В България все още битува мнението, че бебето трябва да престане да се храни през нощта, щом навърши един месец. На практика обаче много майки установяват, че това е невъзможно. За съжаление получават този урок по трудния начин – с безсънни нощи, прекарани в опити да успокоят непрестанно плачещото си бебе, давайки му вода. В крайна сметка на сутринта самите те са изнервени, а бебетата спят изтощени от плача и най-накрая нахранени.
РИТЪМ – ТОВА Е КЛЮЧОВАТА ДУМА
Всяко мъниче има свой собствен такъв. Не можеш да очакваш едномесечно бебе да спи по 6 и повече часа, ако е изключително кърмено. Кърмата като физиологична течност се усвоява оптимално за около 2 часа, считано от началото на храненето. И е съвсем естествено мъниците да се будят толкова често, като най-големите им паузи да са не повече от 4 часа. Стомахчетата им с размер на голяма кайсия не могат да се препълнят толкова, че да държат ситост цяла нощ. А и не бива. На често по малко е много по-добрият начин на хранене. Бебето не се претоварва и не повръща (или поне го прави по-рядко).
КОГА ДА СПРЕШ НОЩНОТО ХРАНЕНЕ
Искреният отговор на този въпрос е – когато бебето е готово. С две думи – колкото бебета, толкова и „правилни” решения. Обикновено между 4-тия и 6-ия месец, мъниците са склонни да прекарват по-дълго време в сън. Но това може да е следобедният, а не вечерният такъв. Като цяло всичко зависи от твоята нагласа. Ако си привикнала да кърмиш легнала и спиш с бебето, надали е от толкова съществено значение, че малкото суче през нощта. За неготово здраве това определено не е проблем. Ако обаче вече 5 месеца се будиш с желание да не станеш от леглото и се чувстваш изтощена, то може би е време да опиташ да намалиш нощните хранения.
КАКВО КАЗВАТ СПЕЦИАЛИСТИТЕ
Както по всяка друга тема, така и относно нощното кърмене педиатричните школи се разделят на две крайни мнения. Лично аз, като консултант по кърмене и майка, винаги се старая да се придържам към златната среда. От една страна, не можеш да оставиш бебето си плаче, разчитайки, че като се умори, ще спре. Така мъничето научава урок, който гласи: „Никой не се интересува от мен”. От друга страна знам колко изтощително и физически, и психически може да ти действа фактът, че месеци наред някой буквално спи върху теб (дъщеря ми беше от този тип деца, докато не навърши 22 месеца). Та, именно защото мненията са диаметрални – спри да четеш и започни да разчиташ на инстинкта си, като оставиш бебето да те води.
Важно!
Ако бебето плаче неутешимо, когато се събужда, и това продължава повече от три нощи, то остави опитите за спиране на храненето за след две-три седмици.
КАК ДА ДЕЙСТВАШ Е, решила си, че ще спреш (или поне ограничиш) нощните хранения. Първо и основно – не рискувай да правиш това за една нощ. Както с всяко друго нещо, свързано с бебето, тук също е нужно търпение. Не започвай, преди малкото да е навършило поне 4 месеца, и си приготви плавен план за действие:
-
Не храни малкото и от двете гърди по време на нощните кърмения. Предлагай само едната, като оставиш другата за следващото събуждане.
-
Постепенно намалявай времето за кърмене през нощта. Отдръпвай се още щом усетиш, че бебето е отпуснало вакуума (в тези случаи, с риск да звучи „еретично”, можеш да предложиш биберон залъгалка).
-
Предлагай на бебето да се храни по-често през деня и особено в часовете преди сън.
-
Намалявай броя на храненията постепенно. Едно по едно.
-
Успокоявай нежно бебето в моментите, в които се събуди, и изчаквай, преди да му предложиш да суче. Може би то просто има нужда да те усети, а не толкова да се нахрани. Каквото и решение да вземеш относно нощното хранене, е добре да не забравяш, че бебето ти е толкова малко само сега. И само сега има точно такава нужда от теб. Дори да искаш, няма да имаш възможност да го приласкаеш и да спиш с него, когато стане на 15 години. Само ще се тревожиш кога ще се прибере през нощта… И пак няма да спиш!
Нужно е да знаеш
Не започвай опити за намаляване или спиране на нощните хранения, когато детето е болно, никнат му зъби или има нещо друго, което да го притеснява. Ако си започнала работа току-що, това също не е подходящо време. Имай предвид, че кърменето не е само хранене, а и незаменима физическа и емоционална връзка с мама. Затова не се опитвай да го заместиш, предлагайки вода.