Какво представлява фимозата при момченцата? Срещам толкова противоречиви мнения, че съм тотално объркана.
Радостина Боева
Фимоза наричаме физиологичното слепване на кожичката към главичката на пениса. Кожичката изглежда като хоботче на слон и има нормален вид. Към върха й се подава пикочния отвор и уринирането е нормално.
В развитите страни все повече се възприема позицията, че физиологичната фимоза е нещо нормално и не трябва насилствено да се извършва забелване (аблация). Всеки опит за амбулаторна или преждевременна оперативна аблация се счита за грешка в медицинското изкуство.
Препоръчвам на младите майки да не се тормозят излишно и да не стресират мъжленцата си. Да не позволяват без тяхно съгласие да се прави забелване, даже и от лекар. Достатъчно е да се поддържа хигиена на пениса, така както и на цялото тяло. Кожичката може да се издърпва леко до степен, до която позволява на момента и да се изплаква нежно с бебешки шампоан. След такива процедури към края на първата или средата на втората година кожичката на главичката на пениса или т.н. препуциум при повечето момченца прехвърля главичката на пениса.
Важно е кожичката да се върне бързо в изходно положение, тъй като все още не до там разширения препуциум може да доведе до болезнен оток на главичката на пениса. През този период се натрупва белезникав секрет – смегма, което неправилно се тълкува като инфекция. Смегмата допринася за естественото разлепване на кожичката, но тя наистина може да се инфектира, ако не се спазва стриктна хигиена. Разбира се, когато се натрупа много, се обърнете към лекар да подпомогне забелването.
Понякога родителите се притесняват, че откъм долната част на главичката нещо опъва и пречи на забелването, като огъва и пенисчето. Там се намира т.н. юздичка – трябва да внимавате да не се скъса. Понякога тя наистина е по-къса от нормалното и тогава се прави оперативно прекъсване, с което членът се изправя и леко удължава.
По принцип нормалното състояние на слепване не изисква медицинска помощ. Все пак може да се обърнете към детски хирург за консултация, за да не се пропусне т.н. вродена фимоза или някой друг проблем. Лекарска помощ се налага, когато след насилствено забелване възникне кървене, силна болка или кожичката не може да се върне след забелването. Това е най- опасния момент, който се нарича парафимоза.
Освен вродена, различаваме и патологична фимоза. Насилственото забелване в бебешка възраст води до травма на кожата, нарушение на нормалното клетъчно срастване, увреждане на сетивните нерви на гланса, гъбично или бактериално възпаление (баланит) и деформация на кожата (склерозит). Тогава се наблюдават проблеми с уринирането и локални инфекции, което обаче несведущите приписват на всяка физиологична фимоза.
Вследствие неумелите и повторни опити за забелване кожичката стои като купол, с груб релеф и нездрав цвят. В центъра се вижда много малък отвор, през който урината минава трудно и болезнено. Всяка манипулация стресира децата и те развиват негативни емоции при всеки опит да се извърши преглед
В случай, че поради насилствена аблация възникне вторична инфекция и възникне патологична фимоза, тогава трябва първоначално да се опитат консервативни методи (антибиотични, противогъбични или кортикостероидни кремове). Нуждата от оперативна корекция трябва стриктно да се уточнява, което се прави само от детски хирург.
Нужно е да знаеш...
- При раждането си около 90 % от момченцата имат слепвания (синехии) на кожичката към главичката на пениса.
- До към 3 - 4 години слепналата кожичка спонтанно се отлепва при голяма част от децата. За това допринасят родителите, когато внимателно опъват кожичката по време на къпане.
- Всяко насилствено и преждевременно забелване водят до разкъсвания, кървене, възпаление и след това възникват изразени сраствания и деформации, което всъщност е т.н.патологична фимоза.
- При 8 - 10 % от децата забелването е нормално още в кърмаческа възраст. При други това става през пуберитета.
- При 2 – 4 % от момчетата се наблюдава вродена фимоза. Това е патологично състояние, което се дели на хипертрофична или атрофична. Именно при нея има показания за хирургично лечение.
- При нужда потърсете консултация с детски хирург или уролог.
Консултант: проф.д-р Огнян Бранков, к.м.н., Завеждащ секция по детска хирургия, МБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, София