
Трети месец (9-12 гестационна седмица)
Разсеяна, раздразнителна, чувствителна – това е нормалното ти състояние от няколко месеца насам. Чудото на новия живот, който расте в теб, те променя с всеки изминал ден.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Разсеяна, раздразнителна, чувствителна – това е нормалното ти състояние от няколко месеца насам. Чудото на новия живот, който расте в теб, те променя с всеки изминал ден.
Предлежанието показва коя част на плода е разположена най-ниско в матката или родилния канал, т.е. коя част е водеща. Виж какви са спецификите на седалищното предлежание, може ли да се промени и какви са особеностите при раждането.
В по-ранните срокове (краят на втория триместър и началото на третия) до около 30 гестационна седмица може да достигне до 15-20%, но с приближаването към термин се установява главично предлежание.
Може да се установи също чрез влагалищен преглед, при който тактилно се изследва предлежащата част. При този метод голяма роля играе и опитът на акушер-гинеколога. Не рядко се допускат грешки. Или чрез използването на т.нар. прийоми на Леополд. Чрез един от тях с две ръце внимателно се установява над срамната кост коя част на бебето е разположена (също е нужна опитност при преценката).
Най-често това става до 37-38 гестационна седмица, след което се определя начина на родоразрешение - нормално или оперативно.
Има и такива, които съветват нищо да не се прави, защото опитът е показал, че намесите са малко ефективни и не се постига желания резултат. Има възможност и за лекарска намеса – т.нар. външно верзио, при което чрез специален прийом лекарят се опитва през коремната стена на майката да промени положението на бебенцето. Това изисква спазването на определени условия. Но и в тези случаи не винаги се получава промяна на предлежанието и почти не се използват у нас.
Нужно е да знаеш...
По отношение на спецификата на раждането трябва да се знае, че механизмът на раждане е напълно различен от този при главичното предлежание. Раждането е по-бавно и има опасност от някои усложнения: задържане на брадичката над симфизата (срамната кост), замятане на ръчички и др. Това налага добро познаване на методите за предотвратяване на тези усложнения, както и за справянето с тях.
Не е задължително раждането да се случи по оперативен път. Решението се взима от акушер-гинеколог, който много точно трябва да определи: има ли особености таза на жената, има ли причини, поради които не може да роди нормално, какви са характеристиките на плода (положение - как са разположени крачетата, колко е голямо бебето, как са разположени ръчичките и др.).В акушерството има правило - при седалищно предлежание, ако има и медицинска индикация (независимо от какво естество), се предприема раждане чрез секцио.
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Предстои ти този тъй дългоочакван момент – раждането. И имаш нужда от...
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
Регулярното измерване на температурата след раждането за някои може да изглежда...
Акушер-гинеколози отчитат, че в днешно време ендокринните проблеми са втората...
Предстои ти този тъй дългоочакван момент – раждането. И имаш нужда от...
Най-очакваните празнични дни през годината са време за забавления, но и за...
Вашето тяло ще ви подскаже кога да отидете в болницата, след като контракциите...
Как да предпазите гърдите си от евентуални разранявания? Виж нашите препоръки...
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Влязох в 9-я месец и се притеснявам, че ще пренося бебето. Кога се решава...
Предлагаме ви няколко съвета, продукти и много идеи в снимки, благодарение на...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...