
Следобедният сън стимулира умствените способности
Следобедният сън не само осигурява почивка на мозъка...
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Следобедният сън не само осигурява почивка на мозъка...
Ето защо, ако не им се обърне достатъчно внимание, кошмарите могат да се отразят сериозно върху психиката на детето.
Озъбени чудовища, страшни вещици, Торбалан и Баба Яга – да, това са те, детските кошмари. Повтарят се почти всяка вечер и нарушават пълноценния сън на малкото ви съкровище. И вашия също. Защото веднъж събудило се след поредния кошмар, детето не може да заспи, без вие да сте до него. Така в един момент осъзнаватете, че кошмарите на детето ви са се превърнали в неканен гост в дома ви и се налага да вземете незабавни мерки, за да ги прогоните.
Изследването на детските кошмари продължава от векове с помощта на различни методи. Проучванията пък са доказали, че много често възрастните индивиди, които хронично сънуват кошмари, са имали този проблем в детството си. През XVI в. един белгийски лекар, изготвя списък на 52-те най-често срещани заболявания сред подрастващите и кошмарите били под номер 9. Но какво всъщност представляват тези лоши сънища?
Мозъкът преминава през различни етапи на сън, някои от които са по-дълбоки от други. Сънуването обикновено е преходът между тях. Кошмарите се появяват във фазата на повърхностния сън, предимно във втората половина на нощта, когато се удължава фазата на бързото движение на очите (REM фаза). За съжаление, при децата, които имат кошмари, продължителността на сънуване може да е по-дълга, отколкото при връстниците им и да се случва по-често. След като се събуди, детето бързо се ориентира и си спомня кошмара в подробности.
Кошмарите се дефинират като нарушение на съня със страхови преживявания насън. Те обаче не са просто лоши сънища, защото съдържат много важна информация за значителни емоционални трудности в живота на малчугана. Могат да бъдат провокирани от промени в начина на живот, неблагоприятна семейна среда и някаква форма на насилие. Ето защо, в кошмарите си обикновено децата виждат себе си като жертви. Най – често те са преследвани от чудовища, непознати хора или диви животни. Всичко това обаче може да отключи по-сериозни проблеми като сомнамбулизъм, безсъние или фобии.
При всяко дете честотата на сънуване на кошмари е различна, като между 6 и 10-годишна възраст интензивността им се повишава.
Едно дете може да има кошмари само няколко пъти в годината, а друго – няколко пъти в месеца. При някои от тях проблемът продължава с напредване във възрастта като е възможно дори да се задълбочи.
Ако детските кошмари започнат да зачестяват и малчуганът ви все повече се страхува да заспива нощем, потърсете причината в ежедневието му. Попитайте го внимателно дали някой или нещо го наранява или го докосва по неприемлив начин, замислете се дали някаква случка не го е травмирала, поинтересувайте се дали всичко е наред във ваше отсъствие.
Наблюдавайте проявите на детските кошмари, ходенето насън и говоренето на сън и се обърнете към специалист, за да разберете дали причината за тях не се корени по-дълбоко в психиката на детето ви.
Майките денонощно бдим на пост, пазейки живота, здравето и спокойствието на...
Вечер, след няколко неуспешни опита детето да заспи и след поредната порция...
Началото на есента е важен период за подготовка на организма на детето, така...
За някои родители следобедният сън при децата се оказва проблем, тъй като...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...