10 правила за здрав детски сън

• от

Здравият детски сън би трябвало да е този, който осигурява комфорт и спокойствие на цялото семейство. Организацията на детския сън всъщност е организация на здравия сън за всеки член от семейството. Ето няколко правила, които ще помогнат за спокойните и сладки сънища на малкото ти съкровище.
10 правила за здрав детски сън

10 правила за здрав детски сън

Здравият детски сън би трябвало да е този, който осигурява комфорт и спокойствие на цялото семейство. Организацията на детския сън всъщност е организация на здравия сън за всеки член от семейството. Ето няколко правила, които ще помогнат за спокойните и сладки сънища на малкото ти съкровище.

1. Подреди приоритетите

Семейството е пълноценно, щастливо и работоспособно тогава, когато родителите имат възможност да спят 8 часа в денонощието. Мъничето ви има нужда от отпочинали и любящи мама и тати. Ако си системно недоспала и преуморена, няма как да бъдеш във форма за грижи и игри с бебчо. Затова поне временно се съобрази с неговия ритъм. Найразумното е, когато малкото заспи, и ти да се ориентираш към страната на сънищата, а не например към среднощно чистене, гладене и т.н. И без това едва ли ще успееш да подредиш цялата къща така, както ти се иска :).

2. Подготовка за сън

Добре е още щом се приберете от родилния дом, да въведеш нужния ритуал преди заспиване. Този ритуал обикновено включва къпане, масаж, обличане, гушкане, хранене, приспиване с песнички или приказки. Спазвай последователността на действията. И нека това се случва по едно и също време. Така всъщност ще създадеш добра практика и ритъм, който е нужен и полезен.

3. Реши къде и с кого ще спи малкото

Теоретически и практически са възможни три варианта:

  • Детското креватче е в стаята на родителите – това е добро решение през първата година от живота на детето тогава мъничето се буди често;
  • Детското креватче е в детска стая – това е прекрасен вариант след 3-тата година;
  • Мъничето спи при мама и тати на спалнята – може би повечето педиатри не споделят това решение, но ако ти и бебето се чувствате добре по този начин, няма нищо лошо. Все пак винаги идва моментът, когато детето само решава, че иска да спи отделно от мама.

4. Нужен е свеж въздух

Чистият и свеж въздух в стаята, в която спите, е задължителен. Не забравяй да проветряваш, да почистваш редовно, да се грижиш за влажността на въздуха. Препоръчва се температурата в стаята на бебето да е 19-20 градуса, а относителната влажност на въздуха – 50-70%.

5. Оптимизирай кърменето

През първите три месеца от живота си мъничето обикновено има нужда да се храни през нощта 1-2 пъти. Между 3 и 6 месец напълно е възможно да продължи еднократно или двукратно нощно кърмене. След 6-ия месец биологически мъничето няма нужда да се храни нощем. Нека последното кърмене да бъде непосредствено преди нощния сън. Помни, че гладът не е единствената причина за детския плач, и затова не бързай, щом го чуеш, веднага да предложиш хранене.

6. Нощта зависи от деня

Денят трябва да бъде добре организиран – това е важно за човечето. Разхождайте се, опознавайте света, не пропускайте подвижните игри. Знаем, че физическото натоварване благоприятства здравия сън. Преди заспиване осигури спокойна атмосфера за малкото. Тогава не се препоръчват буйните и шумни игри или пък за по-големите и страшни анимационни филмчета. Спокойните игри, четенето на приказки, приспивните песнички са подходящите занимания преди сън.

7. Не се страхувай да разбудиш бебчо

Ако искаш детето да спи добре през нощта, е добре да не допускаш излишен сън през деня. Какво ще рече това? Ето средно от колко сън на денонощие се нуждае мъничето: до 3 месеца – 16-20 часа; 6 месеца – 14,5 часа; 12 месеца – 13,5 часа; 2 години – 13 часа; 4 години – 11,5 часа; 6 години – 9,5 часа; 12 години – 8,5 часа. И така - вече знаеш, че през 6-ия месец ориентировъчно малкото се нуждае от 14,5 часа на денонощие. Ако очакваш то да спи през нощта цееели 8 часа, за дневния сън остават не повече от 6,5 часа.

8. Къпането успокоява

Вечерното къпане във ваничката е прекрасен способ за успокояване. Разбира се, след това масажът допринася за още по-доброто състояние на мъничето. Така че, ако си решила например къпането да бъде сутрешно или следобедно, помисли не може ли да бъде вечерно. Може би наистина бързо ще усетиш приспивния му ефект. Имай предвид, че гимнастиката енергизира малкото и затова остави упражненията за онези часове, в които бебето е по-активно.

9. Грижа за леглото

Убеди се, че матракът е удобен. Чаршафите и завивките е добре да бъдат от естествени материи. Избягвай да „затрупваш“ малкото с незнайно колко одеялца и пеленки. Спалното чувалче е добър вариант за спокоен и топъл сън.

10.Комфорт и удобство

Пелените за еднократна употреба безспорно са едно от прекрасните изобретения на човечеството, имащи отношение към съня на бебето. Всъщност качествената пеленка подобрява съня на всички членове на семейството. Защото, ако мъничето е мокро и не се чувства комфортно, няма как да спи непробудно, а следователно и мама, и тати ще бъдат събудени. Ето защо се постарай наистина да избереш качествена, удобна, надеждна и ефективна пелена за нощния сън.