
Как да се справиш с детското любопитство
Няма нищо смущаващо детето ти да започне да „играе” с тялото си, но надали ще искаш това да се случва и пред други хора. Ето как можеш да се справиш с детското любопитство.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Няма нищо смущаващо детето ти да започне да „играе” с тялото си, но надали ще искаш това да се случва и пред други хора. Ето как можеш да се справиш с детското любопитство.
Отдай своята любов и закрила, но недей да плашиш малкото си съкровище с всевъзможните опасности по пътя му. Помогни на порастващото човече да направи своите открития, дори и това да му коства леко ожулване или сълзи в очите.
Страхът е комплекс от негативни чувства, емоции и специфични поведенчески реакции, които се активират под въздействието на обект, приеман като заплашителен. Страхът е израз на инстинкта за самосъхранение и в този смисъл е изключително важна реакция, присъща на всяко живо същество. В природата животните развиват това чувство от опита, който трупат. При хората обаче страховете често са внушени от родителите още в несъзнателната детска възраст.
Симптоми за страх у детето:
За да расте без страх детето трябва да бъде обгрижено безрезервно и да бъде в близост с майката. Да получава ласки винаги, когато има нужда от тях без опасения, че може да се разглези.
Психолозите много често препоръчват на деца със проява на страхове да рисуват, да моделират с глина или пластелин. Игрите навън и заниманията със спорт като плуването също са добра терапия за плашливите малчугани.
В този период малкото се страхува от непознати шумове и хора. Всевъзможни нови неща, които среща всеки ден също са причина за тревога.
Страхът от липсата на майката и неяснотата кога ще се появи са водещи за безпокойството на детето. Във възрастта между 1 и 3 години започват тревожните нощни събуждания, породени от преживяванията през деня, страха от приказни персонажи и анимационни герои, както и безпокойството в тъмнината.
Детето започва да търси идентификацията си сред останалите. В този период най-често то тръгва на детска градина и има нужда да отстоява позициите си. Тогава се появява страхът да не бъде отхвърлено и да остане само. В този период много деца продължават да се боят от тъмното и от приказните същества, които асоциират с реални хора.
Появяват се страховете, свързани със стихиите – пожари, бури, дълбоки води и т.н. Развива се и боязън от родителските наказания, защото в този период възрастните започват да търсят по-често отговорност на детето за постъпките му. След 6 г. малкото осъзнава неизбежността от раздялата с родителите и започва да се страхува от смъртта. При децата, в чиито семейства тази тема присъства по различни поводи, свързани с близки хора, по-силно се изразява този страх и малките могат да го изживяват насън като се будят с плач.
Автор: Виолета Калъпова
Консултант: Ангелина Дитова, психолог
Майките денонощно бдим на пост, пазейки живота, здравето и спокойствието на...
Вечер, след няколко неуспешни опита детето да заспи и след поредната порция...
Началото на есента е важен период за подготовка на организма на детето, така...
За някои родители следобедният сън при децата се оказва проблем, тъй като...