че всички решения, свързани с детето, ще взимате вие двамата, без това да бъде повод за обида от когото и да е било.
12. Купи поне някакви дрешки...
Дори и да са само няколко комплектчета за обличане и 2-3 комплекта памучни пелени с тензухчета (имат всевъзможни употреби във всякакви ситуации), не оставяй всичко върху плещите на таткото, още повече, ако няма самоотвержена бъдеща баба, която да му помогне с последните приготовления (и на която самата ти се доверяваш).
В случай, че си суеверна, можете да изберете заедно нещата преди раждането и да се уговорите в магазина да ви ги запазят, а след като бебчето се появи, таткото просто да плати и да ги вземе. И все пак, така за него пак остава прането и гладенето на дрешките, плюс целия стрес около раждането и множеството наздравици след това...
Затова, ако нямаш сериозна причина, не му го причинявай, а и на самата себе си !
13. Направете план за изписването и първите дни у дома.
Не, не е твърде рано да поговорите за това. Далеч по-неприятно би било, ако ден преди да се приберете вкъщи с бебето, с таткото нямате единомислие по въпроса трябва ли да посрещнете 20 души на гости след изписването.
В този случай, водещо трябва да бъде това как се чувстваш, съвсем нормално е да поискаш повече спокойствие и уединение, моментът е само ваш и на таткото, позволете си да му се насладите спокойно. Ако все пак близките ви са твърде настоятелни, помолете ги да имат малко търпение, обяснете, че имате нужда от почивка и обещайте да им дадете възможност да ви посетят съвсем скоро.
Ако нямате личен автомобил, уговорете предварително кой ще ви вземе от болницата и потърсете от близки столче за кола за новородено, за да транспортирате бебето безопасно до вкъщи.
В зависимост от това дали очакваш някой да ти помага в първите дни удома, поговори с него за това как точно си представяш помощта му и с какво би искала да ти бъде полезен. Вероятно ще предпочиташ сама да обгрижваш бебчето (не се притеснявай, не е никак трудно, дори когато ти е за пръв път), тогава известна помощ в домакинската работа или някоя вкусна гозбичка, приготвена от мама например, може да се окаже безценна.
14. Спри да работиш.
Дори и все още да не ти тежи да го правиш, дай си почивка няколко седмици преди бебето да се появи. Отпусни се, разхождай се, слушай приятна музика, почини си, зареди се с енергия и се подготви емоционално за срещата ти с мъничето. Довърши последните неща, които искаш да оправиш вкъщи. Прочети за първите дни с бебето и разбери какво трябва да имаш предвид за успешен старт на кърменето. Въобще, настрой се на бебешка вълна!
15. Отиди на среща.
С бъдещия татко, разбира се!
Използвай последните дни преди бебето да се роди за разходки и романтични вечери с половинката си. Обърни му специално внимание преди грижите и времето ти да бъдат насочени основно към новия член на семейството ви. Не забравяй да му благодариш за подкрепата през всички тези месеци, но не го загърбвай и след раждането. Насладете се на тези вълшебни мигове в очакване на чудото на новия живот.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.