Майка псува и бие учителка, оставила сина й на поправителен

Майка на осмокласник в основното училище "Христаки Павлович" в Дупница нахълта...

Кметът на София ориса „Бебето на града” в болница „Вита”

По случай Деня на София кметът на столицата г-жа Йорданка Фандъкова ориса...

Кът за четене в детската стая

И тъй като ранните запознанства с необятния свят на книгите са много важни за...

Аз никога няма да правя така!!!

Някога мнооого отдавна, когато се опитвах да си представя как един ден ще...

Последно посещение: Дата и час: Съб Сеп 20, 2014 4:59 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Фев 18, 2010 4:32 pm 
Аватар

Здравейте,
15-дневния отпуск за раждане на дете, който се полага на бащата как се изплаща?

Знам, че бащата трябва да пусне молба за отпуск от датата на изписването на бебето и да е бил осигуряван, но не знам НОИ как изплаща този вид обещетение.
Дали е 100% дневен осигурит. доход или е 90% или 80% от осигурит. доход на таткото?
Бихте ли ми казали дали този вид отпуск за раждане на дете се третира като болничните или не?
Според мен би трябвало да се изплаща както платения годишен отпуск, но мисля, че НОИ може и по друг начин да действа!!! Все пак обозщетението идва от НОИ.
Също така ме интересува, по кой член и алинея да си го поискаме с бащата /казаха ми, че трябва да цитираме члена и алинеята когато пускаме молбата/?? :idea: :?:

Моля, ако някой е запознат да сподели!
:?: :idea:

Последна промяна ekandeva на Нед Фев 21, 2010 9:04 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 18, 2010 6:26 pm 
фурия
Аватар

Аз доколкото знам този отпуск може да се ползва до навършване на една годинка на детето. Болничният се издава от личната лекарка на бебето.
Ние още не сме го използвали, защото все забравям като ходим на консултация да кажа да го напишат.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 18, 2010 7:09 pm 
Аватар

До Нинката:

Не, не става дума за годишния отпуск за гледане на малко дете, а става дума за онази промяна в закона, която дава право на таткото да получи 15 дневен отпуск /платен/ веднага щом бебето се роди и изпише от родилното!
Той се явява еднократно право само на бащата! Ползва се по желание на таткото. Иначе другия отпуск за гледане на дете е 1 година и се прехвърля по желание, но аз питам само за 15-дневния бащински отпуск по случай раждане на дете!
Притеснява ме, че не знам как става заплащането на тези 15 дни, а също и по кой член да си го поискаме с бащата /трябва да цитираме члена и алинеята когато пускаме молбата/ :?: :)

Последна промяна ekandeva на Нед Фев 21, 2010 9:04 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 18, 2010 8:19 pm 
бърборко
Аватар

Ето ги разпоредбите по въпроса:
ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Раздел I
Обезщетения при временна неработоспособност и трудоустрояване

Чл. 45а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 2009 г.) (1) Отпускът при раждане на дете по чл. 163, ал. 7 от КТ се ползва въз основа на писмено заявление на бащата. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако бащата няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.

(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.

Срокове за изплащане на паричното обезщетение при бременност и раждане
Чл. 50
(6) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда, ако отговаря на условията по чл. 48а.

А условията са следните:
Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

А размера на обещетението е следния:
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 1.01.2006 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 1.01.2006 г., предишна ал. 2 - бр. 68 от 2006 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

На кратко казано бащата трябва да отговаря на същите условия като майката (12 мес. осигурителен стаж) и получава същия размер обещетение(90% от заплатата или сумата, на която се е осигурявал) за 15 календарни дни, които трябва да посочи в молбата - не от раждането или изписването на детето, а която дата той посочи.

Дано е станало ясно. Познавам един татко, на който много добре му се отрази тази отпуска, да не говорим майката колко беше доволна от тая работа. :lol:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 18, 2010 9:01 pm 
Аватар

maminkavania, много благодаря за изчерпателния отговор! От него става ясно, че бащата посочва датата, от която иска да вземе 15-дневния отпуск! Аз това не го знаех, мислех, че този отпуск се взима само и единствено от деня на изписването на бебето. Явно съм се заблудила! Благодаря ти за точния отговор! Сега ще кажа на таткото хубавата новина! :D :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 23, 2010 1:14 am 
любопитко
Аватар

И аз знам,че е от деня на изписване,на нас поне така ни казаха.Провери,за да не изпуснеш срока,както стана с нас.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 24, 2010 2:24 pm 
бърборко
Аватар

Да, въпреки написаното в наредбите, дето ги изнамерих, бащите, с които говорих са писали като начална дата за отпуска датата на изписване на майката и бебето от болницата!

Не знам защо така се получава, но за по-сигурно напишете и вие тази дата!

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 01, 2010 10:44 pm 
Аватар

Да, и ние така ще направим - ще пишем за начална дата, датата на изписването от родилния дом. Мисля, че така е най-логично, четох кодекса и наредбите няколко пъти, набляга се многократно на документа удостоверяващ датата на изписването. Щом искат този документ, значи това е и датата, от която стартира отпуската, поне според мене!
Друг е въпросът, че има вероятност да хвана почивни и празнични дни и в този случай не знам как се процедира! На мен термина ми е малко преди Великден и ако например ме изпишат по време на празниците е глупаво после да пускаме отпуската с начален празничен и неработен ден..... Но щом така пише в наредбата май ще се наложи да дублираме отпуската с празничните дни..... По принцип това положение не е конкретизирано в нормативните актове и доста ме притеснява! :?: :idea:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 10, 2010 3:37 pm 
фурия
Аватар

ekandeva написа:
До Нинката:

Не, не става дума за годишния отпуск за гледане на малко дете, а става дума за онази промяна в закона, която дава право на таткото да получи 15 дневен отпуск /платен/ веднага щом бебето се роди и изпише от родилното!
Той се явява еднократно право само на бащата! Ползва се по желание на таткото. Иначе другия отпуск за гледане на дете е 1 година и се прехвърля по желание, но аз питам само за 15-дневния бащински отпуск по случай раждане на дете!
Притеснява ме, че не знам как става заплащането на тези 15 дни, а също и по кой член да си го поискаме с бащата /трябва да цитираме члена и алинеята когато пускаме молбата/ :?: :)

Много добре те разбрах за кой отпуск питаш.
Ние още не сме го ползвали, а Дивна е вече на почти 7 месеца. Аз знам, че може да се използва до навършване на 1 годинка на детето, ама може и да греша.

Последна промяна Ninkata на Сря Мар 10, 2010 3:51 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 10, 2010 3:42 pm 
фурия
Аватар

Аз имам няколко въпроса: Кой всъщност изплаща този отпуск, държавата или предприятието? И има ли някакъв образец за това заявление? То на счетоводителят на фирмата ли се дава?

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 10, 2010 5:41 pm 
любопитко
Аватар

Нинче,моя съпруг тъкмо си смени работата,когато ни изписваха и между двете работи имаше няколко дена прекъсване,колкото да си оправи документите.Изписаха ни на 30.06 и той трябваше да започне работа на другия ден-такава беше предварителната уговорка,защото не се знаеше кога ще ни изпишат.След като подаде документи за този отпуск по бащинство обаче,ни изпратиха писмо от НОИ,че няма да му изплатят дължимото,понеже трябвало да има поне един ден работен в новата фирма,преди изписването тоест да е на работа от 29.06.И така,заради този 1 ден-не ни платиха нищо.А инъче,парите се изплащат от държавата,но документите доколкото знам се оформят във фирмата.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 11, 2010 10:44 am 
Аватар

Да, ИМА образци на дкументи, които таткото трябва да попълни и даде в счетоводството на работата си. После от счетоводството изпращат ЗАВЕРЕНИТЕ документи в НОИ. Образците са дадени като приложение към наребата за болничните и помощите /сега не се сещам точното наименование, но в гугъл излиза когато напишеш: 15-ет дневен отпуск за раждане на дете/ и могат да се изтеглят от нета!!! Аз си ги изтеглих, но има доста графички за попълване......
По отношение на изплащането в КТ, в КСО и в Наредбата пише, че парите се изплащат по реда на болничните, тоест идват от НОИ, а не от предприятието. :idea:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 11, 2010 1:50 pm 
фурия
Аватар

Eх, Вили много гадно се е получило :? .
За съжаление, счетоводителката на мъжа ми е много затрита и ако не си подготвим всичко ние, тя няма шанс да се оправи.
Само малко се съмнявам дали за нас вече не е късно и дали от НОИ ще ни изплатят нещо. Ама ще изтеглим това заявление, ще го попълним и ще се пробваме. :wink:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 11, 2010 3:36 pm 
любопитко
Аватар

Дано успеете Нинче,че си е гадничко като знаеш,че ти се полага,а нещо се обърка и неможеш да се възползваш.Все пак нямаме кой знае колко облаги от държавата в помощ на децата ни.Успех и хубаво да си починете по семейно.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 11, 2010 4:40 pm 
фурия
Аватар

Да ви кажа, обаждах се в НОИ, от там ме препратиха да звъня в Инспекция по труда и там ми казаха, че нямаме право да я ползваме тази отпуска. Изпуснали сме срока. Важи само от датата на изписване.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Модератор: arabela Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]