Повръщането е един от най-често срещаните хранителни проблеми при новородените. Всяко пето бебе страда от това неразположение.
Обикновено се възниква към 2-рия месец и изчезва, когато детето започне да се изправя и проходи. Разбери кои са притеснителните симптоми и какво можеш да направиш, за да се справиш с него.
Всички бебета понякога връщат по малко от приетата храна. Някои обаче повръщат огромни количества мляко. Това се дължи на състоянието, наречено физиологичен гастро-езофагеален рефлукс.

Мускулите, които свързват хранопровода със стомаха, все още не са добре развити при бебетата до една година. Те не успяват да действат като еднопосочен клапан и част от млякото и стомашните сокове се връщат обратно в хранопровода. Получава се дразнене, подобно на парене. След сучене новороденото се извива, крещи и плаче поради дразненето, предизвикано от стомашните киселини. Това е нормално за бебето и в повечето случаи към 7-8-и месец оплакванията изчезват. По-често се среща при недоносените и при хранените с биберон бебетата. Обикновено повръщанията не са обилни и не са след всяко хранене. Бебетата често връщат кърма и нощно време. Ще разбереш по мократа възглавница на сутринта. А през деня ще видиш лека струйка мляко по бузката на бебето.
За какво да внимаваш?
Опасно е, когато в повърнатата течност се виждат следи от кръв. Такива повръщания могат да предизвикат или да усложнят дихателни проблеми като бронхит, ларингит, както и да доведат до хронично възпаление на хранопровода. В подобни случаи непременно се консултирай с лекар. Обсъди с него вероятността за наличие на алергия. Много често повръщането може да се дължи на алергия към белтъка на кравето мляко. Като цяло обаче тя се проявява наред с други симптоми. Педиатърът ще прецени дали състоянието е тревожно.
Слабо повръщане
Обикновено бебето изплюва малко мляко, когато се оригва по време на кърменето или след като вече е нахранено. Млякото излиза леко, не мирише лошо и не причинява страдания на бебето. Това е нормално и обикновено се случва 1 или 2 пъти на ден след хранене и не влияе върху развитието и апетита на мъничето. За да се избегне, достатъчно е да изчакаш бебчо да се оригне накрая. Следи да не приема мляко в прекалено големи количества и прави паузи по време на храненето.
Чести повръщания
Те не са опасни, но ако се повтарят прекалено, са признак за по-сериозно заболяване. В такива случаи непременно се консултирай с лекар. Честите повръщания могат да доведат до до обезводняване на бебето. Давай му често да пие малки количества вода и го сложи по коремче, за да не се задави.
Проблеми на новородените
Всичко става на мястото, където се срещат стомахът и дългата мускулна тръба на хранопровода. Отворът, който свързва тези две части, може да не функционира добре или да не е правилно развит, за да поеме механичната си роля. Вътрешният сфинктер на хранопровода няма тонус, затваря се лошо и тогава оставя стомашната кисела течност да се връща нагоре. Това състояние се смята за физиологично. Ако проблемът е по-сериозен, той ще бъде диагностициран още в родилния дом.
Необходимо е време, докато се задействат естествените механизми за борба с повръщането. По-късно започва отделянето на слюнка за промиване на стомаха, автоматичното свиване на хранопровода и нормалното функциониране на мускулите.