10 риска за здравето в студеното време

• от

Традиционно, с настъпването на студеното време зачестяват и здравословните проблеми – имунната система отслабва, инфекциите се изострят, а хроничните заболявания се влошават. Ето кои са 10-те най-големи риска за здравето в студеното време и какви спешни мерки можете да вземете, за да ги предотвратите.
10 риска за здравето в студеното време

10 риска за здравето в студеното време

Традиционно, с настъпването на студеното време зачестяват и здравословните проблеми – имунната система отслабва, инфекциите се изострят, а хроничните заболявания се влошават.

Ето кои са 10-те най-големи риска за здравето в студеното време и какви спешни мерки можете да вземете, за да ги предотвратите.

Настинка

През зимата, под въздействие на студа, умората и смяната на часовото време защитните бариери на организма падат и той става по-податлив на настинки и свързаните с тях инфекции. За основна причина се сочи ограниченият достъп на белите кръвни клетки (които се борят с инфекциите) до назалните канали, през които най-често вирусите навлизат в организма.

Здравен съвет: Минава от самосебе си, но можете да взимате лекарства за облекчаване на симптомите (но не антибиотици, тъй като те не убиват вирусите), пийте чай и почивайте.

Грип

Отново причината е отслабената имунна система. И въпреки че преминава по-бързо от настинката (но с подобни симптоми), грипът е заразен.

Здравен съвет: Консултирайте се с лекар, пийте предписаните лекарства и вземете мерки да не заразите околните: не използвайте едни и същи прибори, носете маска и си мийте често ръцете.

Възпалено гърло

Много често причината са вирусни инфекции, но влияние оказва и рязката смяна на температурите – излизане от добре затоплено помещение в студена климатична среда. Дишането се осъществява през устата, лигавицата на гърлото се изсушава и бацилите навлизат в организма.

Здравен съвет: Бърз и ефикасен метод за лечение на възпалено гърло е гаргара с разтвор от една лъжичка сол в топла преварена вода. Това няма да излекува инфекцията, но ще спре възпалението и ще облекчи състоянието.

Норовирус

Въпреки че може да ви засегне по всяко време на годината норовирусът е особено активен през студените месеци. Изразява се със силно повръщане и стомашно неразположение. Най-често се предава в затворени общности като училища, общежития, затвори – места, където хората имат пряк контакт.

Здравен съвет: Пийте много течности (вода или чай), но на малки глътки, за да избегнете дехидратирането на организма. Избягвайте контакта с хора.

Астма

Децата и възрастните с астма трябва да бъдат особено предпазливи през зимата, тъй като студеният въздух е основен провокатор на симптомите (задух, отпадналост, хриптене).

Здравен съвет: В особено студените и ветровити дни стойте у дома, но поддържайте въздуха влажен (купичка с вода край отоплителния уред ще свърши работа). Взимайте стриктно медикаментите си и дръжте инхалатора под ръка.

Херпес

Обикновено херпесът е резултат от стрес и паднала имунна система, затова полагайте пълноценни грижи за благосъстоянието си.

Здравен съвет: Всеки ден си правете релаксиращи ритуали, с които да се разтоварвате от стреса и в същото време стимулирайте имунната си система с витамини и здравословен хранителен режим.

Малко оросяване на крайниците

Обичайно за студените месеци състояние, породено от слаб кръвоток по малките кръвоносни съдове, оросяващи пръстите на ръцете и на краката. В резултат те побеляват, посиняват и накрая почервеняват, изтръпват и след продължителна болка губят чувствителността си.

Здравен съвет: Извършвайте затоплянето постепенно, тъй като когато кръвта се раздвижи, болката в пръстите ще бъде дори още по-силна отколкото под въздействие на студа. Носете ръкавици и дебели чорапи (ако се налага по 2 чифта), и редовно разтривайте и движете пръстите си. Избягвайте цигарите и кофеиновите напитки, тъй като ограничават притока на кислород до кръвта и увреждат кръвообръщението.

Депресия

С настъпването на по-студените и къси дни, организмът преминава в т.нар летаргично състояние - мнозина биват обхванати от тъга, лошо настроение, отпадналост, умора, сънливост, желание за уединение и липса на концентрация.

Здравен съвет: Най-добрият лек срещу сезонната депресия е разходка на открито или физически упражнения, за да стимулирате оросяването на мозъка и да прогонвате апатията. Опитайте някакви релаксиращи занимания за възстановяване на вътрешната хармония и не избягвайте социалните контакти.

Изсушаване на кожата

Сухата кожа е често срещано състояние, което често се влошава през студените месеци, когато влажността на околната среда е значително по-ниска.

Здравен съвет: Много е важно да поддържате кожата хидратирана и подхранена, особено след съприкосновение с вода. Избгявайте екстремните темпертаурни условия, преди излизане нанасяйте защитна козметика на откритите части от тялото и задължително преди лягане - регенриращи клетките продукти. Особено полезни са натуралните масла.

Сърдечен пристъп (инфаркт)

Когато е студено, сърцето работи особено усърдно, за да поддържа кръвообръщението и телесната топлина. Тъй като обаче кръвоносните съдове са свити, концентрираният кръвоток може да образува съсиреци, които да причинят запушване на артериите. 

Здравен съвет: Стойте на топло и поддържайте температура в помещението около 21 градуса. Когато сте навърн се обличайте добре, носете ръкавици, шапка и шал.