Аштън Къчър разказа как е избрал името на бебето си

Актьорът Аштън Къчър и годеницата му Мила Кунис станаха родители на 1 октомври,...

Легенда за тиквата на Хелоуин

Според легендата тиквата на Хелоуин е свързана с историята на един селянин на...

Да зарадваме децата с тиквен фенер за Хелоуин!

Как да направите тиквен фенер за Хелоуин? Да направите тиквен фенер за Хелоуин...

Днес е Хелоуин!

На 31 октомври САЩ и цял свят отбелязват Празника на вещиците и тиквите -...

Последно посещение: Дата и час: Съб Ное 01, 2014 8:56 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 05, 2009 1:17 pm 
любопитко
Аватар

За да се кърми, не е необходима до се прави нещо кой знае какво. Поне аз не съм правила, а такъв е опитът и на много други дългокърмещи майки. Ядях каквото ми се ядеше, пиех, колкото ми се пиеше. За да се кърми, в обшщия случай, жената трябва да има увереност, че има кърма, и да слага бебето по-често на гърда, защото кърмата идва със сученето. Разбира се, когато кърменето по някаква причина не се получава, има АМ.
Спирането на кърмата може да стане с хапчета, изписани от лекар, но това в повечето случаи се налага, когато се спира изведнъж - т.е. има много кърма, но трябва да се прекрати кърменето по някаква причина. Когато се отбива плавно, може спокойно да се прекрати без лекарства. След година и девет месеца кърмене аз направих второто. Пиех само по малко лецитин (който си е природен продукт) срещу запушване на каналите. Може да се пие чай от салвия или чай от мента, те действат спиращо, но не е добре да се взимат, ако майката е отново бременна например. Локалните компреси от зелев лист, намачкан, също отпускат. Впрочем този компрес помага и когато имаме напрежение в гърдите, без да искаме да отбиваме. Ще се учудите колко добре действа:)

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 4:40 pm 
любопитко
Аватар

Ето един полезен материал: http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_776_0.html

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 4:30 pm 
бърборко
Аватар

Здравейте,при мен беше малко по разли4но....кърмата ми спря сама,запо4нах да храня малкия с фризолак и 2 седмици след това едната ми гърда се наду,обадих се на моята ли4на лекарка и тя ми каза да правя топли компреси и когато ве4е изцедя гърдата да няма нищо да си купя хап4ета за спиране на кърма,така и направих и вси4ко е ок.това е от мен,дано съм помогнала с нещо

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Апр 17, 2009 3:25 pm 
любопитко
Аватар

Ох, и аз мисля вече да отбивам моя Руми и се чудя как е по-добре. Кърмата ми не е много, защото той суче само вечер по малко. Педиатърката ме посъветва да оставя сама да спре- да нося с един номер по-малки сутиени и да пия по-малко течности. Гинекологът ми ме посъветва същото, но все пак ми изписа и лекарства за спиране. И сега дилемата ми е голяма- дали да ги взема? Страх ме е единствено да не се получи някакъв проблем впоследствие.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 21, 2009 5:13 pm 
бърборко
Аватар

аз също вече трябва да отбивам бебо, казаха ми един бабешки метод - изцеждаш малко кърма / ако чувстваш напрежение/, намазваш си зърната с камфор и се стягаш с /може с по-дълъг шал- през врата,след това го завиваш на гърдите като горнище на бански/, но гърдите трябва да са повдигнати нагоре и да е мн. стегнато - и така се стои 3 дни. другият вариянт - изписаха ми Бромокриптин. но се чудя дали ако не правя нищо няма да си спе сама, то и без това вече толкова я има

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 23, 2009 3:53 pm 
Аватар

Аз от 20 дни не кърмя и през 3 дена се цедя, но само едва няколко капки има вече и се чудя до кога ще е така. Не съм пила хапчета, а плавно го отбих и тя почти ведна намаля много. Нямам напрежение, но гърдите ми като ги пипам имат много топчета, които малко ме притесняват. А и са толкова меки, че много трудно се цедят.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 02, 2009 8:33 pm 
фурия
Аватар

Да споделя докъде стигнах със спирането. След като детето само се отби, трябваше да спирам кърмата, която продължаваше да се образува, независимо от факта, че малкия сучеше само преди сън. Почти спрях да се цедя и не пипах гърдите до момента, когато не усещах, че трябва по-малко да ги изцеждам. В резултат тя не спираше. Пробвах с пристягане, но нещо не се получаваше и накрая отидох на лекар. Изписа ми Бромокриптин. Пия по 2 хапчета на ден. Първото хапче ми дойде малко кофти, но сега всичко се нормализира. Засега нямам проблем със страничните ефекти, което ме радва. При последния преглед ( беше вчера) ми каза да ги пия още няколко дена и пак да отида при него. Ако всичко е наред, ще ме прати на ендокринолог и с това приключвам. :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 02, 2009 11:54 pm 
бърборко
Аватар

аз също бях на 2 курса БРОМОКРИПТИН май месец, но още и още имам кърма /е не, че е кой знае колко, но все пак!/. но май взеха да ми стават пак едни бучки, че пак ще ходя по прегледи. а тоя бромокриптин толкова зле ми влияеше - световъртеж, гадене, почти както през бременността.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 03, 2009 8:52 am 
любопитко
Аватар

jivana написа:
аз също бях на 2 курса БРОМОКРИПТИН май месец, но още и още имам кърма /е не, че е кой знае колко, но все пак!/. но май взеха да ми стават пак едни бучки, че пак ще ходя по прегледи. а тоя бромокриптин толкова зле ми влияеше - световъртеж, гадене, почти както през бременността.

Живана, моят съвет е да не пипаш гърдите, за да проверяваш за мляко, защото по този начин стимулираш производството... А така или иначе всяка жена шест месеца след спирането на кърменето трябва да отиде поне на ехография на гърдите, а ако усеща нещо притеснително - и по-рано. Дано нямаш основания за притеснението...
Иначе има случаи на жени, които години след отбиването, и то с медикаменти, ако натиснат гърдата, излизат капчици мляко - това не е проблем, опасни количества в гърдите не се складират, ако няма производство, а малките се резорбират в организма.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 08, 2009 10:50 pm 
фурия
Аватар

Странични ефекти само при първите 2-3 хапчета имах, но после нямах проблем. Лошото е, че днес пак бях при доктора и когато провери за наличност на мляко, пак имаше. Направо се хващам за главата вече с това спиране. :? Дори стресовите ситуации не ми помагат. Мъжлето се майтапи с мен, че направо съм била като крава - рекордьорка. :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 16, 2009 11:28 am 
Аватар

Когато отбих Данаил (1 г. 1 м.) все още имах кърма за две деца. Гърдите пърите две дни ми бяха много напрегнати и болезнени. Изцеждах до облекчение на напрежението. Само за 3-4 дни, количеството образувано кърма рязко намаля и гърдите ми много се смалиха, почувствах и голямо облекчение. Ежедневно се проверявах за твърди образувания. Постепено спрях да се изцеждам. Месец по-късно при стискане, потичаше малко кърма. Справих се без лекарства.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 19, 2009 5:06 pm 
Аватар

хубавото в случая на авторката на темата е, че синът и сам се е отбил . Какво да кажат тези които мислят, хем как да отбият децата хем как да спрат кърмата. Прочетох много хубави мнения и опити свързани с проблема . Мога да добавя още едно име на лекарство за спиране на млякото Достинекс - не сум го използвала и незнам как действа. На мен ми предтои отбиване но по -скоро ме притеснява детето ми от колкото млякото , защото тя е толкова превързана към сученето , че понякога ме изтощава особенно нощем. Тази зима живот и здраве нека сучи на пролет ще се занимая с нея :teddy: тайно се моля до тогава да се отбие сама :bow:

Последна промяна djes_al на Пон Ное 09, 2009 12:11 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 19, 2009 8:12 pm 
фурия
Аватар

Голямата ми дъщеря я отбих на 1 година.Оставих я при баба ѝ и така като не ме вижда не се сети за сукане.Малката сама се отказа на 7месеца.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 09, 2009 1:27 am 
Аватар

Лекарството се казва Достинекс и се изписва от лекар, защото се пие по схема.
Но вместо лекарства, някои от които имат много неприятни странични ефекти, може да се използват натурални средства за намаляване и спиране на кърмата. Такива са чай от салвия /градински чай/, ментова тинктура, зелеви компреси на гърдите и постепенно разреждане на кърменията. Хубаво е кърмата да не се спира рязко, за да не се развали `фасона` на гърдата. Също така не се препоръчва стягане на бюста, защото може да се образуват запушвания, които трудно да се оправят и в последствие да си останат бучици.
За спряло производство на кърма се счита, ако за 24 часа без кърмене или изцеждане гърдите остават спокойни. Това че при стискане на зърното се появяват капчици кърма не е притеснително. С времето тази кърма се резорбира от организма и не представлява опасност. Важното е да не се изцеждат гърдите, за да не се стимулира отново производството на кърма.

Освен спирането на кърмата е важен момента с приучване на детето да се успокоява по друг начин, не чрез сучене. Може да се помисли да се предложи модел на заспиване на детето, да се изгради нов ритуал. Първоначално това ще бъде непосредствено преди сученето за заспиване. След известно време, когато детето започне да свиква с него, може да се сменят и сученето да става преди новия ритуал за заспиване.
Също така в процеса на отбиване може да се включи активно и таткото, който да доприспива детето, след като е било на гърда и майката го отделя преди да е заспал напълно.
Дневните кърмения може да се намалят, като се предлага на детето друга храна или напитка/вода, смяна на обстановката /понякога е достатъчно да се отиде в другата стая или да излезете на разходка/.
При намаляване на кърменията с цел отбиване е добре да не се отказа директно на детето, защото може да има обатен ефект. Детето се вкопчва в гърдата и не иска да я пусне. Може да се опита да се даде на детето да посуче, но да се правят уговорки за по-кратко кърмене.
При различните деца периода на отбиване може да бъде различен. Някои свикват по-лесно с новите ритуали, на други им трябва повече време. И както във всички аспекти на родителството, така и тук важи с пълна сила - търпение и постоянство.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 04, 2010 11:58 pm 
прохождащ
Аватар

Видях в един от отговорите че трябвало да се връзват и притискат гърдите, това са бабини глупости. От лекар знам, че можеш да си докараш доста проблеми. Аз още кърмя и искам вече да отбивам, но Али не иска. Със сигурност знам, че два месеца след спиране на кърменето се ходи на мамолог. Така ми каза моя лекар.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Модератор: galka2 Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]