
Шестнадесета гестационна седмица
През 16 гестационна седмица твоето бебе е 16-17 см и тежи 85-100 г. Има си полови органи. Движенията на крайниците стават добре координирани.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
През 16 гестационна седмица твоето бебе е 16-17 см и тежи 85-100 г. Има си полови органи. Движенията на крайниците стават добре координирани.
Какво представлява истмикоцервикална недостатъчност и защо се прави серклажът? Бременността ви е многоплодна или сте имали поредица от аборти? Това изисква повече внимание към шийката на матката.
С този термин се обозначава механичното затваряне на маточната шийка с помощта на здрав конец или специален пръстен. Ако обстоятелствата налагат подобна намеса се препоръчва тя да се направи от 13-а до 18-а седмица от бременността и задължително в болнични условия. Понякога се налага пълна упойка, но по-често е достатъчна локална анестезия. Престоят в болница е 48 часа, защото в този период са възможни контракции вследствие на манипулацията и майката трябва да бъде под наблюдение.
В четвъртия месец от бременността плодът започва да нараства значително и да упражнява по-силно налягане върху шийката на матката. Именно тогава между 12-ата и 21-вата г. с. може да се наложи серклаж. Най-честата причина, за да се стигне до тази манипулация, е анатомична несъстоятелност на мускулите на шийката на матката в областта на вътрешния й отвор, или т.нар. истмикоцервикална недостатъчност (ИЦН). Подобно състояние се среща при жени вследствие на тежко раждане, когато разкъсванията на маточната шийка не са се възстановили, а може да се получи след един или няколко аборта.
В резултат на това вътрешният отвор на маточната шийка не удържа растящия през бременността плод, шийката се отваря и настъпват спонтанен аборт или преждевременно раждане. Има и други състояния, които предразполагат възникване на ИЦН. Примерно заразни заболявания на половите органи, хормонални нарушения, на чийто фон отслабва тонусът на мускулната тъкан и вътрешният отвор се отпуска под тежестта на бебето. Във всички тези случаи се прави серклаж, за да се подсигури успешното износване на бременността.
Обикновено това се случва през 37-а г. с., но е възможно и да се изчака по-дълго. Извършва се в болница, без упойка. Често раждането настъпва в следващите 24 часа след свалянето на серклажа, но ако се следва режим на пълен покой и повече лежане, бебето може да се износи и до термин.
При всичи случаи лекарите ще ви препоръчат да останете в болницата след манипулацията за по-голяма сигурност и възможност за постоянно наблюдение.
Консултант: д-р Даниела Велкова, акушер-гинеколог, болница „Вита“, София
mama
26.09.2013 14:32
Причините за женското безплодие могат да бъдат от психологичен или физиологичен...
Танцът на хормоните дирижира физиологичните промени в тялото така, че то да...
В 38-ата г.с. съм и докторът твърди, че може да пренося, защото нямам никакви...
Здравето на очакваното бебе зависи и от това как ще премине бременността. Ето...
Повечето килограми не са препятствие за майчинството, но могат да бъдат причина...
Ароматът на кафе от съседното маса направо те влудява. Набързо пресмяташ, че...
Бременността е прекрасно време, в което може да си доставиш много радост и...
Настинка, алергия, хормони? Те ли са причина за хремата точно сега, когато се...
От какво се причинява луксацията на тазобедрените стави и как да се борим с нея?
Може би току-що си разбрала, че си бременна, или вече с нетърпение очакваш...
От шестия месец на бременността ми спя много неспокойно. Дишам доста по-трудно...
Когато научиш, че очакваш дете, едва ли веднага ще осъзнаеш какво ти предстои....
3-5% толкова е приблизително честотата на ражданията на бебета в седалищно...
Преди раждането се измъчвате от много въпроси. Ето кои са най-големи страхове...
Мнозина вярват, че яйцата крият рискове за сърцето, но ново проучване доказва...