
Здравословна и безопасна бременност
Здравословната и безопасна бременност е най-голямото желание на всяка бъдеща майка. Рискове винаги има, но ако си информирана и държиш страховете далеч, опасностите със сигурност са минимални.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Здравословната и безопасна бременност е най-голямото желание на всяка бъдеща майка. Рискове винаги има, но ако си информирана и държиш страховете далеч, опасностите със сигурност са минимални.
На снимката: Човешки ембрион на 9 седмици
Вече си към края на първия триместър от бременността. Макар че външно не си особено променена, околните са започнали да забелязват в теб онова сияние, характерно за всички бременни жени. Поеми си дълбоко въздух - вече си в края на критичния за бременността период, опасността от спонтанен аборт намалява.
Организмът отлага повече вода в тъканите. Вероятно от време на време кръвообращението ти е затруднено, защото повишената обмяна на веществата е допълнително натоварване.
Към края на този месец е нормално да наддадеш средно с 1-2 килограма (около 10% от всички допълнителни килограми за цялата бременност). Най-малката част от тях са за нероденото бебе. Нарастващата матка, плацентата и околоплодните води имат много по- голям принос за това. Коремчето ти все още е едва забележимо, но костите на таза, както и връзките, и ставите му стават все по- ъвкави под влиянието на хормоните на бременността. Лумбалните дискове на гръбначния стълб леко се променят. Ето защо добрата стойка на тялото е изключително важна. Стой изправена винаги, когато имаш възможност, а ако се налага да стоиш по-продължително време в седнало положение, винаги подпирай долната част на гърба си с възглавничка.
Гърдите ти са значително увеличени и по-чувствителни. Към края на този месец отминават сутрешната умора и гаденето. Позивите за уриниране също намаляват спрямо началото на бременността. Чувството за възбуденост и раздразнение (предизвикано от хормоналните промени в организма), обаче може да остане. Възможно е да се появи запек, тъй като работата на храносмилателната система е забавена. Апетитът ти обаче нараства с всеки изминал ден :).
Нуждата от белтъчини (най-важният градивен камък за човешката клетка) нараства до четвъртия месец с около 50-60 г допълнително дневно. Богати на белтъчини са млякото и млечните продукти, немазното месо и риба, пълнозърнестите храни, картофите и бобовите растения. Обърни особено внимание на приема на витамин D (в млякото и млечните продукти и жълтъка), защото той участва в образуването на костите и нуждата от него нараства четири пъти повече през бременността. Този витамин се образува в кожата под въздействието на слънчевите лъчи. Възползвай се от всяка възможност за разходка на открито (когато метеорологичните условия позволяват).
Храни се разнообразно. Пий повече вода (поне два литра дневно) и консумирай храни, богати на растителна целулоза (житни растения, пресни плодове и зеленчуци), за да се предпазиш от запек. Яж често и по малко, но никога на крак. Избягвай храните, предизвикващи подуване на червата и стомаха – зеле, лук и пържени ястия.
В края на месеца малкото вече е 6,5 см и тежи 18 г. Преодоляло е критичния период и продължава да расте. Малкото му сърчице бие с 120-140 удара в минута. Стомахът му функционира, а в миниатюрния черен дроб се образуват кръвни клетки и бъбреците започват да пречистват кръвта. От 9 г.с. започва образуването на гръбначния стълб.
Плодът вече прилича на малко човече, макар че главата му все още е непропорционално голяма спрямо тялото, а крайниците – много малки. Оформени са клепачите, появяват се ушите. Функционира и устата: детето мръщи устни, отваря и затваря уста. То може да смуче и гълта околоплодната течност. Тъй като вътрешните му органи са оформени и повечето от тях функционират, плодът е по-защитен от инфекции и въздействието на медикаменти.
През този месец отново ще бъдат измерени килограмите ти и кръвното налягане (както и при всеки следващ преглед), а също и размерите на матката. По време на ехографския преглед гинекологът ще проследи къде е разположен ембрионът, дали е един или са няколко, има ли сърдечна активност и какви са размерите му. Изчисленият в началото на бременността термин за токраждане сега се сравнява с размерите на ембриона и евентуално ще се коригира. Все пак не разчитай много на тази дата – малък процент от бебетата се раждат на термина си.
Много лекари съветват през първите месеци на бременността да се направи изследване за наличието на антитела на токсоплазмоза. Въпреки че статистически погледнато опасността да заболееш от тази инфекция, е едва 0,3 процента, добре е да последваш съвета на гинеколога си. Ако все още не си посетила зъболекар, направи го непременно (предварително го уведоми, че си бременна).
... упорито главоболие – може да бъде симптом за сериозни проблеми с бременността.
... вагиналното течение с жълт цвят или подобно на кръв.
... болки в долната част на корема, съпроводени от кръвотечение, гадене или повръщане.
... болки и парене при уриниране, втрисане, болки в гърба и температура над 39 градуса.
Идея назаем
Към края на третия месец е подходящ момент да се запишеш на курс за бъдещи родители. Той ще ти даде възможност да общуваш с други бременни жени, а също и да получаваш съвети от специалисти за бременността, поведението по време на раждане, както и за отглеждането на новороденото.
Здравословната и безопасна бременност е най-голямото желание на всяка бъдеща...
Много често се случва към всички екстри на деветте месеца да се добавят и...
Бременна си и вълненията не спират. С времето коремчето расте, а ти все повече...
Един малък живот вече расте в теб. През този месец той ще претърпи невероятни...
Знаеш, че гърдите ти ще се променят по време на бременността. Но знаеш ли точно...
Как растенията се грижат за теб през деветте месеца? За да узнаеш, събрахме...
Акушер-гинеколози отчитат, че в днешно време ендокринните проблеми са втората...
Много често се случва към всички екстри на деветте месеца да се добавят и...
Мечтаеш си за една прекрасна незабравима и вълшебна бременност... Ехооо, време...
Настъпва най-опасният в епидемиологичен план сезон – есента. И всяка бъдеща...
Т.нар синдром „Кухо яйце” е една от най-обичайните причини за спонтанен аборт в...
Най-очакваните празнични дни през годината са време за забавления, но и за...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...