С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Стартира Националната кампания за диагностика и профилактика на кожните алергични заболявания

През месец декември, тази година ще се проведе станалата традиционна ХІІ...

Губя контрол, когато... 5 съвета как да изпускаш парата

Надали има родител, който поне веднъж в живота си не е бил толкова ядосан (или...

Детска стачка? Не изпадайте в паника !

Ако детето ви внезапно откаже да яде, да спи или дори да ака, не се ядосвайте и...

40 идеи за коледни играчки от филц

Една подборка от 40 идеи за коледни играчки от филц. Трябват ви филц, ножици,...

Последно посещение: Дата и час: Пон Ное 30, 2020 2:25 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Фев 05, 2009 4:42 am 
фурия
Аватар

Мили мами,искам да ви попотам:
Какво знаете за ваксината?
Бихте ли се ваксинирали?
Правите ли редовни профилактични прегледи при генеколког?
Правили ли са ви цитонамазка?
Напишете всичко,което знаете или незнаете по въроса за ваксината...

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 05, 2009 4:51 pm 
фурия
Аватар

Преди доста време, когато стана ясно за съществуването на тази ваксина и тя започна да се предлага в БГ, се шумеше много по медиите.

Ще со позволя да копирам два поста от форума на zachatie.org:

"Ваксината е срещу ЧПВ /човешки папиломен вирус/. Сами разбирате, че ваксината не може да бъде срещу дадено заболяване. Просто журналистите обичат такива заглавия. Smile Ваксината е насочена към най-високорисковите генотипове ЧПВ 6,11,16 и 18. Дано не объркам имената, но предполагам, че се продава GARDASIL или SILGARD.

Най-точна информация за ваксината можеш да получиш от Доц. д-р Златко Кълвачев, Лаборатория по молекулярна вирусология, Национален център по заразни и паразитни болести, бул. “Столетов” 44-А, 1233 София, тел. 931-38-18, е-mail: kalvatchev@c0msys.net

За съжаление, проблемът с рака на маточната шийка у нас е драматичен, скринингът е много лош, заболяването се открива късно и много рядко в ранните стадии. Силно се надявам с приложението на ваксината нещата поне малко да се подобрят. Все пак за момента цената на ваксината е висока."

"1. Редовните профилактични прегледи - ще се изненадате колко малко жени го правят. Дори сред групата на най-образованите има жени, които с години не посещават гинеколога си, не им е правена цитонамазка и по никакъв начин не са профилактирани.

2. Цитонамазката - това е едно просто изследване. Все пак, както казва Айнщайн, всяко нещо трябва да бъде направено максимално просто, но не по-просто. С други думи, когато скринингът се провежда по-просто от максимално възможното, т.е. от неквалифицирани за целта лекари (каквито са общопрактикуващите) и се гледа от неквалифицирани специалисти, лаборанти и биолози, вместо от патоанатоми, резултатите са множество фалшиви изследвания и пропуснати диагнози.

3. Макар и при цитонамазки, насочващи към заразяване с ЧПВ, малцина жени правят генотипизиране за високорисковите вирусни типове. Типизирането е непопулярно и скъпо.

4. Дори открит, понякога ракът на маточната шийка се лекува неправилно.

5. Допълнителен цвят в картината внасят шарлатанските методи за диагностика и лечение на този сериозен проблем. Особен принос имат хомеопатите, включително сред тях и видни онколози."

Ето тук има повече информация за ваксината: http://www.cervarix.bg/?gclid=CL6g4uTAx ... tAodjB2c0g

Доколкото знам има възрастова граница при поставяне на тази ваксина. Ако не греша можеше да се поставя от 12 годишна възраст до 25. Естествено това е препоръчително само. не пречи ваксината да се постави и в по-късен етап.
Аз лично не съм си я слагала, въпреки настояването от страна на съпруга ми. Той много държеше да се ваксинирам, но аз отказах.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 05, 2009 5:05 pm 
фурия
Аватар

Аз четох някъде ,че е до 26год,но както казваш Нинче,няколко год разлика не е проблем.А ти защо отказа да си биеш ваксината?

ето малко инфо: http://www.az-jenata.com/?page=article&aid=5865

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 05, 2009 6:48 pm 
бърборко
Аватар

За да има смисъл от ваксината, тя трябва да се постави преди започването на половия живот. Аз също се бях замислила да си я слагам, но се консултирах с мой близък онколог. Той ме разколеба. Каза ми, че тази ваксина се препоръчва за жени с рисков полов живот ( т.е които имат много партньори ). При положение, че си с постоянен партньор, това само по себе си намалява риска от заразяване. Както всяка ваксината и тази не е безобидна и може да има сериозни странични ефекти.
Аз за себе си съм решила да не си я слагам.
Ходя редовно на профилактични прегледи 2 пъти в годината.
Веднъж годишно си правя цитонамаска.
Според мен профилактичните прегледи при гинеколог и мамолог са много важни. За съжаление много често жените подценяват профилактиката.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 06, 2009 3:14 am 
фурия
Аватар

Попрочетох малко и забелязвам разлика межди SILGARD и GARDASIL.Рая ти май говориш за GARDASIL?Така ли е? Защото http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=309685.0

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 06, 2009 9:18 pm 
бърборко
Аватар

Нямах предвид конкретен вид. Както вече писах отказах се от слагането на ваксината и не съм се интересувала от вариантите.
Или, ако си решила да се ваксинираш най-добре се консултирай с лекар, който ще ти разясни всичко и ще ти помогне да решиш. :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 07, 2009 2:59 am 
фурия
Аватар

Именно ,затова пуснах темата.Аз вече бях на генеколог,направих си цитонамазка,резултата чакам.Генеколкожката ме познава добре,тя ми е единствената генеколкожка,освен консултациите в нашия град през бремеността,и познава и майка ми,защото и майка ходи при нея и при мъжа й след генеколкогина операция.И понеже майка има операция вече ,лекарката ми предложи да се ваксинирам за всеки случай.Но тя ми каза ,че тази ваксина е английска(забравих й името),слага се на 3 етапа-сега,2месеца след първата инжекция ,и 4месеца след първата инжекция,каза че е за цял живот,че е 100% ефективна,но аз мисля,че и да е 95% пак е добре.220лв струва едната инжекция.МЪжо е на мнение,че щом има все пак риск(заради майка) ,а и всяка година знаете че се увеличава броя на заболелите,каза ми ,че предпочита сега да даде 660лв,отколкото след това ,чукам на дърво,да се мъчим с операции и всякакви последствия от заболяването,чак тръпки ме побиват.
Затова исках да чуя мнения,но за жалост получих само 2.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 1:22 am 
фурия
Аватар

В университета имахме една лекция относно точно това заболяване. Проблема беше, че по- скоро всичко опира до продажби на ваксините. Сигурно има полза от тях...няма спор, но и цената им е доста виска- ако можем да си го позволим, не би трябва ло да е проблем. Нали има една приказка- Ако не помогне, няма да навреди. Та, аз по- скоро залагам на редовните гинекологични прегледи, не че съм много редовна, но ТРЯБВА. Още само да добавя- вече се залага не на лечението, а на профилактиката. Така, че най- важно е да си ходим редовно на прегледи, да слушаме съветите на нашите лекари...все пак те си знаят работата и тяхната задача е да запазят здравето ни...

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 1:26 am 
фурия
Аватар

Съгласна съм Янче,но и ти сама казваш "залагам на редовните гинекологични прегледи, не че съм много редовна, но ТРЯБВА. "Трябва,но май не са много хората ,които посещават профилактично генеколог :roll:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 1:32 am 
фурия
Аватар

Права си,Иле, все се оправдаваме че я време, я пари няма... и после не дай си Боже да ни дойде до главата...намира се и време и всичко, но защо трябва да става така.... ОБЕЩАВАМ ДРУГАТА СЕДМИЦА ДА ОТИДА ПРИ ДЖИПИТО ЗА НАПРАВЛЕНИЕ!!!

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 8:42 am 
любопитко
Аватар

Иле,ето още малко инфо http://www.cervarix.bg/

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 6:31 pm 
фурия
Аватар

roskata написа:
Иле,ето още малко инфо http://www.cervarix.bg/

благодаря :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 6:43 pm 
любопитко
Аватар

Не, не бих се ваксинирала....

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 09, 2009 4:13 pm 
фурия
Аватар

Причина за рак на маточната шийка

В миналото е било широко разпрострнено погрешното схващане, че ракът на цервикса се предава по наследство. Проучванията доказват, че в 99,7% от случаите на РМШ той е причинен от човешки папиломен вирус (HPV). HPV е широко разпространен сред хората вирус. Той засяга кожата и лигавиците и е честа причина за много болестни процеси, включително рак на шийката на матката. Открити са над 100 различни типа HPV. Всеки от тях е обозначен с номер, по реда на н говото откриване. Специалистите подчертават, че не всеки тип HPV може да причини рак. Всъщност повечето от човешките папиломни вируси са нискорискови. Съществуват около 15 типа, които обаче са високорискови – онкогенни, и е възможно да причинят рак. От тях тип 16 и тип 18 са най-честите причинители на рак на цервикса.

Важно е да се знае, че тип 18 и тип 45 причиняват и повечето случаи на аденокарцином – вид рак, който е по-труден за диагностициране и се развива по-бързо.

Въпреки че инфекциите с HPV са често срещани, по-голямата част от тях са преходни. Проучвания сочат, че при 50-90% от заразените жени инфекцията се изчиства от само себе си в рамките от няколко месеца до две години.

Всяка сексуалноактивна жена е изложена на риск от инфекция с онкогенни типове HPV. Веднъж заразила се обаче, жената не изгражда имунитет към вируса и може да бъде заразена отново. Причината да не се изгражда имунитет към HPV при естествена инфекция е, че за разлика от други вируси, този не попада в кръвта, а остава на мястото на инфекцията и не предизвиква достатъчно силен имунен отговор.

Предпоставка за развитие на РМШ е продължителната инфекция с HPV. Тя се наблюдава, когато вирусът успее да се задържи в организма достатъчно дълго време, имунната система не може да реагира и човешкото тяло не може да се пребори само.

Период на развитие

Обикновено развитието на РМШ обхваща дълъг период от време – между 10 и 20 години. В редки случаи онкологичното заболяване може да прогресира и в рамките на една до две години.

Симптоми

Измененията в клетките на маточната шийка и предраковите състояния най-често протичат безсимптомно. Наличието на оплаквания като кървене, течение, болка при полов акт са признак за напреднало заболяване. Тези симптоми, обаче, могат да бъдат признак и на друго заболяване. Правилна диагноза може да постави единствено след обстоен преглед от лекар специалист.

Рискови фактори

Съществуват рискови фактори, които влияят върху инфектирането с HPV и такива, които влияят на развитието на рака.

Според изследвания рискът за жената от заразяване с HPV нараства с 15% за всеки следващ партньор. Рискът за жената се покачва и в зависимост от броя на дамите, с които партньорът й е бил – този риск се увеличава отново с 15% за всяка от предишните партньорки на мъжа. Около 70-80% от сексуалноактивните жени се заразяват с HPV през живота си, като в около 50% от случаите това заразяване с ава с онкогенни типове.

Употребата на презерватив намалява риска от заразяване, о не го премахва напълно, тъй като за предаване на вируса е достатъчен и само кожен контакт в гениталната област.

Развитието на рака на маточната шийка се влияе и от типични за повечето видове рак р скови фактори, които отслабват имунната защита на организма – тютюнопушене, замърсяване на околната среда, голям брой бременности и раждания, съпътстваща инфекция с хламидия и генитален херпес и др. При жени над 35 години, поради естественото отслабване на имунитета, спада и способността на организма да се справя с HPV инфекция.

Профилактика на РМШ

Има различни начини за извършване на профилактиката на това онкологично заболяване. Това са:

Първична профилактика – Тя се основава на предпазване от причинителя на заболяването. Жените се предпазват от продължителна или рецидивираща инфекция с онкогенни HPV. Типичен пример за такова предпазване е профилактичната ваксинация.

Вторичната профилактика представлява идентифициране и лечение на заболяването в ранните му стадии (дисплазии), преди да е възникнал рак. Пример за такова предпазване са профилактичните скринингови прегледи с извършване на цитонамазка.
Допреди известно време профилактиката на рак на маточната шийка се е състоеше основно от скринингов преглед за ранно откриване на заболяването и отстраняване на абнормните клетки.
Сега вече има възможност и за ваксинация, което обаче не отменя необходимостта от профилактични прегледи. Съчетанието ваксинация и профилактични прегледи осигурява възможно най-ефективна защита срещу РМШ.

Цитонамазкa по Papanicolaou (PAP test)

Повечето програми за масов скрининг в световен мащаб включват т.нар. цитонамазка, наречена на името на американския учен от гръцки произход Папаниколау. При гинекологичен преглед се вземат клетки от повърхността на маточната шийка. Взетата проба се разстила върху стъкло и се изпраща в специална лаборатория за търсене на абнормни клетки.

В зависимост от резултатите на цитонамазката се наблюдават пет групи състояния:

Група I и Група II – Липсва съмнение за рак или предраково изменение.

Група III – Съществува сериозно съмнение за предраково изменение и не е абсолютно изключено злокачествено заболяване.

Група IV – Съществуването на предраково изменение е почти сигурно.

Твърде вероятно е да има и злокачествено заболяване.

Група V – Почти сигурно се касае за злокачествено заболяване.

Приема се, че при нормални резултати от цитонамазката е достатъчно жените да се преглеждат веднъж годишно. За нормални резултати се приемат PAP І и PAP ІІ (Група I и Група II), като при резултат PAP ІІІА и нагоре жените вероятно имат HPV инфекция и/или дисплазия и подлежат на по-нататъшно диагностично уточняване чрез методите колпоскопия и биопсия.

Колпоскопия

Колпоскопията представлява директен оглед на съмнителните зони от маточната шийка с микроскоп и специален източник на светлина. Често се използват оцетен и йоден разтвор за по-добра визуализация на предраковите изменения.

Биопсия

Когато се налага, се взима и щипкова биопсия – тъканна проба от предраковото изменение, която се изследва под микроскоп за окончателно уточняване степента на развитие на изменението (дисплазия/CIN І, ІІ, ІІІ).

Ваксинация срещу РМШ – първична профилактика

Ваксината се приема като важна част от профилактиката на РМШ, тъй като заедно с ефикасна програма за скрининг тя може да осигури още по-добра защита от РМШ. Ваксините за РМШ осигуряват защита срещу инцидентна и продължителна, над 6 месеца инфекция с онкогенните HPV типове, а оттам – срещу предракови изменения от всички степени и срещу рак на маточната шийка.

Ваксинацията както за млади момичета, така и за жени в сексуално активна възраст се назначава и извършва от лекар.

Разработката на ваксините срешу РМШ започва още в началото на 90-те. Съществуват 2 ваксини, като между тях съществуват известни различия. И двете обаче са били обект на редица изследвания.

Изключително важно за ефекта на която и да е ваксина е тя да има продължително действие. В случая с ваксините срещу РМШ то се измерва с наличието на голямо количество защитни антитела срещу HPV в кръвта, което не намалява във времето, и с предотвратяването на самата поява на дисплазии, причинени от тези вируси, в годините на проследяване ефекта от ваксините.

Предлагаме ви някои от най-разпространените заблуди по отношение на ваксинацията

ЗАБЛУДА 1: Ваксинация срещу РМШ не може да се прави на жени над определена възраст.
Една от ваксините е проучена по отношение на имуногенност и безопасност при жени от 10 до 55 години, като у всички тях ваксината е предизвикала изработване на антитела в достатъчно количество за предпазване от заразяване с HPV 16 и 18 тип, при добра поносимост.

ЗАБЛУДА 2: Ваксинацията срещу РМШ крие опасност от заразяване.
Това е абсолютно погрешно мнение. Не е възможно заразяване о HPV ваксина, тъй като тя не съдържа ДНК от вируса, а само копие на н говата белтъчна обвивка.

ЗАБЛУДА 3: Ваксинацията има ефект само преди начало на полов живот.
Изследвания показват, че ваксинацията е от полза, независимо от възрастовата група.

ЗАБЛУДА 4: Ваксината лекува вече настъпили изменения
Ваксинацията предпазва от инфекция с HPV, но не лекува започнали изменения в клетките. Ваксината е профилактична, а не терапевтична.

ЗАБЛУДА 5: Когато си постави ваксина, жената може и да не ходи на профилактични прегледи.
Рискът от развитие на РМШ след поставяне на ваксина сериозно намалява, но не изчезва, тъй като ваксинацията не предпазва от всички онкогенни типове на HPV. Ваксинация, съчетана с редовен скрининг, осигурява възможно най-висока защита срещу РМШ. Освен това профилактичните прегледи са важни за диагностициране и лечение на състояния, различни от свързаните с РМШ.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 09, 2009 4:19 pm 
фурия
Аватар

ilito82 написа:
А ти защо отказа да си биеш ваксината?

Отказах се, защото като цяло съм против ваксините. И смятам, че е токсична и вредна за организма. Също така, мисля че това е един фармацевтичен бизнес.
Да сме живи и здрави всички и да не се налага на никоя от нас да се сблъсква с такова нещо!

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Модератор: galka2 Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]