Объркали сте заглавието, ще кажете :) Какво ти излизане навън при минусови температури, и то с дете?! Разходката винаги е нужна и полезна, когато е съобразена с „изискванията“ на сезона. Ако пред теб стои въпросът дали трябва да извеждаш мъничето навън през зимата, отговорът е: „Да, трябва!“ Но е редно да знаеш и да съблюдаваш някои основни правила.
Важно!
При новороденото нуждата от кислород е 2,5 пъти повече от тази при възрастния. Поради тази причина е нужно през зимата стаята на детето да бъде проветрявана 4-5 пъти за по 10-15 минути. Критерий за проветряването е понижаването на температурата с 2-3 градуса.
Да излезеш навън с новородено, при това, когато има сняг, може да се окаже доста непосилна задача. Първо трябва да се пребориш с общоприетото мнение, че бебето не бива да напуска дома през първите 40 дни след раждането си.
Как излиза от родилния дом, остава загадка, известна само на родителите и някои учени, работещи в НАСА, ЦЕРН или някъде из далечните сибирски лаборатории... (най-вероятно успяват да го телепортират). Но, за да бъдем сериозни и полезни, добре е да знаеш, че след като мине първата седмица на човечето, можеш да започнеш да отваряш прозореца на стаята за 5-10 минути, докато то е вътре. След ден-два можеш да го изведеш на балкона, а после и навън.
Най-топличко ще му бъде, ако имаш слинг и го гушнеш в себе си. Разбира се, не пречи да използваш бебешката количка. Не слагай дъждобран, ако не духа вятър. Температурата навън е добре да не е под -5 градуса.
Обратно вкъщи
Ясно е, че ако детето започне да мрънка и капризничи, това е сигнал, че трябва да се приберете у дома. А бледост на кожата, студено вратле или синкави устни показват, че на мъничето му е студено и трябва да се приберете на топло.
Подходящо облекло
Важно е малкото да бъде облечено така, че да може да се движи свободно. Може би си забелязала деца навън, които стоят като препарирани, именно поради факта, че са навлечени. А дори новороденото трябва да може да движи главата, краката и ръцете си, да може спокойно да разглежда света това е важно за развитието му. Ако го возиш в количка, много удобно е да имаш зимен чувал към нея.
Не покривало, а чувал, който е плътен, ватиран или вълнен – това ще те улесни значително при задачата „контрол на температурата“. Ако влезеш в затворено пространство, просто разкопчаваш чувала, а ако ти се струва много студено, носи допълнителна завивка.
Щом малчо проходи, облеклото трябва да му позволява да пада на колене, да присяда и да става. Не веднъж сме писали правилото за едната дреха повече, но най-важното е да следиш носа и вратлето на бебето, когато възрастта не му позволява да ти каже как се чувства и да се вслушваш в по-голямото дете, когато казва, че му е топло.
Имай предвид, че палавниците над 3 години са много активни и подвижни. Затова проверявай често да не се изпотяват и носи резервни дрехи. Винаги можеш да влезеш някъде на топличко, за да преоблечеш детето. Избирай дрехи, които „дишат“, т. е. нека са от естествени материи. Обувките също е добре да бъдат от естествени материали.
Зимната разходка = здраве
- При зимните деца, а особено при новородените често се наблюдава недостиг на витамин Д, който така щедро се получава от слънчевите лъчи. Затова видиш ли слънце, не се бави тръгвайте на разходка;
- Повечето мъници обичат да спят навън. Ако времето позволява, не пропускай дневния сън на свеж въздух;
- Имаш всички шансове да забравиш да убеждаваш детето, че трябва да си изяде супата. След зимната разходка апетитът бързо идва сам;
- Зимните разходки са закаляващи. Те са прекрасен способ за укрепване на имунитета. Осигури си спокойствие
- Изведи детето навън, след като се е нахранило. Така ще имаш шанс за по-дълга разходка без капризи.
- Първо се облечи ти, а после облечи и детето. Добре е да си приготвила всичко предварително и да сложиш дрехите на малчо в последния момент. Колкото по-дълго го държиш облечено и на топло, толкова по-голяма е вероятността да имаш разплакано и тръшкащо се дете.
- На улицата се движете. Поголемите деца имат нужда от пример, така че заедно се забавлявайте. Особено ако има сняг, може да измислите всякакви интересни забавления. А ако си с количка, много по-добре е да вървиш, отколкото да седнеш на пейка. Така ще си направила своята тренировка, която ще ти помогне да възстановиш фигурата след раждането.
- Чрез разходката детето обогатява познанията си. Колкото може повече разговаряй с мъничето още от първия ден. На улицата разказвай за всичко, което виждате. С по-големите деца не спирайте да обсъждате промените през зимата какво се случва с птиците, дърветата, растенията. Научете песнички и стихотворения. Развихрете фантазията си и тогава разходките ще ви доставят истинска радост.
- Ако температурите са около и под нулата, преди да излезете навън, намажи бузките на детето с подходящ крем.
- Не слагай шал на устата на детето. От дишането шалът се овлажнява и малкото започва да диша студен и влажен въздух.
Нужно е да знаеш...
Ако детето е болно, няма проблем да излизате навън, стига да ограничите контактите с други мъници и, разбира се, малкото да не е с висока температура. Иначе хладният въздух помага нослето да се прочисти и дишането да стане по-лесно. При силен вятър или мъгла подобре си останете у дома. Когато обаче се чувствате добре, не пропускай възможността да се повеселите навън, да подишате свеж въздух, да се насладите на зимните вълшебства.