
Какво показва термометърът след раждане?
Регулярното измерване на температурата след раждането за някои може да изглежда излишно. Но тази процедура определено има голямо диагностично значение. За какво може да бъде сигнал повишената температура?
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Регулярното измерване на температурата след раждането за някои може да изглежда излишно. Но тази процедура определено има голямо диагностично значение. За какво може да бъде сигнал повишената температура?
Розеола, позната още с имената Шеста болест, Бебешка шарка и Тридневна треска, често срещано вирусно заболяване, което се проявява при децата между 6-месечна и 3-годишна възраст.
Вижте кои са характерните особености на розеолата и как да действате при „срещата” с нея.
Розеолата често е наричана Шестата болест, тъй като това е шестото заболяване при децата, проявяващо се с обрив. Първото е рубеолата, второто – скарлатина, третото – морбили, четвъртото – бактериално заболяване, което вече не е широко разпространено, и петото – Еритема инфекциозум.
Розеола се причинява от два херпес вируса – херпес вирус 6 и херпес вирус 7. Те се предават по въздушно – капков път и най-често от хора без никакви видими симптоми. Самото заболяване обаче е силно заразно, а инкубационният му период е около 10 дни.
Симптомите за него се проявяват едва след около 2 седмици (ако въобще се проявят), обикновено протича без усложнения и доста често – незабележимо.
Розеолата обикновено започва с внезапна треска и температура над 39,4 градуса. При някои деца се появяват и леко възпалено гърло, хрема и кашлица, понякога и подути лимфни възли на врата.
След около 3 до 5 дни треската изчезва също толкова внезапно и се появява розов обрив. Той най-често започва от тялото и врата, но може да се разпространи и по ръцете, краката и лицето на детето.
Продължителността на обрива варира от няколко часа до няколко дни, под формата на малки петънца или на релефни нарушения по кожата. Около някои се образува по-светъл ореол и побеляват при натиск.
Другите симптоми на розеола включват:
Около 10 – 15 % от децата, заразили се с розеола, преживяват фебрилни гърчове (загуба на съсзнание и конвулсии) заради високата температура. Но колкото и страшно да изглежда това състояние, то е безвредно за здравето.
Розеолата не подлежи на никакво конкретно лечение и подобно на повечето витсуни заболявания отминава от самосебе си. Най – важно в този период е детето да получава достатъчно почивка на легло и да приема много течности за избягване на дехидратация.
В зависимост от степента на треската и състоянието на малчугана под нейно въздействие, се предписват медикаменти за понижаване на темепературата (ацетаминофен и ибупрофен). Много благотоврно в тази ситуация действат компресите или навлажняването на тялото с хладка вода.
Същевременно трябва да се вземат мерки, които да спрат разпространяването на заболяването. Задължително е всички членове на семейството често да мият ръцете си, а малкият пациент да остане у дома поне докато треската премине, за да се установят причините за нея. Ако след това се появи обрив, вероятно карантината ще продължи още няколко дни.
Кои са възможните причини за повишена температура при детето и колко опасна е...
От апендицит страдат хора в различни възрасти, но възпалението се среща...
Първата година е период, в който бебето расте най-интензивно и същевременно се...
Полени, бактерии, вируси... Дори най-малките деца имат нужда от защита – за...
Според статистиките все повече деца в невръстна възраст имат проблеми с очите и...
Не се сърди на педиатъра, ако ти каже, че детето ти е дебело. За него е...
Как се развива детето ти? Да, ти имаш собствено наблюдение върху интелекта му,...
Физическото наказание на непослушните деца „Не работи!“.
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...