10 истини и заблуди за кашлицата

• от

Кашлицата е неприятен симптом, съпътстваш някои заболявания. Не винаги можеш да разбереш какво се крие зад нея - възпалено гърло, грип или бронхит. А може би този път не е нищо особено!

10 истини и заблуди за кашлицата

10 истини и заблуди за кашлицата

Кашлицата е неприятен симптом, съпътстваш някои заболявания. Не винаги можеш да разбереш какво се крие зад нея - възпалено гърло, грип или бронхит. А може би този път не е нищо особено!

Някои родители се отправят към педиатъра или към аптеката за чудотворно сиропче още при първото прокашляне на детето. Други - изчакват с пълно спокойствие да премине... Ще се опитаме да разберем доколко са правилни нашите представи за детската кашлица и съответно методите, които използваме за потушаването й.

Твърдение 1: Кашлицата е вредна за организма, затова с нея трябва да се борим незабавно.

Заблуда

Често можеш да чуеш от родителите: „Детето пак е болно, кашля...“. Кашлицата се възприема като самостоятелна болест и прекратяването й е равносилно на оздравяване. За съжаление не е точно така. Истината е, че тя всъщност е симптом. Кашлицата е защитен механизъм, чрез който организмът се избавя от попадналите в дихателните пътища чужди тела (храна, алергени, микроби). Физиологичният рефлекс на „очистване“ на дихателните пътища се появява, когато се раздразни, възпали или инфектира лигавицата на дихателните органи (ларинкса, трахеята, бронхите).

Твърдение 2: Колкото по-малко е детето, толкова по-често и по-силно кашля.

Истина

Имунната система на детето (особено на кърмачето) още е твърде несъвършена, а кашлицата съпровожда всяка вирусна или бактериална инфекция на дихателните пътища. При деца до 1 година кашлицата може да продължи и 3-4 седмици след прекарване на остра вирусна инфекция.
Кашлицата при мъниците може да бъде в резултат на възпаление на бронхите при астма или вследствие на контакт с алерген. Детето може да се закашля, ако
глътне чуждо тяло или по време на хранене. Не забравяй, че много бебета кашлят при гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕР).

Твърдение 3: Не е нужно да се паникьосваш при покашляне.

Истина

Действително, има много случаи, при които, ако детето кашля, но не е нужно да се притесняваш:

  • Кашлица при кърмачетата - свързана е с това, че по време на хранене, количество кърма/мляко за кърмачета попада в трахеята и провокира кашлянето. Също така кърмачетата могат да кашлят и докато плачат, защото се давят от секретите, които не могат да преглътнат.
  • Кашлица при поникване на зъбките - тя е влажна по своя характер и е свързана с обилното слюноотделяне. При нея не е нужно лечение.
  • Сутрешната кашлица може да бъде напълно нормална за детето (особено често физиологичната кашлица се наблюдава сутрин). За детето е нормално да се прокашля до 15-20 пъти сутрин. Това е свързано с необходимостта да се освободят бронхите от естествената слуз, която се събира през нощта.
  • Симулираща кашлица - по-големите деца (а някои даже и на 4-5 месеца) могат да я използват за привличане на вниманието на възрастните. Ако забележиш такава уловка (ако няма реални поводи за безпокойство), реагирай спокойно: излишното вълнение и внимание може само да затвърдят въпросния навик.

Твърдение 4: Понякога е по-добре да се презастраховаш.

Истина

Да дадеш възможност на детския имунитет самостоятелно да се справи с даден вирус е прекрасно. Но освен това трябва да си нащрек: шега с кашлицата не бива! При наличие на такъв симптом е добре детето да бъде прегледано от лекар, особено ако е съпроводен и от други прояви – например, повишена температура. Ако кашлицата продължава повече от 10 дни, консултацията с педиатър е задължителна. При прегледа той ще може да се убеди, че кашлицата не е предизвикана от усложнения на болестта (или ако има такива, какви са те) и какво лечение се изисква. Обърни особено внимание, ако в продължение на няколко дни кашлицата се усилва, детето е с висока температура, обрив или диария, отпаднало е, диша трудно, гади му се и повръща. Тогава не отлагай прегледа при специалист.

Твърдение 5: Има различни видове кашлица.
Истина

В зависимост от причините и стадия на развитие, кашлицата може да бъде различна:

  • суха - лесна е за разпознаване по кратките, ритмични и повтарящи се пристъпи. Това е изтощително и доста болезнено за детето, тъй като дразни лигавица на носоглътката. Сухата кашлица не е свързана с храчки и се проявява по всяко време на деня.
  • влажна - познава се по дрезгавия шум и отхрачването.

Трябва да се обърне внимание и на продължителността на кашлицата. Различава се:

  • остра кашлица - тя продължава 1-2 седмици. Може да възникне в резултат на попаднали в дихателните пътища чужди тела или вследствие на развитие на фарингит, ларингит, бронхит, пневмония.
  • подостра кашлица - може да бъде от 2 до 5 седмици. В повечето случаи това не е само симптом на заболяването, а и доказателство за ефикасността на лечебния процес. Причина за продължителната кашлица е вече не само инфекцията, а и повишената чувствителност на рецепторите и доброто отхрачване. Също така продължителната кашлица може да е свързана с ринит или синузит. Често такава кашлица мъчи децата вечер и сутрин.
  • хронична кашлица - продължава повече от 1,5 месеца. Характерна е за някои хронични заболявания на белия дроб и белодробните пътища. Такава кашлица може периодично да се усилва и отслабва, но не изчезва докрай. Постоянната кашлица е характерна за много сериозни заболявания.
Кашлицата също се различава:
...по типа проявление - мощна и рязка или нарастваща постепенно;
...по време на появата - дневна, сутрешна, по време на хранене, на сън...;
...по тембър - лаеща, свистяща, на пристъпи.
Важно! Нужно внимателно да опишеш на лекаря всички характеристики на кашлицата, за да може той да получи максимално пълна информация. Именно от това зависи ефективното лечение и бързото оздравяване.

Твърдение 6: Детето кашля по-малко през нощта, ако в стаята е топло.

Заблуда

Напротив, точно обратното. Прекалено топлият въздух не помага да се намалят пристъпите на кашлица. Температурата в стаята, в която спи детето, не би трябвало да е повече от 20-21 градуса. Важна е и влажността на въздуха: по-сухият въздух допълнително раздразва гърлото. Затова ако влажността в помещението е под 40%, най-добре е да се сдобиеш с овлажнител или пък да поставиш на парното или до печката влажна кърпа или съд с вода. Непременно проветрявай стаята.

Твърдение 7: Сънят в полулегнало състояние намалява нощната кашлица.
Истина

Често пъти мъчителната кашлица се проявява именно през нощта. За да облекчиш съня на детето, леко повдигни тялото му. Но действай внимателно: не слагай никакви допълнителни възглавници в леглото, особено ако се касае за кърмаче. За да повдигнеш леко тялото на детето сложи директно под матрака възглавница или сгънато одеяло като се стараеш само частта от кръста нагоре да бъде повдигната.

Твърдение 8: Ако детето има влажна кашлица може спокойно да му даваш средства против кашлица - те ще помогнат на бронхите.

Заблуда

Главната функция на влажната кашлица е естественото „отделяне“ на болестотворните микроорганизми. Непременно се консултирай с педиатъра нужно ли е да даваш някакъв препарат и какъв.

Твърдение 9: С помощта на сиропите, които се продават в аптеките без рецепта, кашлицата може да се излекува и без лекар.

Заблуда

Такива „универсални“ средства от аптеката в повечето случаи са неефективни. Кашлицата е симптом. Тя не бива да се маскира. Ако причина за кашлицата е лек вирус (познат като „настинка“), тя ще премини сама, без лекарства. Но ако кашлицата е предизвикана от сериозно заболяване, само педиатърът може да назначи съответното лечение.

Твърдение 10: Промиването на носа с физиологичен разтвор е ефективно „подпомагащо“ средство при лечение на кашлицата.

Истина

Дори ако решиш, че болестта е преминала, добре е да продължиш промивките на носа примерно по три пъти на ден до пълното оздравяване. На първо място това облекчава дишането, а на второ - предотвратява изсушаването на носната лигавица, като по този начин предотвратява развитието на инфекции на дихателните пътища.


Консултант: д-р Калин Лисички, педиатър, детски ревматолог в детска клиника на МБАЛ „Токуда Болница София”, София

Вижте още за: кашлица