
Лекувай бронхита навреме!
Често се случва при малките деца обичайната простуда да прерасне в бронхит. За да не се стига до усложнения, е нужно своевременно лечение.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Често се случва при малките деца обичайната простуда да прерасне в бронхит. За да не се стига до усложнения, е нужно своевременно лечение.
Някои родители се отправят към педиатъра или към аптеката за чудотворно сиропче още при първото прокашляне на детето. Други - изчакват с пълно спокойствие да премине... Ще се опитаме да разберем доколко са правилни нашите представи за детската кашлица и съответно методите, които използваме за потушаването й.
Често можеш да чуеш от родителите: „Детето пак е болно, кашля...“. Кашлицата се възприема като самостоятелна болест и прекратяването й е равносилно на оздравяване. За съжаление не е точно така. Истината е, че тя всъщност е симптом. Кашлицата е защитен механизъм, чрез който организмът се избавя от попадналите в дихателните пътища чужди тела (храна, алергени, микроби). Физиологичният рефлекс на „очистване“ на дихателните пътища се появява, когато се раздразни, възпали или инфектира лигавицата на дихателните органи (ларинкса, трахеята, бронхите).
Имунната система на детето (особено на кърмачето) още е твърде несъвършена, а кашлицата съпровожда всяка вирусна или бактериална инфекция на дихателните пътища. При деца до 1 година кашлицата може да продължи и 3-4 седмици след прекарване на остра вирусна инфекция.
Кашлицата при мъниците може да бъде в резултат на възпаление на бронхите при астма или вследствие на контакт с алерген. Детето може да се закашля, ако
глътне чуждо тяло или по време на хранене. Не забравяй, че много бебета кашлят при гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕР).
Действително, има много случаи, при които, ако детето кашля, но не е нужно да се притесняваш:
Да дадеш възможност на детския имунитет самостоятелно да се справи с даден вирус е прекрасно. Но освен това трябва да си нащрек: шега с кашлицата не бива! При наличие на такъв симптом е добре детето да бъде прегледано от лекар, особено ако е съпроводен и от други прояви – например, повишена температура. Ако кашлицата продължава повече от 10 дни, консултацията с педиатър е задължителна. При прегледа той ще може да се убеди, че кашлицата не е предизвикана от усложнения на болестта (или ако има такива, какви са те) и какво лечение се изисква. Обърни особено внимание, ако в продължение на няколко дни кашлицата се усилва, детето е с висока температура, обрив или диария, отпаднало е, диша трудно, гади му се и повръща. Тогава не отлагай прегледа при специалист.
В зависимост от причините и стадия на развитие, кашлицата може да бъде различна:
Трябва да се обърне внимание и на продължителността на кашлицата. Различава се:
Кашлицата също се различава:
...по типа проявление - мощна и рязка или нарастваща постепенно;
...по време на появата - дневна, сутрешна, по време на хранене, на сън...;
...по тембър - лаеща, свистяща, на пристъпи.Важно! Нужно внимателно да опишеш на лекаря всички характеристики на кашлицата, за да може той да получи максимално пълна информация. Именно от това зависи ефективното лечение и бързото оздравяване.
Напротив, точно обратното. Прекалено топлият въздух не помага да се намалят пристъпите на кашлица. Температурата в стаята, в която спи детето, не би трябвало да е повече от 20-21 градуса. Важна е и влажността на въздуха: по-сухият въздух допълнително раздразва гърлото. Затова ако влажността в помещението е под 40%, най-добре е да се сдобиеш с овлажнител или пък да поставиш на парното или до печката влажна кърпа или съд с вода. Непременно проветрявай стаята.
Често пъти мъчителната кашлица се проявява именно през нощта. За да облекчиш съня на детето, леко повдигни тялото му. Но действай внимателно: не слагай никакви допълнителни възглавници в леглото, особено ако се касае за кърмаче. За да повдигнеш леко тялото на детето сложи директно под матрака възглавница или сгънато одеяло като се стараеш само частта от кръста нагоре да бъде повдигната.
Главната функция на влажната кашлица е естественото „отделяне“ на болестотворните микроорганизми. Непременно се консултирай с педиатъра нужно ли е да даваш някакъв препарат и какъв.
Такива „универсални“ средства от аптеката в повечето случаи са неефективни. Кашлицата е симптом. Тя не бива да се маскира. Ако причина за кашлицата е лек вирус (познат като „настинка“), тя ще премини сама, без лекарства. Но ако кашлицата е предизвикана от сериозно заболяване, само педиатърът може да назначи съответното лечение.
Дори ако решиш, че болестта е преминала, добре е да продължиш промивките на носа примерно по три пъти на ден до пълното оздравяване. На първо място това облекчава дишането, а на второ - предотвратява изсушаването на носната лигавица, като по този начин предотвратява развитието на инфекции на дихателните пътища.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Калин Лисички, педиатър, детски ревматолог в детска клиника на МБАЛ „Токуда Болница София”, София
Диагнозата „уголемяване на третата сливица“ може да бъде поставена както преди...
Да опазиш детето здраво в сезона на вирусите е истинско изпитание. Виж как...
Кои са възможните причини за повишена температура при детето и колко опасна е...
Възпалението на небните тонзили (сливици) се нарича тонзилит или ангина. В...
Много хора се притесняват да не напълнеят или да не изхарчат спестяванията си...