
Мастит – възпаление на млечните жлези
Маститът е често срещано заболяване при току-що родилите жени. Една на 20 кърмещи майки получава мастит в първите дни след раждането.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Маститът е често срещано заболяване при току-що родилите жени. Една на 20 кърмещи майки получава мастит в първите дни след раждането.
Рискът от инфекциозни заболявания на влагалището матката и яйчниците след раждането е повишен, особено при наличието на хронични инфекции от периода на бременността. Пониженият имунитет в този период обостря тези състояния.
Усложненията около раждането, свързани с прилагането на инструментални методи при родоразрешението: продължително раждане след изтичане на околоплодните води, акушерски операции, задържането на плацентарни части, шевове и др., са фактори, които способстват за развитие на инфекции и проникване на патогенни микроорганизми.
Засиленото течение от влагалището, което възниква в първите седмици след раждането, може да бъде инфекциозно и неинфекциозно. То може да е свързано както със събитията случили се по време на родилния процес и непосредствено след него, така и вследствие на хормоналните промени, настъпващи в организма на жената в този период.
Инфекциозните заболявания са основната група следродилни заболявания. Към тях се отнасят най-вече инфекции на родилните пътища.
Възпалителните заболявания често тръгват от инфектиране на рани на повърхността на матката, маточната шийка, влагалището, перинеума. Възможно е инфекциозното заболяване да се породи, заради активизирането на собствена условно-патогенна микрофлора.
Физиологична Левкорея е формата на защитен механизъм. Така се поддържа баланса на вагиналната флора. Това жълтеникаво течение помага за запазване еластичността на вагиналните тъкани. Вагинално течение или левкорея се освобождава от влагалището в резултат на естрогенна стимулация.
Възпалителна Левкорея е друг вид вагинално течение, което се появява и се отделя в резултат на възпаление или претоварване на лигавицата. Ако този секрет е жълтеникав и с лоша миризма, трябва веднага да се направи консултация с акушер-гинеколог. Този тип левкорея може да бъде резултат от редица инфекции - органични бактериални или полово предавани болести и не бива да се бърка с лохиите, които би трябвало да изчезнат напълно след 3-4 седмици.
Бактериална вагиноза - причините са в нарушения естествен баланс на вагиналната микрофлора. Подобно на гъбичната инфекция, тук се наблюдава растеж на патогенни микроорганизми – бактерии. Бактериалната вагиноза често се придружава от други полови инфекции.
Трихомониаза - развива се вследствие на инфекция с едноклетъчен паразит Trichomonas vaginalis, който се предава по сексуален път. Паразитът може да оцелее в продължение на 24 часа във влажна среда, което прави възможно предаването му и по битов път, чрез използване на общи вещи като кърпи и други предмети.
Признаците, по които може да се разпознае тази инфекция, са оцветяване на секрета в жълто-зеленикаво, консистенцията му е пенеста, с неприятна миризма. Наблюдава се възпаление на вагината, сърбеж, често уриниране.
Кандидоза (гъбична инфекция) - сред най-честите вагинални инфекции, които се дължат в повечето случаи на нарушен киселинен баланс във влагалището. Не винаги гъбичната инфекция е сексуално предадена. Може да се развие и при стрес, терапия с антибиотици и други фактори, които променят нормалната флора на влагалището.
Отличителен белег за гъбичната инфекция е секрет в бяло във вид на пресечено мляко/извара. Обикновено вагината е зачервена, оточна, има парене.
Нужно е да знаеш:
Нелекуваните през бременността влагалищни инфекции могат силно да се обострят след раждането. Те носят голям риск и за заразяване на бебето при естествено родоразрешение.
Консултант: д-р Силвия Савова
Докато възрастният е способен сам да регулира хранителния си режим, то при...
Както подсказва и името, студова алергия е алергична реакция на кожата под...
Налага ли се да полагам някаква по-специална грижа за зъбите по време на...
В първите месеци от майчинството организмът на жената все още търпи сериозни...
Какво трябва да знаете за неизбежното покачване на килограмите през 9-те месеца?
Ако наскоро си родила своето дете, вероятно с него са се родили и куп въпроси....
Как да предпазите гърдите си от евентуални разранявания? Виж нашите препоръки...
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Предлагаме ви няколко съвета, продукти и много идеи в снимки, благодарение на...
Вероятно всяка родила вече жена ще ти каже нещо различно, усещанията и прага на...
С трепет очакваш момента, когато ще усетиш първото движение на бебето. И търсиш...
Първите минути след раждане са уникални, в главата ти бушуват хиляди мисли,...
Всички сме чували, че мед и лимон може да помогнат за успокояване на...