
Първи стъпки - децата прохождат, когато са готови
Децата прохождат, когато са готови. Може да ги държите за ръка и да ги подкрепяте при опитите им, но детето не се нуждае от уроци по ходене.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Децата прохождат, когато са готови. Може да ги държите за ръка и да ги подкрепяте при опитите им, но детето не се нуждае от уроци по ходене.
Първият профилактичен ортопедичен преглед се прави след раждането, за да се установят евентуални проблеми на опорнодвигателната система и травми от раждане.
Между първия и третия месец е препоръчително ставите да се прегледат на ехограф, като същият преглед се минава и в 7-ия месец, когато се прави визуална и обективна оценка на костното съзряване и се преценява готовността на ставите за натоварване.
Прохождането на пръсти е един от нормалните варианти и обикновено отминава без намеса. Родителите не трябва да се плашат, особено ако при направена забележка мъничето започва да стъпва нормално. Оформянето на детската походка продължава поне до 2-3-години и е съпроводено с ротация на ходилата навън или навътре и ходене на пръсти.
Съвет: Специалистите отбелязват, че децата, които са използвали проходилка, по-често имат тази особеност в походката. Затова избягвай по възможност престоя в проходилка, въпреки удобствата, които носи.
В периода от 1 до 3 години може да се установи, че детето е с „Х-“ или „О-“ конструкция на коленете.
Вътреутробната позиция на емриона предполага кръстосани колена, което често им дава „О”-образна форма. Ако се тревожиш дали крачетата ще останат така – отговорът категорично е не. Това положение на крачетата е физиологично и може да се задълбочи във възрастта на прохождането и малко след това. Деформацията подлежи на бързо коригиране и даже преминаване в обратната форма на колената – „Х“.
Тези промени в коленните стави траят различно, но обикновено приключват с крайна форма – изправени колена около 6-ата година на детето. Всички тези особености във формата на крачетата са свързани с физиологичния растежен процес на бедра и подбедрици. Обикновено не е сериозен проблем, но понякога води до отклонения в походката и се изисква проследяване.
Съвет: Специалистите са категорични, че е мит схващането, че детето трябва да се повива, като се пристяга силно в областта на коленните стави, за да бъде след това с прави и хубави крака. Това е абсолютно погрешно и вредно за бебето. Ако баба ви така е повивала децата си - не го правете и вие!
Много родители се тревожат, че децата им имат плоски стъпала (дюстабан), защото крачетата на мъниците са с дебели мастни възглавнички и често при прохождането стъпалото изглежда без свод. Съвременната детска ортопедия приема, че плоскостъпието е нормално до 4-тата година и няма нужда да се лекува със специални обувки. Към тази възраст споменатата мастна тъкан на възглавничките се редуцира. До тогава се развиват мускулите и връзките на стъпалото, за да могат да държат тялото изправено. Една от най-добрите превенции е ходенето бос.
Съвет: Ортопедите напомнят, че не е нужно да се обуват обувки на прохождащите деца. Ако мъничето е с обувчици непрекъснато, то се лишава от нормалната сензорна стимулация, която получава от контакта с околната среда. По този начин мускулите на стъпалото не се упражняват достатъчно и това може да доведе до ортопедичен проблем. А след като започне да ходи по-уверено, избирай обувки с гъвкави подметки. Твърдите не са за предпочитане, освен ако не са предписани специално от лекар за коригиране на друг проблем.
Това също се среща често при прохождането и всъщност е нормален инстинкт, подобряващ стабилността на тялото. Тази структура на походката се формира от зоната на таза и също е временна. Глезените и стъпалата са найнатоварените части на човешкото тяло и затова там се проявява най-ясно ставната еластичност, като опасността от деформации е голяма. А положението с пълничките деца е още по-сложно.
Съвет: Ортопедите препоръчват детето да се наблюдава и да му се обръща внимание да не сяда върху петите си с подвити крачета (т.нар. жабешка поза). Насърчавай го да сяда с кръстосани крака (по турски). Проблемът ще отшуми постепенно с израстването на малкото.
1. Късно прохождане. Ако е след 1 година и 4 месеца, изисква незабавна консултация.
2. Нормално прохождане, но с куцане и силно клатушкане. Може да е проява на неоткрита луксация на тазобедрената става и непременно трябва да се направи ехографско изследване на ставите от специалист.
3.Трудно или невъзможно ходене, поради променен тонус на мускулите – веднага консултация с детски невролог за отхвърляне на ДЦП и други нервни или метаболитни заболявания.
4. Внезапно настъпила невъзможност за ходене и болка. Нужен е преглед от ортопед, който да прецени дали се касае за травма.
5. Остро настъпил проблем с ходенето или накуцване без падане. Ако състоянието е придружено с инфекциозен синдром, най-често температура, трябва спешно да се потърси мнението на специалист, тъй като са възможни възпаления на периферната и централната нервна система.
Детето прохожда самичко тогава, когато е узряло за това. В противен случай неукрепналите стави, кости и мускули се натоварват прекомерно. Освен на краката принудителното прохождане се отразява на походката и на цялото тяло.
Тази на пръв поглед сложна тема се оказва много любопитна. Ето някои факти за...
Вълненията около раждането току-що са приключили и започва еуфорията около...
Сънят е изключително важен фактор за развитието и здравето на всяко дете
Наближава първият рожден ден на детето, а кърмата все още е основна храна в...
Проговарянето на детето е един от най-вълнуващите моменти в развитието му. А ...
Ако се случи да направиш някоя неволна грешка при даването на лекарството на...
Не се сърди на педиатъра, ако ти каже, че детето ти е дебело. За него е...
Да, вече е ясно, че захранването е добре да се случи около 6-ия месец на...
Сънят е изключително важен фактор за развитието и здравето на всяко дете
Дори и досега да си удряла на камък с обучението на детето ти да ползва гърне,...
Според статистиките все повече деца в невръстна възраст имат проблеми с очите и...
Не се сърди на педиатъра, ако ти каже, че детето ти е дебело. За него е...
Жените, които се упражняват по време на бременността е по-малко вероятно да...