Детето ви знае най-добре! Всичко ново е интересно и забавно за децата. Дори и първото посещение в стоматологичния кабинет може да се превърне в незабравимо „зъбно” приключение. Най-важното е вие самата да не издавате притесненията си. Нека вашите зъболекарски страхове (ако ги има) да си останат само ваши.
Преди да запишете час при стоматолога, можете да изпробвате няколко стратегии.
-
Обяснете на малкото къде предстои да идете и защо това посещение е толкова важно за красивите му бели зъбки.
-
За децата с голямо въображение – вместо да наричате зъболекаря „чичо доктор”, можете да го представите като приказен герои – пазител на детските усмивки.
-
За по-емоционалните хлапета е важно да подчертаете, че лекарят ще е неговият нов приятел. Като цяло добра идея е освен разговори, в подготовката да включите и визуален елемент – дали ще е книжка за оцветяване или пък игра с четката или малък „семеен театър” за посещението в зъболекарския кабинет.
Каквото и да изберете за подготовка у дома, не забравяйте, че в деня на прегледа е също толкова важно как ще подходите.
Много би помогнало, ако зъболекарят „прегледа” първо вас.
Покажете на детето как се сяда на зъболекарския стол, как широко се усмихвате, докато стоматологът преглежда зъбите ти. Щом малкото се увери, че с мама всичко е минало гладко, надали ще изпитва притеснения да опита и то.
Дори и да има наличие на някакъв проблем, нека първото посещение си остане само един кратък преглед, а след това след няколко дни да насрочите нова среща.
Златното правило: Заведи малкото между първата и втората годинка!
Споделено от мама
„Ивайло беше на 3 години, когато му открихме първия кариес. Бях ужасена, не толкова от факта, че въпреки всички хигиенни навици, има кариес, а от това, как ще го заведа на стоматолог и как ще му позволи да му направи пломба. Най-важното бе да избера подходящ зъболекар. Дали да е „истински” детски стоматолог, но напълно непознат или нашата семейна стоматоложка, която Ивайло много добре познаваше. Беше идвал на прегледи и с мен, и с по-голяма ми дъщеря Александра и беше свикнал да ни вижда на зъболекарския стол.
Записахме час и отидохме всички заедно. Първо прегледаха мен и дъщеря ми, докато накрая Ивайло гореше от нетърпение да дойде и неговият ред на зъболекарския стол. Седна той, отвори си устата с огромно желание, стоматоложката прегледа зъбките и го похвали, че е истински герой като кака си. Така завърши първият преглед.
След седмица записахме втори час. Предварително поговорихме, че ако има дупчица в зъбчето, ще трябва да направим пломба. Ивайло вече знаеше, че на стола не е страшно, даже е забавно и понеже всички имаха пломби, само той няма – беше въодушевен.
Разбрахме се, че пломбата ще е лъскава, за да я показва на всички и така отидохме втори път. Той спокойно седна на стола, отвори си устата и без никакъв проблем кариесът беше отстранен.”
Димитрия Стефанова, Пловдив
Мнението на специалиста: Д-р Десислава Петкова, Дентален център „Авангард”, Пловдив
Заедно с добрата орална хигиена и рационалното хранене, първата среща на детето със стоматолога е една от поредните стъпки по пътя към здравата детска усмивка.
Препоръчително е първото посещение да е около 12-месечна възраст или не по-късно от 6 месеца след пробива на първия млечен зъб. Тогава се проверява правилният пробив на зъбките и се дават основни насоки на родителите за подържане на устната хигиена. Именно заради това е желателно първият преглед да не е свързан с конкретен проблем, а да е само профилактичен.
За родителите е важно да планират добре първата среща със зъболекар. Позитивната нагласа на детето към посещението в стоматологичния кабинет се определя не само от неговия темперамент, но и от предварителната подготовка вкъщи. Не бива страхът на възрастните да се пренася върху децата.
Ако придружаващият възрастен е спокоен и убеден, че детето ще приеме нормално новата обстановка и лекаря, първата визита преминава успешно. Има ли и сянка на съмнение – детето се настройва подозрително и изгледите за успех са малки.