С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Цвете според зодията

Стайните растения са свързани със зодиака, поради това желателно e да...

Да направим мартенички

Посрещнете пролетта с усмивки и с красиви мартенички, изработени с помощта на...

Бебешки терлички - 45 модела

Вижте 45 модела на плетени детски, бебешки чорапи и терлички.

Киста на яйчника - симптоми и лечение

Много жени развиват киста на яйчника в определен етап от живота си. Тя...

Последно посещение: Дата и час: Вто Мар 02, 2021 4:05 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 243 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Мар 20, 2008 8:00 pm 

Предстои ми да захраня дъщеря си.Тя е на 3м.и 15дни,опитах със сок от ябълка и в момента е със запек :( .Като видях ефекта от ябълката и спрях захранването.Незнам кога пак да опитам и най-важното с какво,с плод или зеленчук.Ако може да ми дадете съвет ще съм Ви благодарна!!!

Върнете се в началото
Offline Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 21, 2008 10:11 am 
любопитко
Аватар

Миличка, най-добрият съвет, който мога да ти дам е да отложиш захранването до 6 месец. Не знам защо си се разбързала още от 3-ти месец, след като това изобщо няма да се отрази добре на детенцето. Можеш да прочетеш статиите, които сме публикували и ще продължаваме да публикуваме в сайта (в Майчинство/Кърмене и хранене, както и в Майчинство/Здраве), относно храненето и захранването на децата - и сама да прецениш дали да се довериш (вероятно) на поредния педиатър, който "бърза" със захранването или да вземеш по-доброто решение да оставиш детето единствено на кърма (или адаптирано мляко), както си му е реда, до 6 месец.
Успех!

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 21, 2008 11:35 am 
Аватар

съгласна съм с Vesita,а и сокът не храни,аз все още не давам сокчета,но бебето ми е на 9 месеца и му давам вече настъргана ябълка и банан.Аз започнах захранването с оризова каша,а после захраних със зеленчуково пюре.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие: hi
МнениеПубликувано на: Пет Мар 21, 2008 3:36 pm 
любопитко

Аз започнах да храня дъщеричката си още в 4-5мес.Тоест започнах да и давам,да опитва от всичко по малко.Каквото ядяхме ние и давах и на нея.Но в малки количества,разбира се.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 21, 2008 3:40 pm 
любопитко
Аватар

От детският педиатър,при който водя детето си знам,че детенце трябва да стане поне на 4 мес. за да захраниш,като крайният срок да започнеш да въвеждаш друга храна различна от кърма и АМ е 6мес.
Посъветваха ме да захраня първо със зеленчуково пюре,а след това с плодово,тъй като има вероятно при обратно захранване детето да не хареса зеленчуковото пюре след като първо му е предложено плодовото.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 22, 2008 1:06 pm 
любопитко
Аватар

от 2 седмици започнах да двам пюренца на малката ми по 1 път на ден и от 2 дена кашичка + кърма,след 2 дена става на 6 месеца

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 24, 2008 6:55 pm 
любопитко
Аватар

Аз започнах захранването с оризова каша на 5,5 мес.,дотогава беше само на кърма.Моето мнение е,че не трябва да се бърза със захранването-поне да стане на 4 мес.,а ако е на кърма -може да се изчака до 6 мес.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 25, 2008 2:05 pm 
прохождащ
Аватар

Здравейте,

Прочетох 2 книги за храненето на бебетата, имаше и много примерни менюта. Мненията са различни. Общото обаче е, че ако детето все още суче, т.е. се храни с естествена кърма, захранването с друга храна може да почака (до навършване на 6 месеца). Ако обаче яде адаптирано мляко, може да се започне захранване много по-рано (например след 3-4 месец.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Вто Мар 25, 2008 4:14 pm 

Здравейте,относно захранването освен че я кърмя и дохранвам с АМ,защото не й стига само кармата.Незнам това дали е проблем (дохранването),но благодарение на вашите мнения вече се ориентирах и реших,че след като навърши 4 мес.ще започна захранването.И като чета не е задължително да е с прясно изцеден сок,може и каша.Благодаря Ви!!!

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 25, 2008 5:00 pm 

LIDIA, съветът ми е да избереш каша, в която няма глутен (оризова). Мамите, които избират кашите за захранване, обикновено го правят, за да заситят повече бебоците преди лягане, за да не се будят нощем от глад и да спят цяла нощ. Ако си решила така, започни да слагаш с последното вечерно хранене по 1 лъжичка каша в адаптираното мляко. Ще се убедиш, че бебчето ще спи до по-късно така. По принцип педиатрите препоръчват кашата да бъде следобедно хранене (към 16,00), но с този номер - сгъстяване и подсилване на вечерното хранене с каша една приятелка научи нейната беба да спи цяла нощ без да се буди до към 7-8 сутринта.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Вто Мар 25, 2008 7:02 pm 

Мерси petq_1979,моята дъщеричка скоро ще стане на 4м.,от около месец и половина вече не се сабужда вечер.Като си хапне към 24.00ч.и спи както каза ти до към 8.00ч.,което мен идеално ме устройва :D .Първо мислех да започна с картофено пюре мое производство,но мисля че ще е най-добре с оризова каша,но вече към края на април.Само още 1 въпрос кашата замества ли едно ядене или не и какво количество трябва да се дава????

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 26, 2008 11:43 am 
прохождащ
Аватар

Аз започнах да захранвам бебо на 4 месечна възраст - кърмех и дохранвах с АМ. Единственият лош спомен ми е бил с пасиран банан (на 7-8 месеца), който той лакомо излапа и после го боля стомахчето. Ето ти примерно меню за 5-6 месечно бебе, като на 4 месеца можеш да започнеш съвсем бавно и в малки количества да добавяш нови храни:

Примерно меню за дете на 5-6 месечна възраст

След сън – кърмене, адаптирано мляко
10,00 ч. - плодово пюре или безглутенова каша - редувай, 2-3 лъжички плодов или зеленчуков сок (ябълка, круша, морков...), дохранване с кърма или адаптирано мляко
14,00 ч. – гъста супа или зеленчуково пюре (картофено), дохранване с кърма или АМ
18.00ч. – кисел, каша, плодово пюре, дохранване с кърма или АМ
преди сън – кърмене, АМ

В началото наблягай на кърмата и АМ, въвеждай новите храни една по една, като интервалът, между добавянето на всяка нова храна да не е по-малко от 3-4 дена. Можеш първите дни да даваш само 2-3 лъжички плодов сок към 10 часа и 2-3 лъжици каша при следобедното хранене с мляко. След седмица-две започни и преди обедното мляко да добавяш зеленчуково пюре или пасирана супа.
Постепенното добавяне на различните храни гарантира сигурност, че ако детето не понесе някоя храна, ти ще си сигурна коя е тя! Не давай толкова рано пресни пасирани плодове. Има една много хубава книга, казва се „Хранене на бебето (детето)” – имам я някъде у дома. Там има примерни менюта и рецепти за всяка възраст. А иначе остави бебчето да ти покаже какво обича и какво - не.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 26, 2008 11:46 am 
прохождащ
Аватар

Между четвъртия и шестия месец, новите храни, който ще бъдат въведени са: зърнени храни за деца, варени плодове и варени зеленчуци.

Зърнените храни: зърнените детски храни често са първите храни на не млечна основа, които се въвеждат. Те имат следните предимства:
• предизвикват чувство на ситост, без да се увеличава обема на шишето, защото са богати на нишесте и се преработват бавно;
• стимулират развитието на дейността на амилазата в задстомашната жлеза, благодарение на внасянето на малки количества нишесте;
• позволяват вкуса на бебето да бъде събуден нежно, като се слагат в шишето, с което е свикнало.

До 6 месечна възраст храните на бебето не трябва да съдържат глутен. Първия месец започнете по възможност с диастазен вид (по-добра смилаемост), след това постепенно разнообразявайте вкусовете и хранителния дял като му предлагате 3 до 4 различни зърнени храни.

Плодовете: между 4 и 6 месеца, първите изобщо плодове, които ще предложите на бебето са ябълката и крушата. После ще въведете дюлята, прасковата, кайсията, сливата и банана. Ще трябва да изчакате 6 месеца, преди да му предложите плодове със семки (пр. ягода) и 12 месеца преди да му дадете кивита и екзотични плодове.

Как се приготвят? Предлагайте му варени плодове, под форма на компот, без да добавяте захар. В началото можете да разредите компота в шишето, по-късно, когато бебето е склонно да го приеме, му ги давайте с малка лъжичка.
Какво количество? В началото му давайте 1 до 2 кафени лъжички плодове на ден (5 до 10 грама), след това постепенно увеличете до достигане на 50 грама на ден. Внимание, както с всяка нова храна, предлагайте само по един нов плод на ден, за да може бебето да свикне с новия вкус.

Зеленчуци: в началото се препоръчва да се въвеждат зеленчуци със сладък вкус като морковите, броколите, праза (белия само), картофите, зеления боб и тиквите.
Как се приготвят? Трябва да бъдат сварени във вода, без да се прибавя нито сол, нито мазнина и след това смлени на супа. В началото вместо водата в шишето с мляко, сложете от тази супа и от ден на ден, ще прибавяте смлени зеленчуци до достигане на гъста супа.
Какво количество? Започнете като му давате 1 до 2 кафени лъжички зеленчуци на ден (5 до 10 грама), след това, постепенно увеличете до достигане на 50 грама на ден.
Внимание, предлагайте само по един нов зеленчук на ден, за да може бебето да свикне с новия вкус.

Принципи при захранването:
1. Новата храна се въвежда на възрастта, на която е препоръчано това да стане. Прекалено ранното или прекалено късно въвеждане имат негативни последици.
2. Детето трябва да е напълно здраво. Не се въвежда нова храна, когато детето е болно.
3. За да се следва нормалната схема на захранване, физическото развитие на детето трябва да е в норма. Ако има някакви проблеми, е възможно отклонение от обичайната схема на захранване.
4. Не се въвеждат две храни едновременно. След като детето свикне с една храна, трябва да мине поне седмица, докато се въведе втората.
Как се захранва?
Новата храна се въвежда постепенно. Започва се с 6-7 лъжички, докато не се стигне количеството, с което се замества съответното млечно хранене. След което поне една седмица детето яде пълната доза.Едно уточнение: Децата свикват с различните храни по различен начин. По правило почти всички деца най-бързо свикват с кашата. А сравнително трудно – с цяла порция зеленчуково пюре. Има и една малка част, които най-трудно възприемат попарата.
Запомнете: Насилие не бива да има. По-добре малко да забавите захранването – вместо една седмица, да отнеме десетина дни. И още нещо, което доц. Маринова препоръчва – добре е да захраним бебето с готова храна – каша или пюре, а не с домашно приготвена. Това се препоръчва, защото в готовите пюрета качеството на продуктите е гарантирано (или поне би трябвало да бъде).
Захранването
Кое се нарича ранно захранване?
Когато едно млечно хранене се замени с друга храна, преди детето да е навършило 13-седмична възраст (малко повече от три месеца).
За късното захранване
Много майки предпочитат да захранят децата си след 6-месечна възраст, а и Световната здравна организация препоръчва това да става след тази възраст. Вашето мнение?
Асоциацията на педиатрите в България не е съгласна с това. Аз също не съм съгласна и смятам, че леко са поизкривени препоръките на Световната здравна организация (СЗО). Независимо на какъв вид мляко е детето, ако до 5–6-месечна възраст то не бъде захранено, ще има дефицит на енергия. Тъй като не може на едно дете на 4 месеца да му давате на всяко хранене по 200 мл кърма или мляко, за да достигнете енергията, която му е нужна. Освен това късното захранване води и до един друг проблем – много трудно свикване с храните. Нека не забравяме, че има хранителни съставки, които не са в достатъчно количество в млякото. Само един пример ще ви дам. Ако майката не е имала анемия по време на бременността и детето е родено доносено (това са максимално добрите условия, за да има оптимален резерв от желязо), този резерв на 5-месечна възраст е вече изчерпан. Това е възрастта, в която детето е абсолютно зависимо от вноса на желязо с храната. Най-добре се усвоява желязото от месото.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 26, 2008 11:50 am 
прохождащ
Аватар

Храни, които е добре да се избягват.

- Банани - през първите 4 месеца избягвайте да ги ядете, нито давайте на бебето
- Лук и чесън - ограничете употребата им. Някои кърмачета не искат да сучат, ако майката
е яла повече лук или чесън; също така се смята, че могат да причинят газове на кърмачето.
- Ягоди - през първата година на детето не ги яжте, нито давайте на детето - възможни са алергии.
- Праскови и кайсии - докато не навърши 1 1/2 години, не давайте на детето, и ограничете вашата консумация до 1-2 плода на ден, белени. Когато давате на детето, следете за алергична реакция и не давайте по много.
- Дюли - не давайте на детето, докато не стане поне на 5 месеца.
- Стар боб - не прекалявайте, когато ядете, смята се, че може да увеличи газовете на бебето.
- Домати - възможна е алергична реакция, давайте внимателно и по малко в началото.
- Черен чай, кафе и газирани напитки употребявайте в умерени количества.
- Шоколад (какао, захар) - детето се превъзбужда, също така това много вреди на новите зъбки, а после и на постоянните. Детето ви няма нужда от толкова сладко, по-добре давайте ябълка.
- Хляб и всякакви житни изделия – съдържат глутен. Според някои източници глутенът може да се поема от бебетата след 6 месечна възраст, според други – дори по-късно, следователно не бързайте с попарата.
- Фъстъци, соя – те са типични алергени дори за възрастните хора.
- Яйца
- Мед (дава се след навършване поне на 1 година, някои препоръчват дори след 2)

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 26, 2008 12:12 pm 
любопитко
Аватар

Лидиа, аз например започнах захранването с каша от елда, която сама си приготвях. Продава се в магазините, обикновено на щанда за диетични храни. Вари се в съотношение 1:3 (ако не се лъжа) 15-20 мин., след това се пасира. Като начало една лъжичка, смесена с кърма/адапт.мляко. Постепенно увеличаваш количеството. Следващата храна може да е пюре от морков/картоф.
Интересно е, че в Германия например месото обикновено е втората храна. Там ако си спомням добре започват с моркови или картофи.
Елдата е много подходяща за начало на захранване, понеже е много богата на желязо, чиито запаси в организма на бебето към 5-6 месечна възраст значително са намалели.
Оризовата каша е другата, която много се използва за захранване, но аз лично се опасявах от запек (който е неизбежен, в крайна сметка, де....)

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 243 мнения ]  Модератор: galka2 Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]