В нашите болници раждането е далеч от мечтаното, но ти може да си го направиш по-приятно с няколко лесни трика.
Запознай се предварително с лекаря, ако ще си избираш такъв за раждането. Поговори с него, обсъди плана си за раждане и виж до колко е склонен да се съгласи с твоите желания. Ако нямаш доверие на лекаря и не постигнеш съгласие, по-добре си потърси друг. Неизвестността е основна причина за появата на страх и паника, а с тях раждането със сигурност няма да мине добре. Чувството че познаваш човека, който ти помага в раждането носи сигурност и спокойствие от които ще имаш нужда точно в този момент.
Избери си клиника по твой вкус. Вече всяка болница с родилно отделение предлага дни на отворените врати, когато може да влезеш и а разгледаш стаите, неонатологията, родилната зала, да разпиташ акушерките и лекарите за практиките в съответното болнично заведение. Ако имаш колебания и конкретни въпроси, това е моментът да ги зададеш. Уточни при какви условия таткото може да присъства, дали се месят прекалено много в раждането и какви са практиките след това с бебето, възможно ли е да е при теб или го отделят. Това са изключително важни моменти, твое изконно право е да бъдеш с мъжа си до край, да откажеш излишни процедури, като например проверка на разкритието, и да бъдеш неотлъчно с бебето си след това. Важен момент е и кърменето, доброто начало гарантира и спокойно и безпроблемно кърмене. По тази причина е много важно да избереш родилен дом, в който не отделят бебето от майката. Говори с медицинските лица и уточни дали е възможно да не отделят бебето, както правят рутинно, за няколко часа от теб след раждането. Това е важно, защото колкото по-бързо го сложиш на гърда, толкова по-добре. Има болници в които шишето с адаптирано мляко е първото, което дават на бебето, докато в други изчакват мама да накърми мъничето и помагат със съвети и препоръки. Не на последно място огледай стаите, в които настаняват родилките, ако предпочиташ самостоятелна стая, провери какви са възможностите и в какво състояние са. Важно е да одобриш всичко, за да не бъдеш неприятно изненадана в последния момент. Когато постъпваш на познато и предварително одобрено място ще бъдеш по-спокойна и сигурна. Включи в действие и интуицията си, ако болницата ти въздейства негативно, ако персоналът не може да предизвика доверие и имаш негативни усещания, значи това място не е за теб. Проучи също така и какво точно очакват от теб да носиш в деня на раждането.
Не пропускай и курсовете за подготовка на бъдещи майки и татковци. Когато става въпрос за раждане, повечето от нас се осланят на медицинските лица. Точно обратното – подготовката за този момент е много важна, защото ще раждаш ти, а не акушер гинеколога, ти и бебето сте водещи в този момент. За това е добре да се научиш как да разпознаваш сигналите на тялото си, позицията на бебето и различните етапи от родилния процес. Един добър курс за раждане, като например тези на сдружение Естествено, могат да те научат и как да облекчаваш дискомфорта чрез естествени и лесни трикове, така че да избегнеш опасностите от упойките в гръбначния стълб. Колкото си по-наясно с промените, които се случват в тялото ти по време на раждане, толкова по-добре ще мине всичко, ще си подготвена психически и няма да оставиш място на страха и паниката, които забавят и пречат на родилния процес.
Вземи със себе си партньора си. По цял свят това е практика и се смята за странно, когато той не присъства. Тук все още много родилки, а и лекари смятат, че бащата няма място в родилната зала, дори се иска допълнително заплащане за тази „екстра”. Бащата има право да присъства на момента от появата на своето дете и може да е активна част в раждането, като помага физически и психически на жена си. Раждането е интимен момент за двойката, въпреки че болничната практика у нас предполага друго.
Използвай силата на водата. Тя има релаксиращи и болкоуспокояващи свойства. Мускулатурата се отпуска, психиката се успокоява, галещите пръски на водата дори действат като масаж. Когато раждането започне си вземи топла вана или стой под душа. Много жени споделят, че разкритието им е минало направо незабелязано, докато са си вземали дълъг душ. Раждането във вода също е чудесна опция, макар че се предлага само в София и Пловдив, а условията за ползване, които лекарите налагат поставят под съмнение естествения характер на раждането във вана.
Използвай различни аромати, които да ти доставят удоволствие и да ти действат релаксиращо. Вземи със себе си в болницата кърпичка, напоена с любимото ти етерично масло. Няколко капки в основата на дланта също ще свършат работа. Роза, лимон, жасмин, нероли, кипарис или бергамот – все аромати, които ще ти подействат релаксиращо и ще те накарат да се разсееш и разведриш. Те гонят тревогите и страха и повдигат настроението. Стимулират в организма изработването на ендорфин, вещество което се отделя в кръвта при радост и добро настроение и има обезболяващ ефект.
Раждай танцувайки. Вземи със себе си айпод или друга преносима музикална система, в която приготви любимите си песни. Избирай такива, които ти носят сто процентово настроение и повдигат духа ти, които те карат да танцуваш и имат жизнерадостен ритъм. Движенията и полюшванията в ханша са много полезни при раждане, облекчават разкритието, помагат на бебето да слезе надолу по ненасилствен начин и дори облекчават болката.
Ако стаята ти го позволява, пусни си любим филм или телевизионен канал. Важното е да ти е приятно и да се разсейваш. Разбира се, добре е да избягваш филмите с ужаси, въпреки че безспорно имат силен разсейващ ефект. Най-добре избери комедия или романтичен филм. Така дори няма да разбереш как ще се появи на бял свят мъничето ти.
Основното правило е да си добре информирана за всичко, да си настроена позитивно и да очакваш най-доброто. Да помниш че дискомфорта е временен и да се научиш да се справяш с него. Твоята нагласа се предава и на бебето, за това е важно да му внушиш, че света в който идва е позитивен и пълен с любов, а не със страх и притеснения.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.