
Като на кино - какво знаем за раждането?
В киното не всичко е така, както в реалния живот, особено що се отнася до раждането. Доколко „кинематографическото“ раждане се доближава до реалното?
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
В киното не всичко е така, както в реалния живот, особено що се отнася до раждането. Доколко „кинематографическото“ раждане се доближава до реалното?
Когато се появят първите признаци, не бързай да грабваш чантата. Разбира се времето, което отнема раждането, е различно при всяка жена, но по принцип до финалната фаза на т. нар. изгонване на плода има достатъчно часове, които можеш да прекараш в по-уютна обстановка. Специалистите препоръчват възможно най-дълго да останеш в по-релаксираща и позната среда, за да избегнеш излишния стрес в болницата. А щом се чувстваш по-спокойна и уверена, това стимулира производството на хормона окситоцин, който спомага за по-бързото и безпроблемно раждане.
Ако първите контракции са през нощта, можеш да се отпуснеш в собственото си легло, а защо не и да поспиш колкото е възможно. Физическата активност не бива да преобладава – затова, ако сънят ти бяга, погледай телевизия или си пусни музика. Ако се успокоиш и намериш удобна поза за почивка, ще си спестиш излишни болки и притеснения, дори и раждането да се окаже дълго.
Вероятно по време на раждане, последното нещо, за което би ти хрумнало да мислиш, е масажа. А и доста жени предпочитат, ако е възможно никой да не ги докосва (и притеснява) точно тогава.
Само че според много специалисти, в този момент масажът може да спомогне за облекчаване на болките. Той стимулира производството на хормони, които се борят с чувството за болка, като например ендорфините. Освен това докосването на доверен човек действа успокояващо и придава сигурност в този напрегнат момент.
В случай, че изчакваш у дома появата на по-регулярни контракции, или дори ако вече си в болницата – но заедно с бъдещия татко, ще можеш да се възползваш от помощта му.
Разбира се, че го прави ежедневно дори и без да се замисляш за това :). Но когато става въпрос за раждане, дишането се оказва по-специално упражнение, което изисква предварителна подготовка. Не дишай учестено и накъсано - опитай се да го правиш по-бавно и дълбоко. Това има релаксиращ ефект и ти помага да се справиш с болката. А в допълнение дори се отразява благотворно на бебето, защото така до него достига повече кислород (особено по време на контракциите).
Не винаги традиционната поза по гръб е най-добра при раждане. Ако си в изправено положение и се движиш леко, това ще подпомогне наместването на главичката на бебето в правилната позиция. А земната гравитация е още един плюс за бързото разкритие и раждане. Движенията на таза ти също подпомагат увеличаване интензитета на контракциите.
Може да приклекнеш леко или да се хванеш леко приведена напред за маса или парапет на нивото на кръста - тази поза облекчава болката и напрежението в гръбнака, тъй като така тежестта на бебето притиска основно надолу.
Това не е шега :). Наистина ако до теб в този момент има близък човек, ще се почувстваш много по-сигурна и по-спокойна. Въпросът е, че у нас все още присъствието на таткото в родилната зала не е често срещано явление. А и ако силната ти половинка се притесни и паникьоса, това едва ли ще ти се отрази добре в такъв момент.
Ролята на придружител обаче изобщо не е за подценяване. Говори по въпроса предварително с персонала, за да проучиш практиката в болницата, в която си избрала да раждаш. Наличието на познато лице действа успокояващо. Ако това е партньора ти, той може да разбере нуждите ти, без да задава безкрайни въпроси, може да успокоява обстановката, да ти направи лек масаж или просто да те целуне и погали. А това има наистина вълшебна сила в такъв момент! Именно по тази причина специалистите препоръчват да се ходи на курсове за бременни по двойки.
Малки дози вкусна храна помагат да се поддържа нивото на енергия, а понякога раждането може да продължи неочаквано дълго. При това положение, ако не хапнеш нещо, тялото ви просто може да изключи, тоест контракциите да намаляват или дори да спрат.
Мюсли с кисело мляко, филийка пълнозърнест хляб и пилешки бульон са чудесен избор у дома, преди да тръгнеш към болницата. Избягвай обаче храни с високо съдържание на захар, същото се отнася за пикантното и киселото. Кафето и чаят не са препоръчителни заради кофеина, но прясно изцедените сокове ще ти подействат ободряващо.
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Предстои ти този тъй дългоочакван момент – раждането. И имаш нужда от...
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
Регулярното измерване на температурата след раждането за някои може да изглежда...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...