
Студова алергия
Както подсказва и името, студова алергия е алергична реакция на кожата под въздействие на студа.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Както подсказва и името, студова алергия е алергична реакция на кожата под въздействие на студа.
Саморегулацията на телесната температура се явява една от най-важните функции на организма. Поддържането на оптимална температура е необходимо условие за всички жизнено важни процеси, обезпечаващи нормалното състояние и самочувствие на човека. Обмяната на веществата, храносмилането, дишането, предаването на нервните импулси, овулацията – това са все процеси, чиито скорост и резултат зависят от температурния режим на организма. Повишената температура не е болест, а сигнал за нещо нередно, което се случва в организма.
За съжаление дори при благополучно завършило раждане има опасност от усложнения. Именно и затова, с цел да се предотвратят възможни усложнения, жената остава за няколко дни в болницата след раждането. Организмът на мама все още е много слаб, тъй като раждането отнема много физически сили. По време на физиологичното (т.е. неусложнено вагинално раждане) жената губи до 8 литра течности. Една такава значителна промяна в баланса на течности в организма се отразява на дейността на различните органи и системи, като на първо място – сърдечно-съдовата и отделителната системи.
Раждането е значително изпитание и за нервната система на жената. А от състоянието на централната нервна система до голяма степен зависят здравето и съпротивителните сили на организма.
По време на раждането и в първите часове след това в организма на майката настъпва голяма хормонална промяна, чиито резултати се отразяват и на психо-емоционалното състояние, и на здравето й като цяло.
Рискът от различни следродови усложнения значително се увеличава в следните случаи:
В следродилното отделение младата майка е под наблюдение на лекарите. И всяка сутрин прегледът започва с измерването на температурата. Тя е важен критерий, по който лекарите могат да съдят за общото състояние на майката и за възстановяването на организма след раждането. При наличието на някакво усложнение температурата винаги се повишава. Още повече често пъти повишената температура се явява първия признак на започващото усложнение.
На първо място това са сепсиси, които възникват в резултат на проникване на микроби в организма. Източник за такива инфекции са най-вече повърхността на рани, образуващи се по време на раждането. Понякога могат да бъдат резултат и от обостряне на по-рано съществуващи възпалителни процеси по половите пътища. Към локалните усложнения се отнасят т.нар. следродилна язва, метроендометрит, параметрит, салпингофорит, пелвеоперитонит, мастит и тромбофлебит.
Симптомите на всяко едно от изброените усложнения са повишена температура и възпаление на определен орган.
И все пак... Не винаги повишената температура свидетелства за развитие на заболяване.
Температурата може да се променя при стрес, алергична реакция, преливане на кръв, хормонални промени, прегряване. Следродилният период не е изключение в тази насока: в първите дни на майчинството е възможна повишена температура без наличието на патологичен процес.
Ето някои възможни случаи:
Нужно е да знаеш...
При всяко покачване на температурата след раждането е нужна консултация с лекар. Специалистът може своевременно да постави правилната диагноза или пък да те успокои, изключвайки дадено възможно усложнение. Правилната диагноза и лечение ще ти помогнат бързо да се оправиш и с нови сили да поемеш към майчините отговорности.
Не забравяй, че мама трябва да бъде здрава – от това зависи и здравето на бебето.
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушер-гинеколог, 25 ДКЦ, София
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Предстои ти този тъй дългоочакван момент – раждането. И имаш нужда от...
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
В киното не всичко е така, както в реалния живот, особено що се отнася до...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...